Sommer: Gdzie podziali się wolnościowcy? Czy zapadli w sen zimowy?

Naprawdę można odnieść wrażenie, że zapadli w sen zimowy. A przecież są i w parlamencie, i poza nim. Tymczasem rzeczywistość steruje coraz wyraźniej w antywolnościowym kierunku i trzeba codziennie przypominać, że im więcej państwa, tym gorzej, że urzędnik nie rozwiąże żadnych cudzych problemów, a co najwyżej swoje, że wreszcie wszelkie „plany pięcioletnie”, „wielkie budowy socjalizmu” czy „pobudzanie gospodarki przez państwo” to zawsze jest zwykły szwindel, powodujący nieuczciwe przepływy od biedniejszych do bogatszych w atmosferze zamordyzmu.

Tymczasem widoczne demonstracje i protesty prowadzone są, nie do końca wiadomo z jakiego powodu, poza czystą walką o stołki czy władzę, a naszych ludzi, z naprawdę małymi wyjątkami, nie widać nawet w sferze walki ideologicznej. Mam wrażenie, że takiej posuchy, przy jednocześnie wciąż wielkim potencjale, nie było od lat. Panowie, obudźcie się!

My tymczasem nie ustajemy w naszym wielkim dziele budowy pierwszego dużego portalu wolnościowego. I idzie nam jak na razie całkiem dobrze. Dwa miliony odsłon w samym styczniu, ponad milion dwieście tysięcy unikalnych użytkowników w ciągu trzech miesięcy od startu. To naprawdę niezły wynik.

Ale to dopiero początek. W najbliższym czasie rozpoczniemy organizowanie telewizji internetowej – wolnosc24.tv, która stanie się częścią naszego portalu. Po cichu myślimy oczywiście o programie całodobowym, a nawet wyjściu z internetu. Cóż, jak mawiał klasyk, the sky is not the limit…

Oczywiście przydarzają nam się drobne potknięcia. Jednym z nich jest błąd administracyjny, w wyniku którego Fundacji Najwyższy Czas zawieszono chwilowo status OPP umożliwiający nam korzystanie, oczywiście dzięki wsparciu Państwa, z 1 proc. podatkowych pieniędzy. Na szczęście od razu z pomocą pospieszyła nam zaprzyjaźniona Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (KRS: 0000278610), która też posiada status OPP – i to za jej pośrednictwem mogą Państwo wpłacać pieniądze, by wesprzeć wypłaty dla autorów naszego portalu oraz organizację dorocznej konferencji wolnościowej, która w tym roku odbędzie się 8-9 kwietnia w Warszawie i zgromadzi śmietankę polskich wolnościowców.

O szczegółach tej imprezy, która tym razem będzie trwała bite dwa dni, poinformujemy w kolejnym numerze. Tak więc w naszych ogłoszeniach (zobacz tutaj) pojawiła się nowa organizacja OPP (NUMER KRS: 0000278610). Wszystkich, którzy już zdążyli wpisać numer Fundacji Najwyższy Czas, prosimy o jego zmianę i przepraszamy za zamieszanie. Niestety nikt Fundacji nie poinformował, że jest jakiś problem, tylko po prostu została ona czasowo zdjęta z listy uprawnionych.

Natomiast nadal poprzez Fundację Najwyższy Czas można nas wspierać nasze nowe inwestycje wpłatami. Są dla nas bardzo ważne zarówno fizycznie, jak i psychologicznie – bo stanowią dowód, że jesteśmy potrzebni, spotykamy się z Państwa uznaniem.

