Chiny nową potęgą lotniczą?

Chin to jednak nie zraziło

Po reorganizacji państwowego przemysłu lotniczego powstało konsorcjum ACAC z siedzibą w Szanghaju, w skład którego weszły znane z produkcji samolotów wojskowych chińskie firmy: Chengdu, Shenyang i Xian. W przedsięwzięcie zaangażowano więc znaczną część potencjału przemysłu lotniczego Chin, choć opracowywany samolot pasażerski wcale nie był wielki, mniej więcej 100-osobowy.

ARJ21, czyli Advanced Regional Jet z XXI wieku jest przeznaczony do transportu 90-105 pasażerów na regionalnych trasach do 2000-3000 km. Chiny twierdzą, że został on całkowicie opracowany w Państwie Środka, ale chyba nie do końca tak jest, bowiem do wykonania jego elementów wykorzystano te same przyrządy montażowe, jakich używano do produkcji komponentów do amerykańskiego MD90, do którego nota bene ARJ21 jest łudząco podobny. ARJ21 oblatano 28 listopada 2008 roku w Szanghaju i już w 2011 roku planowano podjęcie jego masowej produkcji.

Natrafiono jednak na wielkie problemy przy dopracowaniu konstrukcji, choć wiele technologii kupiono od Amerykanów, w tym silniki (General Electric) i elektronikę (Rockwell-Collins). Doszło nawet do tego, że skrzydło poddane próbom wytrzymałości złamało się przed osiągnięciem wymaganego obciążenia! Mimo ponad 300 zamówień składanych od 2003 roku, do dziś do służby operacyjnej trafił 1 (słownie: jeden) samolot tego typu, który wozi pasażerów pod flagą chińskiego przewoźnika Chengdu Airlines od czerwca 2016 roku. Pozostałe pięć zbudowanych maszyn wciąż przechodzi próby.

Chin jednak i to nie zraziło. W maju 2008 roku wspomniane konsorcjum ACAC przeformowano w nową firmę Commercial Aircraft Corporation of China – COMAC. A ściśle rzecz biorąc, dotychczasowe konsorcjum „dopompowano” kolejnymi przedsiębiorstwami, tym razem włączając w nie dosłownie wszystkie chińskie firmy lotnicze, łącznie z Harbinem i Guizhou. Ja wiem, że państwu te nazwy nic nie mówią, ale w świecie lotnictwa wojskowego każda z nich jest kojarzona z jakąś znaczącą konstrukcją.

Teraz ich konstruktorskie doświadczenie i intelektualny potencjał mają być wykorzystane do opracowania chińskiego liniowca pasażerskiego. Mało tego – dla zapewnienia odpowiedniego finansowania przedsięwzięcia do COMAC wpakowano też inne państwowe giganty: Aluminum Corporation of China (produkcja aluminium), Baosteel Group Corporation (produkcja stali) czy Sinochem Group (branża chemiczna). Tak bardzo Chinom zależy na znalezieniu się w gronie producentów samolotów pasażerskich!

Wszystko to jednak nie gwarantuje powodzenia nowego C919, przeznaczonego do transportu 158-168 pasażerów, który nota bene jest łudząco podobny do Airbusa A320. Co oczywiście o niczym nie świadczy, ale ponieważ Chiny jak dotąd nie grzeszyły nadmierną ochroną własności intelektualnej, to niektórzy czynią nieprzyzwoite aluzje. Gwarantem sukcesu nie jest też fakt, że silniki dla C919 pochodzą z europejsko-amerykańskiej spółki CFM, a elektronikę pokładową dostarczają firmy amerykańskie. Nawet opony kupiono we francuskim Michelinie. Praktycznie w Chinach wykonano „goły” płatowiec.

566 zamówień

Samolot ten, choć dopiero istnieje jeden egzemplarz latający od 5 maja 2017 roku, został już zamówiony w imponującej ilości 566 sztuk. Zamówiły go jednak niemal wyłącznie chińskie firmy. W dodatku są to w większości firmy leasingowe, kupujące samoloty po to, by je wynająć prawdziwym przewoźnikom, których nie zawsze stać na wysupłanie kilkuset milionów dolarów na zakup nowych maszyn. W Chinach tak bardzo zaangażowano się w to patriotyczne przedsięwzięcie, że jednym z zamawiających jest oddział leasingów… Chińskiego Banku Rolniczego! To tak jakby nowe pasażerskie liniowce kupił nasz Bank Spółdzielczy z zamiarem podnajęcia ich LOT-owi…

Na chiński produkt łaskawym okiem spoglądają też i tacy przewoźnicy jak Ryanair, którego umiejętność cięcia kosztów jest już legendarna. Nie ma się jednak co śmiać. Chiński wojskowy przemysł lotniczy powstał po II wojnie światowej całkowicie od zera.

Kompletnie z niczego. Zaczęto od radzieckich licencji. Shenyang i Chengdu klepały radzieckie myśliwce, Harbin – licencyjne śmigłowce, a Xian – bombowce i samoloty transportowe. Po rozwodzie Chin z ZSRR konstrukcje te nadal rozwijano, zdobywając nawet rynki eksportowe. Co prawda wśród odbiorców były takie państwa jak Bangladesz, Mianma (czyli Birma), Sudan czy Tanzania, ale lista ta stopniowo się wydłużała. Dziś Chiny prowadzą próby aż dwóch „niewidzialnych” myśliwców najnowszej generacji – Chengdu J-20 i Shenyang J-31 – które porównywane są z amerykańskimi F-22 Raptor i F-35 JSF. To nie są już te toporne, kopiowane i przestarzałe konstrukcje, z jakich Chiny słynęły jeszcze 30 lat temu. Może więc i chiński pasażerski liniowiec też w końcu się przebije na światowe rynki? Na razie Boeing, Airbus czy Embraer mogą spać spokojnie, ale kiedyś Chińczycy odbiorą im wielu klientów. To nie jest kwestia „czy”. To kwestia „kiedy”.

