Dlaczego w Polsce drożeje żywność? To wina Chińczyków i Amerykanów. A będzie jeszcze gorzej

REKLAMA

Mamy świetne wyniki w eksporcie żywności. Tylko nie wiadomo, czy się z tego cieszyć, czy martwić.

W ciągu 8 miesięcy tego roku wyeksportowaliśmy żywność za sumę 17,4 mld euro, co dało nam dodatnie saldo na poziomie 5,1 mld euro.

REKLAMA

To wynik wielkiego kryzysu podaży żywności na świecie. Coraz bardziej bogacący się Chińczycy konsumują coraz więcej. Należy się spodziewać, że w najbliższych latach ten sam proces rozpocznie się w Indiach. W dodatku w Europie np. afera z fipronilem dodatkowo ograniczyła podaż jajek.

Czytaj też: Tego jeszcze nie było! Masło pod specjalnym nadzorem. Ceny są tak wysokie, że sklepy montują antykradzieżowe zabezpieczenia0

Dodatnie saldo z tytułu eksportu żywności wzrosło od 2010 r. aż trzykrotnie. Wpływy z eksportu wzrosły w tym okresie o 80%. Wzrastające ceny na żywność w wielkim zakresie przyczyniły się do tych świetnych finansowych wyników.

Jednakże szybki wzrost eksportu na drugie dno. Zaczyna brakować artykułów pierwszej potrzeby, takich jak masło i jajka.

Czytaj też:To PiS czy PRL-bis? Poseł Prawa i Sprawiedliwości wpadł na „nowatorski” pomysł. Wrócą kartki na żywność?

1. Masło
Wzrost cen o 50% w Polsce to kumulacja kilku procesów. Po pierwsze w Ameryce wycofano tłuszcze utwardzające, takie jak margaryna i Amerykanie musieli przerzucić się na masło. Po drugie Chińczycy, którzy przez wieki nie tknęli produktów mlecznych, uważając je za pożywienie barbarzyńskich koczowników, wraz ze wzrostem konsumpcji i podróżami do innych krajów, zaczęli je konsumować.

Po trzecie w Nowej Zelandii, która jest światowym potentatem w produkcji masła, nastąpiła pokoleniowa wymiana zwierząt. Młode potrzebują mleka, a więc mniej przeznaczano go do produkcji masła.

2. Jajka
Na spadek podaży jajek miała ogromny wpływ afera z fipronilem, pestycydem do zwalczania insektów w Zachodniej Europie. Ten środek jest zabroniony, który jest zabroniony do kontaktu z żywnością. Gigantyczne wręcz partie jajek musiano wycofać z obrotu właśnie z tego powodu.

Ogromny spadek podaży jajek w Europie spowodował, że polskim producentom jajek opłacało się zerwać umowy z polskimi sklepami i sprzedać jajka zagranicznym odbiorcom. Eksport polskich jajek jest obecnie dwukrotnie wyższy niż w ubiegłym roku, a w polskich sklepach zaczyna ich brakować.

Źródło: Money.pl

Zobacz też: Napad w stylu „Szybkich i wściekłych”. Chcieli obrabować jadącą ciężarówkę. Ale tym razem to była pułapka… [VIDEO]

Zobacz też: Koszmar na drodze! Motocyklista wpada prosto na wózek widłowy. „Nie miał najmniejszych szans” [VIDEO]

Zobacz też: Tak się bawią w polskich korporacjach. Naga kobieta idzie przez szpaler kilkudziesięciu mężczyzn [VIDEO]

REKLAMA