26 KOMENTARZE

 1. Brawo Panie Tomaszu. Przede wszystkim trzeba zwalczać ZŁODZIEJSKIE 500+ i mieszkanie +. Zakazali ludziom zarabiać i mieć domy i teraz „rozdają” mieszkania. To nawet nie prl(seksmisja: „a ja w 1994 miałem dostać mieszkanie!”) tylko reglamka jak w KRDL

  • Weź pod uwagę, że gdyby nie PiS ze swoim 500+, to dzisiaj nadal rządziłoby PO i mielibyśmy w polskich miastach SANKTUARIA DLA IMIGRANTÓW MUZUŁMANÓW. Byłyby ich SETKI TYSIĘCY i NA ZAWSZE zaprzepaścilibyśmy szansę na niepodległość, gdyż oni dostaliby prawo głosu i już nigdy partie narodowe i patriotyczne (o wolnorynkowych nawet nie wspominając) nie doszłyby do samodzielnej władzy. Stalibyśmy się żywym trupem, jak kraje Zachodu, bez możliwości żadnego ruchu, szantażowani przez agresywną i rosnącą mniejszość, zastraszeni terrorem i polityczną poprawnością.

   Ty się człowieku MÓDL i bądź DOZGONNIE WDZIĘCZNY, że znalazł się w OSTATNIEJ CHWILI PiS ze swoim durnowatym pomysłem na 500+ !!!!!!!!!!!

   Bez tego by nas już nie było. W ostatniej chwili uniknęliśmy „dni ostatnich” …

    • Obawiam się, ze Ultima Thule nie odwzajemnia twojej namiętności do niego. Bzykanka nie będzie.

     • Nikt mi nigdy za nic nie płacił. Działam od 30 lat sam, na własny rachunek i tylko w celu realizacji Polskiej Racji Stanu oraz Wolnego Rynku. Nigdy nie byłem w żadnej partii, nie liczyłem na żadne stanowiska.

     • Wszystko co piszesz to samozaoranie, które wskazuje, że nie są to twoje poglądy tylko papka, którą za pieniądze sypiesz ludziom do głów.

    • A teraz podaj jakieś argumenty. Jak sobie wyobrażasz walkę o wolną Polskę w sytuacji kontynuacji rządów PO, lub jaki masz plan na to, aby ludzie zagłosowali w ponad 50% na partie narodowo-wolnorynkowe?

     I powiedz jeszcze, czy jako narodowiec jesteś za Wolnym Rynkiem, czy też za interwencjonizmem państwowym?

   • Jest tylko jeden problem. Muzułmanie jakoś nie chcą współpracować ze zbrodniarzami z PO i żaden uchodźca do Polski nie chce przyjechać Żaden. A gdzie tam SETKI TYSIĘCY. A dlaczego? Bo Polska jest biedna. A dlaczego jest biedna? Bo jest za mało wolnego rynku. A będzie jeszcze mniej, bo rządzi PiS. Tak więc PiS rzeczywiście chroni nas przed uchodźcami, bo póki jesteśmy biedni, to na pewno tu nie przyjadą.

   • Europa jest sparaliżowana od parunastu lat, jeśli nie dłużej. I liczba muzułmańskich imigrantów nie ma tu nic (lub prawie nic) do rzeczy. W obecnej chwili europejskie rządy są blokowane przez ponadnarodowe instytucje finansowe, czego najlepszym przykładem mógł być kryzys w Grecji albo obecne załamanie w Hiszpanii albo Włoszech. I tu jest problem, nie w masowej imigracji.

    Poza tym, Stańczyk ma rację – cała burda związana z przesiedlaniem imigrantów wynikła z tego, że lwia część imigrantów chciała przyjechać do krajów bogatych – w biedniejszej Polsce, Czechach czy Rumunii nikt nie chciał zostawać. Poza tym, w zachodniej Europie partie narodowe są atakowane i szantażowane nie przez żadną mniejszość, a przez znajdujące się obecnie u władzy partie socjalistyczne.

 2. Mnie się wydaje, że tzw wolnościowcy popadają stopniowo w zniechęcenie, bo ich lider jest do niczego i ciągle plecie androny.

 3. „Mam wrażenie, że takiej posuchy, przy jednocześnie wciąż wielkim potencjale, nie było od lat. Panowie, obudźcie się!”
  Powiedziałbym Wam dlaczego, ale po co, skoro znowu zostanę i tak zbanowany. Taka to „wolność” w cudzysłowie.