4 KOMENTARZE

 1. Na początek wklejka z „innej beczki”
  https://stooq.pl/n/?f=1178076&c=0&p=4+22

  która zawiera zdanie: „Most staje się nowym symbolem tego obszaru – ocenił w rozmowie z PAP dyrektor wykonawczy zarządu mostu. – Jest przykładem chińskich zdolności budowania infrastruktury , budowy mostów, tuneli i sztucznych wysp”. Zaznaczył przy tym, że w projekcie uczestniczyli również eksperci z ośmiu innych państw.
  Podejrzewam, że wśród ośmiu ekspertów nie było żadnego przedstawiciela polskiego przedsiębiorstwa, ale pewien jestem, że mogła być ich połowa i wyszłoby to na dobre budowie, pomimo tego, iż w polskich przedsiębiorstwach mają oni małe możliwości rozwoju. Ten stan, to skutek wojny hybrydowej przeciwko Polsce, polegającej na stałej ogólnej degradacji Polski ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki.
  Żeby było klarowniej, to dorzucę jeszcze zdanie z telewizyjnego filmu (emisja – kilka lat temu) o Polakach w motoryzacji na świecie dzisiaj. Mamy (Polacy) ludzi zdolnych tworzyć samochody od a do z, tyle, że są oni rozrzuceni po świecie. Pokazano tam – co mnie trochę jednak zaskoczyło – Polaka tworzącego „design automobile” (z własną pracownią) we … Włoszech, gdzie znajduje się większość projektantów na świecie i są to raczej – Włosi.

  Polski przemysł motoryzacyjny został ROZWALONY „NA RYMPAŁ”, po to tylko, aby Niemcy (inni też) nie mieli konkurencji. Za to są fabryki silników, części i montownie motoryzacyjne, które sobie chwalą właściciele, nie tylko z powodu niskich kosztów ale z innych wszystkich ważniejszych względów.

  Polski przemysł lotniczy również został zaanektowany, a jego „odrosty” i część dronowa też jest objęta takim samym programem chroniącym Polskę przed „odrodzeniem polskiego szowinizmu” jak motoryzacja.
  Chińczycy, Indusi, Brazylijczycy czy Meksykanie chętnie z nami będą współpracować (kupować od nas!) dla obopólnej korzyści ale to MY musimy się zdecydować na zrzucenie niewolniczego jarzma i nie bać się PUSTKI PO OKUPANTACH…..

  • Kim „światowym” ??? Chyba żeś teraz zażartował. Chiny nawet z Tajwanem czy Singapurem by sobie nie poradziły.

 2. Co to za BZDURY ??? Chiny nie zrobiły żadnego samolotu. Wszystko to są albo licencje, albo podróbki rosyjskich i amerykańskich konstrukcji. O robieniu samodzielnie silników nie mają nawet co marzyć. Podobnie z elektroniką (a przecież Chiny produkują najwięcej ajfonuf na świecie !!!). Nie wiem, czy potrafią sami zrobić klamkę do drzwi wyjściowych.
  .
  Co do myśliwców w technologii „stealth” V generacji to już nawet nie wiem, czy się śmiać czy płakać. Przecież samo zastosowanie lakierów pochłaniających fale radarowe i nadanie specyficznego kształtu samolotowi o niczym nie świadczy. Każdy z nas siedząc teraz w domu może wykonać z kartki papieru kształt „stealth”. I CO Z TEGO ??? Pomijam już kwestię, że czym inny jest „stealth” 10%, a czym innym jest „stealth” 1%. Ale ISTOTĄ współczesnych myśliwców są następujące elementy:
  – doskonałość techniczna (silniki, zwrotność, szybkość)
  – wyszkolenie pilotów
  – elektronika
  – uzbrojenie
  – SYSTEM
  .
  I to ostatnie słowo: SYSTEM mówi WSZYSTKO. Otóż skończyły się już czasy I Wojny Światowej, gdy każdy pilot właściwie walczył są, niczym rycerze pojedynkując się z innym rycerzem. Teraz każdy samolot jest jedynie CZĘŚCIĄ systemu, który koordynuje wszystkie elementy taktyczne walki. Co więcej: obecnie walka w powietrzu będzie polegała na synchronizacji myśliwców i lecących w z nimi w ugrupowaniu dronów. Teraz grupa myśliwców i dronów, ich uzbrojenie (rakiety, lasery), radary (w tym radary z samolotów AWACS i satelitów) działa jak JEDEN ORGANIZM. Ale tego rodzaju walkę są w stanie prowadzić wyłącznie USA.
  .
  Powiem tak: Chiny są bardziej bezbronne wobec amerykańskich myśliwców, niż brudni łachmaniarze Talibowie w Afganistanie, którzy przynajmniej nie mają wiele do stracenia.
  .
  Uważam, że Chiny nie dogonią Rosji przez następne 30-50 lat, a Rosja nie dogoni USA przez 100 lat. Porównywanie Chin i USA jest ŻAŁOSNE.

Comments are closed.