Pozytywny wpływ Brexitu

Koszty opuszczenia przez Wielką Brytanię unii celnej Unii Europejskiej mogą być zrekompensowane nowymi umowami handlowymi i deregulacją gospodarki.

Koszty opuszczenia przez Wielką Brytanię unii celnej Unii Europejskiej mogą być zrekompensowane nowymi umowami handlowymi i deregulacją gospodarki.

Z szacunków brytyjskiego think-tanku Open Europe wynika, że koszt opuszczenia unii celnej przez Wielką Brytanię może wynieść Wielką Brytanię utratę 1 procenta PKB do roku 2030. Jednakże to samo badanie wskazuje, że koszty te mogą być łatwo zrekompensowane przez brytyjskie władze poprzez umowy wolnohandlowe z innymi krajami świata, w których mogą zostać obustronnie obniżone cła importowe oraz poprzez deregulację krajowej gospodarki. W takiej sytuacji Brexit będzie miał neutralny lub pozytywny wpływ na gospodarkę do roku 2030.

W tym czasie António Costa, premier Portugalii, powiedział, że po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, Londyn nie przestaje być dużym europejskim partnerem, dodając, że przyjaźń z Wielką Brytanią zaczęła się na długo przed utworzeniem Unii Europejskiej i będzie kontynuowana także po niej. Również rzecznik norweskiego ministra spraw zagranicznych stwierdził, że należy zainicjować dialog z Wielką Brytanią, aby zminimalizować potencjalne przyszłe kłopoty przy relacjach związanych z dwustronnym handlem.
Tymczasem analitycy „Financial Times” obliczyli, że zobowiązania Wielkiej Brytanii wobec unijnego budżetu w związku z Brexitem wynoszą około 20 mld euro, co może skomplikować negocjacje związane z opuszczaniem Unii Europejskiej przez Wielka Brytanię. To i tak kwota niższa niż jednoroczna unijna składka Wielkiej Brytanii, która np. w 2015 roku wyniosła 21,4 mld euro.

Zobacz także: Po Brexicie handel z UE będzie tak wolny, jak teraz

Fot. pixabay.com

4 KOMENTARZE

 1. Rozmowa o Brexicie:
  – funt brytyjski spada, bo gospodarka brytyjska dużo straci na wyjściu z UE
  – dlaczego straci?
  – bo to jest tak, że teraz ich towary mogą bez trudu dotrzeć do każdego klienta w UE
  – a jak wyjdą, to nie będą mogły?
  – nie, bo wtedy te towary będą musiały pokonać wielkie przeszkody: wysoki mur, druty kolczaste, wieżyczki strzelnicze!
  – a jak by byli w UE, to by nie mieli tych przeszkód?!
  – wtedy nie!
  – to w takim razie gdzie my się znajdujemy ?!

 2. „Koszty opuszczenia przez Wielką Brytanię unii celnej Unii Europejskiej mogą być zrekompensowane nowymi umowami handlowymi i deregulacją gospodarki.”
  Pewnie, że mogą. Tyle, że skoro Brexit przegłosowali antyrynkowi populiści, antyglobaliści i angielscy szowiniści, to trudno się spodziewać, że łatwo będzie przepchnąć umowy handlowe zgodne z doktryną wolnego handlu a tym bardziej deregulacje gospodarki.
  Jak ktoś uważa inaczej, to niech sprzedaje dom, samochód, żonę i psa i wszystko inwestuje w taniego funta. Jeśli te wolnorynkowe przepowiednie się spełnią, to zarobi krocie. Ja tak nie zrobię, bo w to nie wierzę.

 3. Moze wzrosna cla przy handlu z kontynentu do W.B.
  Jednak cla dla handlu z Azja spadna do zera. Kto na tym lepiej wyjdzie?
  Wroci Imperium, nie takie jak kiedys, ale jednak. Oni to sobie dobrze policzyli.

 4. Przypomnę fragment ballady W. Młynarskiego („B. o dwóch koniach”)
  „Kto się stawia, ten ma z tego mimo wszystko jakiś zysk,
  A kto słucha i ulega, ten najpierwszy bierze w pysk”
  i do tego nawiązując przypomnę, że będąc członkiem UE jesteśmy co i rusz przegłosowywani, i są przyjmowane różnorakie rozwiązania, dla nas niekorzystne. Możemy dusić się w bezsilnej i nieproduktywnej złości, ale można jednak pójść wzorem Anglików (bo Szkoci, a ich śladem pewnie i Irlandia Płn. — mogą się z kolei „wypisać” z Commonwealth‘u) i ten euro-kołchoz opuścić. Primo, by zobaczyć, jakie korzyści możemy odnieść (typu opisanego w artykule), zaś secundo, możemy za jakiś czas zacząć się zastanawiać nad ewentualnym powrotem. Ale na pewno nie na kolanach! A wręcz przeciwnie: renegocjując różne składniki akcesyjne, już z pozycji świadomego swych interesów, wolnego państwa. I tak powinny postąpić wszystkie kraje, które widzą to, że ciocia-sklerocia UE — stacza się w kierunku gospodarki centralnie sterowanej.

  Zaś co do rozpoznanie własnego interesu narodowego, to nasuwa mi się refleksja, że gdy nasz nieszczęsny kraj zrzucił z ulgą jarzmo doktrynalnego socjalizmu realnego (taki oksymoron) to chęć wkupienia się w łaski wspólnoty Państw Wolnych była w dużej mierze napędzana obawą, że po zakończeniu w Sojuzie pieriedyszki — nastąpi tam powrót do starych, dobrze wyćwiczonych metod. I że znów nas pochwycą w swe szpony, oraz postawią żelazną kurtynę. Dlatego też niecierpliwie przytupywaliśmy aby nas przyjęto do Unii („Zachodu”), a jeszcze niecierpliwiej — do NATO. I nie mając innego wyboru żeśmy nawet za bardzo nie grymasili, a wręcz nikt nie miał zamiaru prowadzić najmniejszych nawet rozważań o sensie takiego kroku czy jego opłacalności, czyli analizy stawianych nam warunków.

  A jeszcze: wdepnęliśmy w ten cały bigos zanim w odpowiednim stopniu rozpoznaliśmy co to znaczy „być wolnym i suwerennym”, jakie są nasze interesy, czy nawet to, co oznacza pojęcie „być Polakiem”! Nie wiemy właściwie tego dotąd, miotając się od ostentacyjnie kosmopolitycznej PO, do nieco nazbyt reklamiarskiego patriotyzmu w wersji PiS-owskiej.

Comments are closed.