Fenomenalny dla Polski raport Moody’s . Agencja podniosła prognozę wzrostu PKB z 3,2 do 4,3%

Wyższy od oczekiwań wzrost PKB i sytuacja fiskalna są korzystne dla wiarygodności kredytowej – wynika z raportu agencji Moody’s. Agencja podniosła prognozę wzrostu PKB Polski w br. do 4,3 proc. z 3,2 proc. i obniżyła dla deficytu sektora finansów publicznych do 2,5 proc. PKB z 2,9 proc.

-„Silniejszy od oczekiwań wzrost w Polsce oraz sytuacja fiskalna są korzystne dla wiarygodności kredytowej (credit positive)” – napisano w części raportu poświęconej Polsce.

Czytaj też: Szczerba w olimpijskiej formie. „1 września świętujemy napad Niemiec na Polskę”. Internet kpi bezlitośnie [VIDEO]

GUS podał, że Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2017 r. wzrósł o 3,9 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 4,0 proc. rok do roku w I kwartale. Wcześniej zakładanoł wzrost o 3,8 proc. rok do roku.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w II kwartale wzrosły o 0,8 proc. rok do roku, zaś popyt krajowy wzrósł o 5,6 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewali się, że inwestycje wzrosły o 2,9 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 3,9 proc.

-„Spodziewamy się, że pozytywne momentum w gospodarce utrzyma się przez resztę tego roku. Spodziewamy się, że wzrost PKB będzie napędzany solidną konsumpcją prywatną, a także powolną, ale stabilną, odbudową w inwestycjach, co odzwierciedla korzystne warunki w otoczeniu zagranicznym i wyższe napływy funduszy z Unii Europejskiej” – napisali analitycy Moody’s.

-„Wyższy wzrost i lepsza realizacja budżetu znacząco zwiększają szansę, że deficyt w Polsce będzie wyraźnie poniżej progu z Maastricht 3 proc. PKB w trzecim roku z rzędu” – dodali.

Ministerstwo Finansów podało, że nadwyżka budżetowa po lipcu wyniosła 2,4 mld zł. W uzasadnieniu do projektu budżetu na 2018 r. napisano zaś, że deficyt budżetu w 2017 r. wyniesie 32,9 mld zł.

W budżecie na 2017 r. zapisano maksymalny deficyt na poziomie 59,3 mld zł.

Moody’s zaplanował przegląd ratingu Polski na 8 września. W maju agencja potwierdziła rating Polski na poziomie A2 i podniosła jego perspektywę do stabilnej.

Przeczytaj też: Morawiecki sprowadza do Polski banksterów? Centrum im. Adama Smitha: „‪JP Morgan, który zachwiał bankowością w 2007 r. dzięki staraniom rządu będzie miał siedzibę w Polsce”

GUS/PAP/Wolność24

1 KOMENTARZ

  1. Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że w MOIM ULUBIONYM tygodniku „NCz!” bez komentarza przeczytam tekst o jakichś czarachmarach i chachmęceniach tej bandyckiej „agencji towarzyskiej”. Wstyd, redaktorzy! Przecież MY liberałowie, doskonale wiemy ile te przepowiednie i proroctwa są warte i skąd się biorą!

Comments are closed.