Oni naprawdę chcą być podbici. To będzie koniec Kanady jaką znamy. Najpierw jeden stan, a potem cały kraj

Źródło: ualberta.ca

Kanada wprowadza do szkół naukę arabskiego. Najpierw, od przyszłego roku szkolnego w stanie Alberta. Później, w całym kraju wszystkie szkoły mają obowiązkowo oferować kursy języka arabskiego.

Szkoły w całej Kandzie mają już wkrótce obowiązkowo zapewnić naukę języka arabskiego. Na razie pilotażowo ma się to rozpocząć od przyszłego roku szkolnego w stanie Alberta.

W kanadyjskim Edmonton szkoły publiczne uczą arabskiego już od kilku lat. Od przyszłego roku ma to obowiązywać w całym stanie Alberta.

– Nasz rząd dostrzega ekonomiczne i naukowe zalety nauczania więcej niż jednego języka – napisał David Eggen, minister edukacji. – Bardzo cieszymy się, że wprowadzimy teraz w całym stanie program kursów języka arabskiego.

Zobacz też: Sensacyjna decyzja Trumpa. USA wycofują się z jednej z najważniejszych organizacji międzynarodowych. Mają dość antyizraelskich uprzedzeń

Wprowadzony program języka arabskiego – Arts K-12 pozwoli na zapewnienie finansowania kursów z budżetu stanowego.

– Jesteśmy zachwyceni tą nową inicjatywą, bo pozwoli ona większej liczbie dzieci stanu Alberta poprawić znajomość języka arabskiego, który jest ważny w naszych społecznościach i na całym świecie – raduje się Michelle Draper z Rady Szkół Publicznych Edmonton. – Nasz okręg dostrzega rolę naszych partnerów społecznych takich jak Canadian Arab Friendship Association – CAFA (Towarzystwo Przyjaźni Kanadyjsko – Arabskiej – przyp. red.) i program na pewno okaże się sukcesem.

Zachwycony jest również Yazan Haymour, prezes Towarzystwa. – Ten program wzbogaci językową i kulturową różnorodność naszych uczniów i pozwoli im mieć większe osiągnięcia w życiu społecznym, kulturowym i w nauce.

Nie wszyscy Kanadyjczycy podzielają jednak ten entuzjazm. Jak podaje portal pamellageller.com w Kanadzie zakazana była nauka w szkołach języków rdzennej ludności, czyli Indian. Teraz zaś obowiązkowo pojawia się język, który nie miał nigdy nic wspólnego z kulturą i historią Kanady.

Zobacz też: Poznajcie urugwajską Grodzką. Zmiennopłciowa senator/ka rozpoczyna walkę o prawną ochronę osób zmiennopłciowych i otyłych [WIDEO]