 4. panie tomaszu sporo winy po waszej stronie lud w ogólności nie ma
  świadomości postępującego zniewolenia i rozrastającego się drenażu
  kieszeni część winy spada na was gdyż nie prowadzicie edukacji od
  podstaw z waszego przekazu maluczcy dowiadują się tylko że są okradani i
  zniewalani ale nie rozumieją tego w moim przekonaniu wynika to z
  intelektualnej retoryki w waszej publicystyce która jest przystępna dla
  elity ale nie dla ogółu wbrew temu co twierdzi pan janusz prostaczkowie
  potrafią się kierować się logiką ale wy musicie zmienić język i w sposób
  łopatologiczny ale jednocześnie elegancki obnażać niegodziwość systemu

   • Oczywiście. Jeśli nauczyciel nie potrafi uczyć oznacza to, że jest to zły nauczyciel. Dokładnie tak samo jak lekarz, który nie potrafi leczyć a mówi, że to wina pacjenta, że umarł.

    • Jeżeli nauczyciel źle uczy, to się idzie do innego…

     Niestety Pan, Panie Stańczyk, ma wbity w łeb PRL do takiego stopnia, że nawet mając chęci, nie jest Pan w stanie go wykorzenić…

     • Ale ja właśnie wzywam do tego, żeby podziękować złemu nauczycielowi i szukać takiego co umie uczyć a nie tylko wrzeszczeć na uczniów, że są debile. Co do tego ma PRL?

     • No to czemu ludzie nie idą do jakiegoś innego?
      Czemu ktoś nie zakłada jakiejś innej partii?
      Może dlatego, że jak ktoś spróbuje, to się zaraz okazuje, że znowu się trafił jakiś ciastek czy inny palikot… hę?

      Prawda jest jednak niestety taka, że większość uczniów to właśnie debile. Zwłaszcza, z punktu widzenia pojedynczego przedmiotu.

      PRL miał to do tego, że w PRLu nie było wyboru. Nawet wódki było może trzy~cztery rodzaje. To, po pierwszy. I po drugie, to właśnie PRL wbił ludziom do głów myślenie zbiorowe, odgórne. Nie podoba się Panu Korwin, więc wieszacie psy na Korwinie. Próbując niejako, nawet podświadomie, zmienić Korwina na lepsze. A po co? I skąd akurat Wy, Szanowny Panie, jesteście pewni, że macie racje?
      Normalny, nie skuty intelektualnym marksizmem mózg, zauważyłby od razu, że wszystko przebiega zgodnie z zasadami rynkowymi.
      Korwin założył se partie.
      Ta Partia ma jakieś tam poparcie.
      Korwin NIE MA monopolu, na partię wolnościową.
      Mimo to, istnieje tylko jedna partia wolnościowa w Polsce i jest to Wolność(w skrócie korwin… kur*a co za kretynizm)
      To oznacza, że Korwin jest najlepszą partią wolnościową, jaka jest w stanie istnieć na Polskim rynku partyjnym.
      Kropka.

     • Ja wcale nie uważam partii jak jej tam za partię „wolnościową”. Jej lider za ideał ustrojowy uważa Rosję, która wg moich kryteriów nie jest krajem „wolnym”. Zachwyca się Trumpem, który zamyka granice, planuje walczyć z handlem międzynarodowym za pomocą ustanawiania wysokich podatków i bezpośrednio próbuje dyrygować działalnością prywatnych firm. Zachwyca się Chinami, gdzie duże obszary gospodarki są państwowe, internet jest cenzurowany a przedsiębiorcy, którzy podpadną władzy skazywani są na śmierć. Jego kapciowi krytykują prywatyzację państwowych firm w Polsce. Itd. itp.
      Tak więc Korwin wcale nie jest „najlepszą partią wolnościową, jaka jest w stanie istnieć na Polskim rynku partyjnym” bo nie jest żadną partią wolnościową.

