Benedykt XVI abdykował

REKLAMA

Fragment wypowiedzi Ojca Świętego Benedykta XVI, podczas której powiadomił o swojej abdykacji:

„Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.”

REKLAMA

Wypowiedz ta miała miejsce podczas konsystorza na kanonizacji męczenników z Otranto. Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje możliwość abdykacji papieża w części dot. Najwyższej władzy Kościoła. W kanonie 332, w paragrafie 2 czytamy: „Gdyby się zdarzyło, że Biskup Rzymski zrzekłby się swego urzędu, to do ważności wymaga się, by zrzeczenie zostało dokonane w sposób wolny i było odpowiednio ujawnione; nie wymaga zaś niczyjego przyjęcia”.

Benedykt XVI nie weźmie udziału w nadchodzącym konklawe. Po uprawomocnieniu rezygnacji z tronu Piotrowego, Joseph Ratzinger uda się do swojej letniej rezydencji niedaleko Rzymu, a następnie – do klasztornej rezydencji w Watykanie.

REKLAMA