Prezydent przedstawił najważniejsze założenie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zobacz, co zaproponował Andrzej Duda

Duda Konferencja Prezydent
Andrzej Duda. / Dostawca: PAP/EPA.

Andrzej Duda przedstawił założenia przygotowanych przez niego projektów dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadza m.in. skargę nadzwyczajną, czyli możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu – mówił prezydent.

Jednym z elementów, z którym się nie zgadzałem była ogromna władza ministra nad SN – tłumaczył Andrzej Duda.

W Sądzie Najwyższym powstanie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Jak powiedział Duda, jest dużo spraw, w których jest poczucie krzywdy. W Sądzie Najwyższym działać będzie także Izba Dyscyplinarna – dodawał.

Zmianie ulega sposób przenoszenia sędziów SN w stan spoczynku. Nie będzie takiej sytuacji, że wszyscy są relegowani z SN jednego dnia, proponuję 65 lat i przejście w stan spoczynku z możliwością wystąpienia do prezydenta o to, aby orzekać dłużej – zapowiedział Duda.

Zgodnie z projektem ustawy w Sądzie Najwyższym będzie utworzona Izba Dyscyplinarna; to jest niezwykle ważne, aby sprawy dyscyplinarne były załatwiane w sposób transparentny – mówił Duda.

Duda zaproponował wprowadzenie do sądu ławników. Działoby się to w sprawach dyscyplinarnych i sprawach dot. skarg nadzwyczajnych.

Zobacz również: Kaczyński w ekskluzywnym wywiadzie. Prezes PiS zdradził czy będą zmiany w rządzie i co dalej z Prezydentem Dudą

Źródło: PAP/Wolnosc24.pl