     • Strasznie jesteście niedojrzali Pani Stańczyk, jeśli faktycznie tak uważacie.
      Niewola i Wolność to nie wybór binarny, a spektrum. I tak na tym spektrum różne rzeczy leżą w różnych miejscach. Chiny nie są może obiektywnie super wolnościowe, ale są jednak bardziej wolnościowe niż Europa. Trump Nie jest może obiektywnie super wolnościowy, ale jednak jest dużo bardziej wolnościowy niż Clinton.
      Warto aspirować do rzeczy najlepszych. Problem z rzeczami najlepszymi jednak jest taki, że są głównie nieosiągalne. Że funkcjonują w idei. W nieskończoności. Toteż zrozumieć je mogą tylko ludzie bystrzy.
      Kiedy gadać do prostaczków, jest znacznie lepiej aspirować do rzeczy „tylko” lepszych, bo te, się czasem zdarzają, więc można je podać za przykład.

      Nawet Panu anegdotę na ten temat opowiem… albo lepiej, niech ją Panu opowie Friedman:
      https://www.youtube.com/watch?v=tkQfK8hn0ds&feature=youtu.be&t=1m40s

     • Panie Q8! ja myślałem, że my rozmawiamy na poważnie a Pan mi powtarza bajeczki śmiesznego dziadziusia z muszką, że Chiny (a pewnie i Rosja?) są „bardziej wolnościowe niż Europa”. Otóż w te bzdury nikt nie wierzy łącznie z najbardziej zaprzysięgłymi korwinistami, którzy nie emigrują do Chin albo do Rosji, ale właśnie do zachodniej Europy, gdzie jest d****cja, islamskie dzielnice, bazy amerykańskie i tfu! homosie.
      Gdzie jest wolność gospodarcza, to każdy wie i różne rankingi są w tej mierze bardzo zgodne, jak np. ten.:https://www.fraserinstitute.org/economic-freedom/map?year=2014&page=map&page=map

      A „wolnościowców” którzy uważają inaczej spotyka taka nagroda:
      „Partie ujęte w sondażu IBRiS dla Onetu, które nie przekroczyłyby pięcioprocentowego progu wyborczego to: ….. . Do tej grupy zaliczyć można również partię Wolność (KORWiN) oraz Kongres Nowej Prawicy, na które nie zagłosowałby nikt z respondentów.” http://wiadomosci.onet.pl/kraj/ibris-pis-po-nowoczesna-kukiz15-psl-sld-w-sejmie/874cw4v

      … i dziwią się, że „Gdzie podziali się wolnościowcy? Czy zapadli w sen zimowy?”

      Otóż takiej „wolności” jak w Chinach czy w Rosji, to nikt nie chce.

     • hahah, Proszę mnie nie rozśmieszać! Według tej mapy, Gibraltar ma gorszy wynik niż Polska! haha
      Weź Pan, Panie Stańczyk!
      Ta mapa nie uwzględnia ani wysokości opodatkowania, ani procenta ściągalności opodatkowania. Z resztą jak miałaby to robić?
      Mam dużo szacunku do Fraser’a, to nie ich wina. Ta mapa, pokazuje po prostu coś zupełnie innego niż Panu się wydaje.

      Ludzie wyjeżdżają w lewo na mapie(a nie w prawo) z wielu powodów, nie tylko ekonomicznych. Jest bariera językowa. Jest propaganda prounijna. Jest propaganda antyrosyjska. Jest stereotyp. Jest w końcu odległość.
      To nie jest taka prosta sprawa. A Pan, wydaje się twierdzić, że „skoro ludzie nie wyjeżdżają masowo do Chin, to to oznacza, że Chiny są mniej wolne gospodarczo niż EU”
      Ku**a, jakie to jest przezabawne :D

      Otóż nie, nie ma tak.

      A co do Pańskiego akapitu drugiego, to Pan zwyczajnie nie zrozumiał tego co napisałem wcześniej.
      A napisałem tak:
      „To oznacza, że Korwin jest najlepszą partią wolnościową, jaka jest w stanie istnieć na Polskim rynku partyjnym.”
      o!
      I to jest prawda. Partia „bardziej” wolnościowa, miałaby jeszcze mniejsze poparcie, bo jeszcze mniej mogłaby obiecać. Bo jeszcze mniej mogłaby nakłamać.

