Powraca sprawa francuskich odszkodowań dla Żydów

Sprawa odszkodowań dla Żydów, których deportowano z Francji kolejami tego kraju, pojawiła się kilka lat temu przy okazji ubiegania się SNCF (francuskie koleje) o kontrakt na dostawę TGV do USA. Krok po kroku nabierała ona własnego biegu, aż doprowadziła do tego, że obecnie francuski parlament przegłosował układ z Amerykanami, który przewiduje wypłacenie konkretnych odszkodowań.

Umowę w tej sprawie podpisano w Waszyngtonie jeszcze 8 grudnia 2014 roku. Przewiduje ona, że rząd francuski utworzy fundusz w wysokości 60 mln. dolarów, który zostanie przekazany władzom amerykańskim. Te z kolei zajmą się już bezpośrednio wypłatą odszkodowań dla Żydów i ich rodzin, które przeżyły zagładę. Sekretarz stanu ds. europejskich Harlem Désir podkreślił, że jest to „decyzja sprawiedliwa”, choć… nie ma charakteru wojennych odszkodowań.

Ratyfikowane przez Zgromadzenie Narodowe porozumienie pozwala uniknąć państwowej firmie, jaką jest SNCF, długotrwałego prawnego konfliktu. Kiedy przypomniano sobie o tym, że deportacje odbywały się składami pociągów dostarczanych przez francuskie koleje, pojawiły się w USA nawet oskarżenia SNCF o „udział w zbrodni przeciw ludzkości”.

Obecny układ oddala tego typu roszczenia i oskarżenia. Z jego ratyfikacją nie było problemu, protesty zgłaszali jedynie pojedynczy deputowani. Dla przykładu: republikanin Piotr Lellouche mówił o „francuskiej kapitulacji” i „szantażu adwokatów”. Jeśli amerykański Kongres zaakceptuje szybko zawarte porozumienie, to wejdzie ono w życie jeszcze w tym roku.

11 KOMENTARZE

 1. Zaraz zaraz…
  „Te z kolei zajmą się już bezpośrednio wypłatą odszkodowań dla Żydów i ich rodzin, które przeżyły zagładę.”
  A co z tymi, ktorzy zaglady nie przezyli?
  Czy ich bezspadkowe mienie nie nalezy do Swiatowego Kongresu Zydow? Jako plemienna wlasnosc?
  U nas, za okupacji, zeby Zyd byl wydany w lapy Gestapo potrzebny byl po drodze jakis szmalcownik, gestapowski agent, uliczna lapanka itd. a tam, we Francji, po prostu przychodzil do Petaina rozkaz z Berlina ze ma dostarczyc do wagonow francuskiej kolei, powiedzmy, 10 tys Zydow a on rozkladal to na caly kraj i pisal: z Prowansji – 1000, z Szampanii, 1500… i francuska policja pukala do drzwi, wyciagala tych Zydow i dostarczala na dworzec kolejowy. W ten sposob do obozow, do pieca, do rowu trafilo cos, wg. roznych zrodel, od 50 tys do 100 tys Zydow.
  Czy to nie jest udzial w holocauscie? Malo tego. Czy nie jest to sprawstwo holocaustu? No bo skoro nas oskarza sie o sprawstwo to jak wytlumaczyc dzialanie wladz francuskich w warunkach o wiele lagodniejszych niz te, ktore nam zafundowal Hitler? A skoro umowimy sie juz, ze jest to sprawstwo to czyz bogata Francja nie powinna zaplacic Zydom kilkakrotnie wiecej niz biedna Polska?
  Od Polski wyludzic chca 65 mld. USD a od Francji biora tylko 60 baniek czyli 1000 razy mniej? Francuzi powinni zaplacic jakies 200 miliardow.
  Moze gdyby tyle Zydzi od nich zazadali to by sie zabojady w koncu opamietali i popatrzyli troche co sie w Polsce dzieje i ze gdy my ulegniemy zydowskim naciskom i zaplacimy ten zbojecki haracz nie wiadomo za co, to predzej czy pozniej nadejdzie taki czas, ze i Francuzi (Anglicy, Hiszpanie, Wlosi, Ruscy… a na koncu byc moze sami Amerykanie) tez zaplaca.

   • Mam wrażenie, że te płacenie Amerykanów na Izrael ma przyczyny religijne. (Sam słyszałem kiedyś kazanie w którym pastor wskazywał, że my to zostaliśmy zbawieni tak tylko przypadkowo.) Po prostu chcą się odwdzięczyć.

