Huragan Irma pustoszy Kubę. Stolica Hawana na trasie cyklonu. „Straty są olbrzymie”

Huragan Irma nad Kubą. Straty są olbrzymie. Foto: windy.com
Huragan Irma nad Kubą. Straty są olbrzymie. Foto: windy.com

Huragan Irma, oznaczony najwyższą 5 kategorią w skali Saffira-Simpsona, „poważnie uderzył” w środkową Kubę; towarzyszy mu wiatr wiejący z prędkością dochodzącą do 260 km/h – poinformowały kubańskie media. Przed godz. 13.00 czasu polskiego cyklon zaatakował piąte największe kubańskie miasto – Santa Clara. Straty są olbrzymie.

Na Kubie dopiero wstaje dzień, ale światło słoneczne niewiele zmieniło. W rejonie, nad którym szaleje Irma, jest ciemno jak w nocy.

Zobacz też: Huragan Irma uderzył w Kubę. Siła wiatru ponownie wzrosła. Floryda przygotowuje się na najgorsze. Kolejne wyspy spustoszone

Huragan, pierwszy tak silny od 1932 roku, „poważnie dotknął prowincje Camaguey i Ciego de Avila” w środkowej części kraju – poinformowała państwa telewizja. Straty są olbrzymie, ale na razie trudne do oszacowania ponieważ na kubie dopiero wstaje dzień.

Ale „skutki Irmy są odczuwalne od prowincji Las Tunas na wschodzie do Villa Clara na środkowym zachodzie”, odległych od siebie o blisko 400 km – poinformował synoptyk Elier Pila, nie podając więcej szczegółów. Dodał jedynie, że została zerwana komunikacja z wieloma obszarami w tych dotkniętych żywiołem regionach.

Zagrożona jest także kubańska stolica Hawana. Huragan kieruje się na to miasto, które zamieszkuje około 2 milionów ludzi.

Zobacz też: Osiem dużych walizek i sześć kartonów szczelnie wypełnionych milionami dolarów. Wszystko z łapówek. Zobacz u kogo policja znalazła taką kasę

Irma, której siła będzie oscylowała między 4 a 5 kategorią, ma przejść wzdłuż kubańskiego wybrzeża, po czym w sobotę wieczorem zawrócić w kierunku północnego zachodu i dotrzeć do wybrzeży amerykańskiego stanu Floryda w niedzielę po południu – wynika z informacji amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC).

Jednak żywioł wszedł głębiej w Kubę niż zakładano.

Na wielu wyspach karaibskich Irma spowodowała dotąd ogromne zniszczenia. Według stacji CNN zginęły tam co najmniej 24 osoby. AP pisze o co najmniej 20 ofiarach śmiertelnych i tysiącach ludzi bez dachu nad głową, a AFP o 19 zabitych.

Źródła: PAP/ wolnosc24.pl

4 KOMENTARZE

  1. Prosze nie pisac bzdur ze huragan Irma udzerzy w Hawanie, przez takie informacje tylko budujecie niepokuj bezsensowny u rodzin polakow ktorzy w tej chwili w stolicy Kuby sie znajduja, znajdzcie prawdziwe informacje!

Comments are closed.