Orban się nie patyczkuje. Tą decyzją rozwścieczy Sorosa. Cały plan dotyczący imigracji legnie w gruzach

Orban Soros
Viktor Orban / George Soros. Fot. Facebook/Wikipedia

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział narodowe konsultacje na temat „planu Sorosa” dotyczącego m.in. imigracji – poinformował w czwartek dziennik „Magyar Idoek”. Szef rządu mówił o tym dzień wcześniej na sesji wyjazdowej frakcji rządzącej.

Przewodniczący frakcji parlamentarnej rządzącego Fideszu Lajos Kosa oznajmił w czwartek rano, że jego partia wystąpiła już do rządu z wnioskiem o konsultacje argumentując, iż „plan Sorosa” w długiej perspektywie będzie miał wpływ na życie, bezpieczeństwo i tożsamość Węgrów.

Według Kosy „plan Sorosa” przewiduje m.in. przyjmowanie w Europie miliona imigrantów rocznie, obowiązkowe ich dzielenie między państwa członkowskie UE bez górnego limitu przyjmowanych osób, likwidację ogrodzenia na południowej granicy Węgier oraz wsparcie każdego imigranta sumą 29 tys. euro.

Czytaj więcej: Orban w liście do Junckera: „To nie jest żadna solidarność, to przemoc”

Kosa mówił o tym na konferencji prasowej w Velence (ok. 50 km na południowy zachód od Budapesztu), gdzie trwa sesja wyjazdowa frakcji Fideszu i będącej z nim w koalicji Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej.

Deputowany ocenił też, że orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który oddalił skargi Słowacji i Węgier na decyzję Rady UE o obowiązkowej relokacji uchodźców, „szeroko otworzyło drzwi dla planu Sorosa”, bo – jak powiedział – komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos oświadczył, że rozpoczyna się przygotowywanie stałego mechanizmu relokacyjnego bez górnej granicy relokowanych osób.

Awramopolus zapowiedział tydzień temu, że w związku z decyzją Trybunału Komisja Europejska będzie nadal pracowała nad przyjęciem nowych, bardziej sprawiedliwych regulacji dotyczących osób poszukujących azylu.

Warto przeczytać: Imigranci krążą po Morzu Czarnym niczym „latający holender”. Nie chcą ich w żadnym porcie

Wierzymy, że pod koniec tego roku ministrowie będą gotowi, aby przedłożyć propozycję w sprawie nowego systemu dublińskiego – powiedział Awramopolus.

Premier Orban oświadczył w środę, że węgierska opozycja „jest kierowana z zewnątrz”. W ostatnich miesiącach w prasie prorządowej często pojawiały się zarzuty wobec partii opozycyjnych o działanie zgodnie z wolą George’a Sorosa, pochodzącego z Węgier amerykańskiego finansisty i inwestora, który przez rząd Węgier jest oskarżany m.in. o zachęcanie do nielegalnej imigracji.

Według ogłoszonych w środę danych KE, w ramach europejskiego mechanizmu relokacyjnego w 2017 roku rozlokowano 27 695 osób. W związku z tym KE wezwała państwa członkowskie do przyspieszenia procesu relokacji i zadeklarowania wystarczającej liczby miejsc dla kwalifikujących się osób.

(PAP)