      „Wolności” takiej jak w Chinach może i ludzie by nie chcieli, nie wiem, a może by chcieli? JEdno co wiem na pewno natomiast, to że „wolność” to nie jest to samo, co „wolność gospodarcza”
      Drugie może się zawierać w pierwszym, ale i to niekoniecznie.
      Z resztą. Mnie na prawdę nie obchodzi, co ludzie chcą, a czego nie chcą.

     • Jakbym miał emigrować to do Japoni, tam jest prawdziwe „silne państwo”.

  • Ma Pan rację. Ale ileż to przez szereg lat czy Korwin Mikke , czy to Michalkiewicz tłumaczyli maluczkim, łopatologicznie i nie łopatologicznie,że Polska potrzebuje zmian. Że jak będą wybierać między tymi samymi gangami politycznymi to nic się nie poprawi. Na próżno. I nadal – szczególne w środowiskach bliskich TVNowi Korwina uważają za „ciekawostkę” , a Pana Michalkiewicza za „antysemitę”.

  • (1) Mozna edukowac wyborcow, aby przekonac ich do swoich racji, (2) mozna tez glosic te hasla, ktore wyborcy chca uslyszec (to najlepsza droga moim zdaniem), no i (3) mozna tez glosic hasla, ktore rozwsciecza wyborcow. P.JKM wybiera konsekwentne od lat droge nr 3.

 5. Pozwolę sobie dodać dwa grosze do dyskusji.

  Owszem, UPR i jej kolejne wcielenia, jak również „Najwyższy Czas” robi dużo dobrej roboty wyjaśniając idee wolnorynkowe i wolnościowe. Niestety, często zdarzają się im poważne zgrzyty, które mogą czytelników zniechęcić. Do dziś pamiętam np.: artykuł w NCz!, w którym autor bronił amerykańskiej urzędniczki odmawiającej udzielenia ślubu dwóm homoseksualistom w jurysdykcji, w której prawo przewiduje taką możliwość. Innymi słowy, redaktor NCz! ni mniej ni więcej, bronił drastycznej samowoli urzędniczej (rozumiem konserwatyzm obyczajowy, ale są sprawy ważne i ważniejsze – śluby homoseksualne to kwestia marginalna, a samowola urzędnicza to jedno z głównych źrodeł korupcji). I po lekturze takiego artykułu może pojawić się pytanie, czy NCz! faktycznie prezentuje politykę wolnościową. Nie żeby takie sytuacje się zdarzały często, ale jednak się zdarzają. Niestety, spora część ludzi nie ceni sobie zróżnicowania światopoglądowego, dość typowego dla polskiej pracy prawicowej.

  Nie zgodzę się z tym, że NCz! prezentuje kwestie wolnościowe w sposób zbyt zagmatwany – moim zdaniem jest odwrotnie, gdyż częste odwołania do klasyków ekonomii z początków XX wieku bywają zbyt proste i słabo przystają do obecnych warunków. Owszem, warto znać ich teorie, ale wyborcy preferują rozwiązania, które będą się sprawdzać w bieżących warunkach. Przeciętny myślący wyborca nie chce idei wolnorynkowej, Misesa i Smitha, bo lata komunizmu nastawiły go bardzo krytycznie do idei i „wielkich nazwisk”. Taki wyborca chce konkretnych rozwiązań odnoszących się do kraju lub nawet rejonu, w którym mieszka i wyjaśnienia, dlaczego wprowadzenie zmian proponowanych właśnie przez konkretnych wolnosciowców da pożądane efekty.

  P.S. Jestem zwolennikiem oddolnego systemu budowy struktur politycznych i w jego braku upatruję właśnie słabość polskiej polityki. Zauważyłem, że ludzie dość chętnie głosują na kandydatów, którzy pokazali, że robią coś dobrego lokalnie, nawet jeśli nie należą do „właściwej” partii. Dlatego moim zdaniem zwiekszanie obecności na szczeblu centralnym powinno być poprzedzone działaniami lokalnymi.

Comments are closed.