Unia będzie wciskać plastikowe jedzenie

REKLAMA

flaga UE gwiazdkiJak poinformowała Komisja Europejska, w 2016 roku unijni producenci rolni dostana od unijnych podatników 111 mln euro na zmarnowanie. Według eurobiurokratów pieniądze mają umożliwić szukanie nowych rynków poza Unią Europejską oraz promowanie konsumpcji w Unii i poza nią.

Przyjęta przez Komisję Europejską nowa polityka promocyjna „Smacznego, to z Europy” ma pomóc podmiotom z sektora rolno-spożywczego w zdobywaniu nowych rynków międzynarodowych lub umocnieniu na nich swojej pozycji oraz zwiększyć świadomość europejskich konsumentów na temat wysiłków podejmowanych przez unijnych rolników. Jest to element starań o stopniowe zwiększanie dostępnego budżetu UE na promocję, z 61 mln euro w 2013 roku, kiedy to zaproponowano nowe przepisy, do 200 mln euro w 2019 roku.

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami stawki współfinansowania UE będą wynosić od 50 do 85 procent (dla Grecji i Cypru).

Program na 2016 rok skierowany jest do wybranych państw trzecich, w których istnieje największy potencjał wzrostu, zwłaszcza w odniesieniu do sektorów o szczególnie trudnej sytuacji na rynku, jak sektor produktów mlecznych i wieprzowiny. Jakim to krajom i rejonom świata będzie wciskane plastikowe, dotowane przez unijnego podatnika jedzenie? Brukselscy urzędasy mają rozmach, bo chodzi o niemal cały świat: USA, Kanada, Ameryka Środkowa i Południowa, kraje karaibskie, Chiny, Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Brunei, Kambodża, Indonezja, Laos, Malezja, Birma, Filipiny, Singapur, Tajlandia, Timor Wschodni, Wietnam, Afryka i Bliski Wschód.

– Europejskie produkty rolno-spożywcze są najlepsze na świecie. Rynek eksportowy tych produktów, o wartości 110 miliardów euro, tworzy miejsca pracy i powoduje wzrost na obszarach wiejskich w całej Unii Europejskiej. Aby kontynuować te tendencje eksportowe, z przyjemnością ogłaszam nowy system promocji, w ramach którego finansowanie w wysokości 111 milionów euro poprzez efekt dźwigni odkryje przed europejskimi produktami rolno-spożywczymi dalsze możliwości na nowych rynkach oraz zwiększy ich obecność na rynkach dotychczasowych – powiedział Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. – Ze szczególnym zadowoleniem informuję o wyodrębnieniu puli 30 milionów euro na znajdujące się w trudnej sytuacji sektory produktów mleczarskich i wieprzowiny w obrębie niedawno ogłoszonego pakietu rynków rolnych o wartości 500 milionów euro. W najbliższych miesiącach spodziewam się nasilenia ofensywy dyplomatycznej i misji handlowych w celu otwarcia dla producentów z UE dalszych możliwości na całym świecie – dodał.

Źródło: Komisja Europejska

Fot. Tomasz Cukiernik

REKLAMA