USA – Rosja. Nowa nadzieja?

fot. en.kremlin.ru

Stany Zjednoczone działają na nerwy Rosjanom co najmniej od czasu, gdy car Aleksander II lekkomyślnie pozbył się Alaski. Odebrał przez to swojemu krajowi szansę – niewielką, ale zawsze – ubiegania się o wpływy na Zachodnim Wybrzeżu, aż tam bowiem docierały łodzie prawosławnych rybaków.

Potężny kompleks amerykański tkwi jak zadra w głowach wschodnich Słowian. Od dziecka każdy Rosjanin wie, że co amerykańskie, to najlepsze, ale za Chiny się do tego nie przyzna, zwłaszcza przed przybyszem z Zachodu. Podczas przyjęć towarzyskich w dobrym tonie jest rytualne pomstowanie na bezczelne poczynania pindosów. Termin ten, niegdyś oznaczający w języku rosyjskim Greków nadczarnomorskich, w tym stuleciu rozpowszechnił się jako inwektywny synonim Amerykanina, mieszkańca Pindostanu. Po zniszczeniu World Trade Center w Rosji niby to współczuto półgębkiem mieszkańcom USA (początkujący wówczas dopiero w roli prezydenta Włodzimierz Putin pospieszył ze stosownymi zapewnieniami), ale drugą połowę rosyjskich gąb wykrzywiał grymas satysfakcji: „Za tę arogancję, butę, wtrącanie się we wszystkie sprawy na świecie – a co, może się im nie należało?!”. Niedawno prezydent Rosji ostro skarcił swoich generałów, gdy identycznie usprawiedliwiali zaczepianie przez rosyjskie myśliwce amerykańskich okrętów („bo na to zasłużyli”), ale były to chyba raczej popisy władcy z Kremla związane ze zmianą w Białym Domu. Putin znakomicie kalkuluje, ile może ugrać, „broniąc” flotę NATO przed swoim własnym lotnictwem.

Po pierwsze – interes Ameryki

Doktryna kremlowska zakłada – a identyczne przekonanie, nakręcane dzięki sprawnej i nachalnej propagandzie, panuje pośród ludu rosyjskiego – że naczelnym wrogiem największego państwa świata są Stany Zjednoczone. Dlatego niektórzy Rosjanie wybór Trumpa na prezydenta USA przyjęli entuzjastycznie, wręcz uznając go od razu za swojego człowieka w Waszyngtonie. Warto przypomnieć, że taki sam zachwyt zapanował – od początku zresztą podzielany przez Kreml – kiedy dziewięć lat temu na czele rządu pewnego niezbyt dużego państwa, za to zawsze sprawiającego Rosji kłopoty, stanął inny Donald. W tym wypadku ocena Moskwy okazała się całkowicie uzasadniona. Można jednak pocieszać się, że co Trump, to nie trampkarz.

Tym bardziej że starzy kremlowscy wyjadacze wcale aż tak bardzo nie podzielają entuzjazmu rosyjskich mas i mass mediów. Trudno wykluczyć, że pewne próby kreowania przez kremlowskie publikatory Trumpa na „lepszy z punktu widzenia Moskwy wybór” były kolejną grą, obliczoną na uformowanie wizerunku słynnego miliardera jako rusofila, co akurat w tym momencie jest passé. Tak czy owak Donald Trump na stanowisku prezydenta USA to wbrew pozorom o wiele twardszy dla Moskwy orzech do zgryzienia niż Hilaria Clintonowa – ten golem lewicy.

Ot, choćby pierwszy z brzegu przykład: ważnym punktem programu wyborczego Trumpa, podejrzewanego przez wielu o poglądy wręcz proputinowskie, jest obietnica ponownego postawienia na nogi amerykańskiego górnictwa. Nowy prezydent USA wie doskonale, jak ogromnymi zasobami ropy naftowej dysponuje jego kraj i jak bardzo od dawna sztucznie ograniczano eksploatację tych złóż. Zamierza dać zielone światło dla branży naftowej, a na ochronę środowiska wokół rafinerii czy pól roponośnych przeznaczyć pieniądze trwonione dotąd na walkę z fantomem globalnego ocieplenia. W związku z tym można spodziewać się spadku światowych cen surowców energetycznych. To dla Rosji, podstawą gospodarki której ciągle pozostaje przemysł wydobywczy, wiadomość zdecydowanie zła. Obniżka cen ropy naftowej wpłynęła już znacząco na bardzo silne osłabienie rubla. Nawet niewielkie wahnięcia wartości baryłki znajdują swoje odbicie w notowaniach rosyjskiej waluty. A kolejne załamanie się kursu rubla to solidny gwóźdź do trumny dla rosyjskiej ekonomii (może nawet, kto wie, kołek osinowy?), nieporównywalnie dotkliwszy niż wbijane w nią szpilki w postaci sankcji.