    • Zgadza się. Religijne też. Chodzi o liczne sekty protestanckie
     (ewangelikalne), zwane też „konserwatywnymi chrześcijanami” lub
     „chrześcijanami syjonistami”, które uaktywniły się pod koniec lat 60.
     (po wojnie sześciodniowej), a następnie zdominowały amerykańską politykę (liczbę tych „konserwatywnych chrześcijan” z różnych sekt ocenia się na 40 mln).
     Jak wygląda i na czym polega ta dominacja? Odpowiedź w książce Johna Mearsheimera i Stephena Walta „The Israel Lobby and U.S.
     Foreign Policy” (wydana także po polsku).

     http://www.bibula.com/?p=51536

     W polskiej „Biblii Tysiąclecia” (katolickiej) są mapy starożytnej Ziemi
     Świętej. W wydanych w Ameryce Bibliach protestanckich jest też mapa Izraela w granicach sprzed wojny sześciodniowej, a w wydanym w 1997 r. egzemplarzu Biblii zwanej NAS (New American Standard) jest mapa współczesnego Izraela – wraz ze Wzgórzami Golan, Zachodnim Brzegiem Jordanu oraz Strefą Gazy, okupowanymi przez Izrael.
     Dla amerykańskich protestantów obecne państwo Izrael to to samo, co Izrael biblijny.

     • Tomasz Terlikowski w Klubie Ronina powiedział,że jesteśmy (Chrześcijanie, Katolicy ?) w kontekście bibilijnym tylko wszczepioną dziczką.Zawsze miałem go za „ni pies ni wydra”, ale tu się pięknie odkrył,…jakby nie wiedział, że Chrześcijaństwo zupełne przeciwieństwo Judaizmu i powstało jako reakcja na Judaizm.

     • Terlikowski to znany „judeochrześcijanin”.
      Prekursorem w tej dziedzinie był krakowski jezuita nazwiskiem Musiał. Tenże Musiał miał pogrzeb w dwóch obrządkach – z udziałem biskupa (a dokładnie: kardynała) i rabina.

     • koń by się uśmiał. Chrzescijaństwo, Judaizm i Islam to ta sama religia – wiara w tego samego Boga tylko zestaw prorokó nieco inny. Normalnie chcecoe ludziom robić sieczkę z mózgu jak PO i PIS ze niby sie czyms roznia poza tym ze mają troszke inny pomysł jak kraść i mają innych przywódców.

     • W starożytnych księgach sprzed IX wieku Polska zajmuje połowe Europy. Od Łaby po Dunaj i Wołgę, może powinniśmy wystapić do watykanu o odszkodowanie za utracone ziemie.

     • Pan to pisał na trzeźwo, czy palił Pan jakieś zioło?
      Z Pańskiego konceptu wynika na przykład, że wiek VIII to starożytność – mnie uczono w szkole, że średniowiecze.
      „Od Łaby po Dunaj i Wołgę”? Wiem, jak wyglądało państwo Mieszka (wiek X). Do Dunaju i Wołgi trochę jednak brakowało – i to nie za przyczyną Watykanu.
      Rozumiem, że Pański wpis to odpowiedź na mój komentarz o tym, że
      USA płaci haracz Izraelowi. Pan tu widzi jakiś związek?

   • To prawda. Jednak to co Amerykanie placa nie nazywa sie „zwrot rownowartosci za mienie bezspadkowe”. Na to przyjdzie czas dopiero wtedy, gdy ktos w koncu przemoca Zydow z USA z hukiem wywali.

 2. No tak… Żydom trzeba płacić i płacić i płacić i ciągle wałkować święty, bo żydowski, holocaust, bo oni są tacy cenni dla całej ludzkości… Inni mogą giną, mogą mieć wypruwane flaki. To się nie liczy, bo nie są tak wartościowi… jak to oczko w głowie ludzkości… No i oczywiście nie można o nich złego słowa powiedzieć. Najlepiej zniżyć głos przy wypowiadaniu słowa „Żyd” albo go w ogóle nie wypowiadać, no chyba że w tonie jednoznacznego peanu albo „iiiileeee ooooniiii przeeeecieeerpieeeliiii”. Ale za to Żydom wolno absolutnie wszystko: łgać jak psy, oczerniać, oszukiwać, kraść i mordować. Sprzeciwiać się temu nie wolno, bo to ANTYSEMITYZM, czyli najgorsza zbrodnia dzisiejszych czasów.

Comments are closed.