W 2014 roku Donald Trump zastanawiał się, czy nie należałoby uznać aneksji Krymu przez Rosję, jednak od tej chwili minęły dwa lata, a znany miliarder stał się pierwszą osobą w USA. Również to, że nazwał Włodzimierza Putina lepszym liderem niż Barack Obama, niekoniecznie musi dowodzić jakiegoś głębszego uczucia do moskiewskiego satrapy. Akurat bycie przywódcą lepszym od Obamy nie jest specjalnie trudne, a poza tym Putin potrafił pokazać ustępującemu amerykańskiemu prezydentowi, gdzie raki zimują. Ale Trump wspomniał także, że w razie konieczności zrewiduje stosunki amerykańsko-rosyjskie, i nie wyklucza, że jego relacje z przywódcą Federacji Rosyjskiej mogą wejść nawet w fazę „skrajnie złych”. Ta wypowiedź zdecydowanie bardziej opiera się o grunt realnej polityki niż wcześniejsze napomknienia Trumpa prognozujące „bardzo, bardzo dobre stosunki z Rosją”.

Przykre jest także dla Rosji zapowiedziane przez nowego prezydenta USA zwiększenie wydatków na armię. Nowego wyścigu zbrojeń Moskwa nie wytrzyma, podobnie jak poprzednia, sowiecka inkarnacja państwa rosyjskiego.

Różnice i podobieństwa

Poglądy obu prezydentów – rosyjskiego i amerykańskiego – w niemałej liczbie spraw są diametralnie różne. Celnie wypunktował różnice pomiędzy Trumpem a Putinem znakomity publicysta Aleksy Nawalny, znany z odważnej krytyki rosyjskiego prezydenta: „Imigranci: Trump – mur, Putin – zniesienie obowiązku wizowego w przypadku państw Azji Środkowej. Ingerencja państwa w gospodarkę: Trump – ograniczenie, Putin – kapitalizm państwowy i rozbudowa biurokracji. Prawo do posiadania broni przez osoby prywatne: Trump – tak, Putin – kategoryczny sprzeciw. Islamizacja: Trump – zakaz migracji ze sprawiających problemy krajów muzułmańskich, Putin – brednie o tym, że prawosławiu bliżej jest do islamu”.

Gdyby jednak obaj przywódcy na chwilę zapomnieli o tym, że przedstawiają dwa wielkie narody, okazałoby się, że prywatnie sporo ich łączy. Łatwo sobie można wyobrazić, jak sprawnie przebiegałby dialog Trumpa i Putina, gdyby nie ciążyły na nich obowiązki państwowe. Bowiem jedno ze wspólnych upodobań nowego amerykańskiego prezydenta i jego starego rosyjskiego odpowiednika to koszmar feministek – obaj są seksistami i niezbyt starają się maskować swój maczyzm. Podczas kampanii oskarżano Trumpa o molestowanie, próby gwałtu oraz gwałty, które dla przywódcy z Moskwy nie są chyba czynem nagannym, skoro zazdrościł izraelskiemu prezydentowi Mojżeszowi Kacawowi zniewolenia dziesięciu kobiet i nazwał go z tego powodu silnym mężczyzną. A i ze swawolnikiem Sylwiuszem Berlusconim raczej nie o bilansie handlowym rozprawiał w krymskiej piwniczce, sącząc ponad dwustuletnie sherry… Zresztą pomimo „obraźliwych” dla kobiet wypowiedzi, przychylnością nieprzeciętnie nadobnych okazów płci przeciwnej cieszy się zarówno przyszły lokator Białego Domu (Melania Trump de domo Knavs), jak i rezydent Kremla (Helena Isinbajewa).

Niewątpliwie nowy prezydent Stanów Zjednoczonych będzie trudnym partnerem dla Moskwy (i nie tylko dla Moskwy). Rosja raczej nie powinna nastawiać się na nowy „reset” w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi. Można za to oczekiwać po Trumpie różnych wolt i fint, z których pewna część może być niezrozumiała bądź – z polskiego punktu widzenia – także niekorzystna. Czego jednak spodziewać się po polityku-biznesmenie, który od Demokratów przeszedł do Republikanów, a potem wrócił do Partii Demokratycznej, aby po kilku latach ponownie nawrócić się na republikanizm (po drodze była jeszcze wcześniej Partia Reform), na rok wybić się na niezależność, aby następnie uzyskać nominację i wygrać wybory prezydenckie jako kandydat Partii Republikańskiej? Mimo wszystko wolno mieć nadzieję, że jego kadencja będzie przychylniejsza dla Polski niż dla naszego sąsiada ze Wschodu.

10 KOMENTARZE

 1. tylko jako ciekawostkę dodam , że wedle Rosyjskich historyków to Polacy poddani Cara sprzedali Polakom w USA Alaskę, rzeczywiście po obu stronach negocjacji większość stanowili Polacy. Jakoś ta wiedza nie jest powszechna w Polsce ani USA. Już polska wersja tej historii uzupełnia że to była zorganizowana akcja Polaków będąca częścią szerszego planu którego wczcesniejszym elementem było Powstanie Styczniowe. Powstanie mocno uszczupliło skarbiec Cara (podatki z ziem polskich nie wpływały przez prawie dwa lata a stanowiły sporą część budżetu), stąd pomysł podratowania skarbca sprzedażą Alaski podsunięty przez Polaków. A całość była w ogóle zemstą za zamordowanie kilka lat wcześniej Adama Mickiewicza i odrzucenie jego propozycji zbudowania imperium Słowiańskiego. Tak Mickiewicz (oczywiście nie sam) proponował Rosjanom Sojusz w ramach „Wielkiej Rosji” w zamian za autonomię Polski w tym imperium. Dla miłosników teroii Masońskich do zweryfikowania, oczywiście za całością stali Masoni. To oczywiście teoria, przyznajccie że ciekawa.

 2. Co to znaczy „seksista” ??? Nie bardzo rozumiem ten nowotwór językowy. Każdy człowiek jest zainteresowany seksem. I nie ma w tym ani niczego dziwnego, ani niczego złego. Jest to podstawa wszystkich decyzji życiowych bez względu na oznajmiane poglądy.

  Ponieważ słowo „seksista” nie posiada żadnej wartości poznawczej, proponuję go nie używać, podobnie, jak nie używamy zdań: „wróbelek ma jedną nóżkę bardziej” lub „kwrt #$%g! Mk&^”, pomimo że da się je zapisać.

  • Seksista to jest każdy normalny mężczyzna widziany oczami feministek.

 3. Co to znaczy: potężny kompleks tkwi…. Kompleksy to się ma, albo i nie, a i nie było chyba nigdzie większego hołdu dla dolara jak w naszym kochanym kraju. Także dla produkcji filmowej, muzycznej i kulturalnej, pierwsze kreskówki w telewizji dla dzieci to były Disneya.

  Napojem, którego najpierw posiadanie, a później picie, nobilitowało to była Coca Cola, a najpiękniejszą kobietą na świecie to nie mógł być nikt inny niż Marilyn Monroe.

  itd itp, no ale to było, i pewnie nadal jest, u nas, w kraju

  Co do pana Nawalnego, to nie jest on ani znakomitym, ani publicystą, ani odważnym krytykiem, lecz przede wszystkim znanym, no bo też nie znakomitym, politykiem.
  Nawalny osobiście uważa się za alternatywę dla Putina, takie jego prawo, i ma zamiar kandydować na stanowisko prezydenta w przyszłych wyborach, w związku z tym to co pisze na temat innych polityków trzeba rozważać z takiej właśnie perspektywy, no bo w jego interesie leży przedstawiać siebie w jak najkorzystniejszym świetle, a nie swoich przeciwników politycznych, i ma tutaj w zupełności rację.
  Cytowanie, kopiowanie wypowiedzi Nawalnego, bez jakiejś krytycznej analizy, nie daje rzeczywistego obrazu jakiejś sytuacji, czy wiarygodnej opinii o innych, gdyż, jak już wspomniałem, nie z publicystyki on się utrzymuje, ale z polityki.

  Chociaż, jak widać na załączonym obrazku, i publicyści mają prawo, czy sobie takowe przyznają, do fantazjowania, w końcu celem jest ładny tekst i dostarczenie przyjemności czytania, więc im śmieszniej i bardziej kolorowo, po hollywoodzku, tym lepiej.

 4. najprościej bezpośrednio posłuchać Trumpa, jego wypowiedzi na temat swoich planów
  działalności w charakterze już prezydenta

  https://youtu.be/7xX_KaStFT8

  oraz z mitingu, od 46tej minuty

  https://youtu.be/udan3dllTyk

  uwaga: dla odczytania linki trzeba skopiować, pojedynczo, nie oba na raz, na nowo otwartej stronie internetowej, do wolnego paska na górze strony, jako nowy adres i dopiero potem nacisnąć na klawiaturze na ENTER

  a Putina, to możecie sami się pofatygować, żeby znaleźć coś interesującego,
  zawsze warto mieć własne wyobrażenie i własną opinię,

  po Trumpie będziecie jednak rozczarowani, Putin jest zwyczajnym prelegentem, natomiast
  Trump jest porywającym, genialnym animatorem i mówcą, na żywo i bez kartki,

 5. „W związku z tym można spodziewać się spadku światowych cen surowców energetycznych”
  No ja bym nie był taki pewien. Przede wszystkim kraje zrzeszone w OPEC ograniczyły wydobycie, co nieuniknienie doprowadzi do wzrostu cen, co zresztą już obserwujemy. Wzrosną ceny surowców zastępczych czyli gazu i węgla ze wszystkimi tego konsekwencjami – skorzysta polskie górnictwo, ale stracą przemysły energochłonne. Po drugie na wzroście cen ropy skorzysta Rosja, która będzie miała więcej pieniędzy na swoją imperialn0-militarną politykę i zacznie jeszcze bardziej podskakiwać USA. Obawiam się, że Trump wkrótce przestanie być wielbicielem Putina, a zacznie się niespotykany w dziejach wyścig zbrojeń i walka o wpływy na naszym globie.
  Swoją drogą decyzja OPEC wygląda trochę jak spisek krajów arabskich z Rosją przeciwko Ameryce.

Comments are closed.