Ostre słowa lidera Katalończyków: „Unia jest karykaturą tego czym jest Europa i czym powinna być”

Carles Puigdemont, były premier Katalonii nie szczędzi gorzkich słów pod adresem Unii Europejskiej. Zarzuca jej porzucenie europejskich wartości bierność i popieranie Madrytu tylko z powodów politycznych i ekonomicznych.

Przywódca separatystów w ostrych słowach krytykuje Unię Europejską za jej postawę w trakcie kryzysu katalońskiego. Według niego UE całkowicie porzuciła wartości europejskie na rzecz doraźnych interesów politycznych i ekonomicznych.

Unia jest karykaturą tego czym jest Europa i czym powinna być – powiedział Puigdemont. Zarzuca jej całkowity brak woli rozwiązania kryzysu politycznego związanego z dążeniami Katalończyków do uzyskania suwerenności i ślepe popieranie Madrytu.

Unia całkowicie zignorowała masowe poparcie Katalończyków dla uzyskania niepodległości i brutalną pacyfikację uczestników referendum przez wysłaną przez rząd Hiszpanii policję. W czasie starć na ulicach i w lokalach, gdzie głosowano rannych zostało ponad 900 osób.

Unia poparła madrycki rząd, a brutalne dławienie katalońskich dążeń niepodległościowych określiła jak wewnętrzną sprawę Hiszpanii. Lider Katalończyków twierdzi, że Unia zdradziła europejskie wartości. Według niego UE jest rządzona przez 4-5 europejskich rządów, działa tylko na rzecz tych państw, a jej przywódcy nie nadają się do pełnienia swej roli.

Co stanie się z Unią Europejską rządzoną przez tych ludzi – pyta przywódca katalońskich niepodległościowców. – Oni wciąż mylą wartości europejskie z doraźnymi interesami politycznymi i ekonomicznymi.

Zobacz też: Opublikowano treść listów księcia Karola sprzed 30 lat. Jego słowa o polskich Żydach wywołały oskarżenia o antysemityzm

W tym tygodniu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wezwał państwa członkowskie do walki przeciwko tendencjom separatystycznym, które pojawiają się w Europie.

Nacjonalizm to trucizna, która uniemożliwia Europie wspólne działanie – powiedział w czwartek Juncker w swym wystąpieniu w hiszpańskiej Salamance. – Nie możemy stać z założonymi rękoma. Mówię stanowcze „nie” wszelki formom separatyzmu, który osłabia Europę i ją rozsadza – mówił szef Komisji Europejskiej.

Puigdemont przebywa obecnie w Belgii gdzie chroni się przed hiszpańską policją i sądami. Madryt zarzuca mu wywoływanie rebelii, podburzanie i malwersacje, których miał się dopuścić w trakcie organizowania katalońskiego referendum.

Przywódcy Katalończyków w związku z postawionymi zarzutami grozi nawet 30 lat więzienia. Wielu członów jego gabinetu zostało już aresztowanych. Wypuszczono ich dopiero po wpłaceniu wysokich kaucji.

Jesteśmy traktowani jak przestępcy, jak przemytnicy narkotyków, pedofile, seryjni zabójcy – mówi Puigdemont. – Sądy używane są do politycznych rozgrywek, a Unia tylko klaszcze przyglądając się temu bezprawiu.

Zobacz też: Zaczaił się w przejściu podziemnym i atakował bezbronne kobiety. Syryjski „uchodźca” miesiąc po otrzymaniu azylu

2 KOMENTARZE

  1. Oto słowa wiernego sojusznika Messerschmittów: szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wezwał państwa członkowskie do walki przeciwko tendencjom separatystycznym, które pojawiają się w Europie nnno, typowy przykład podwójnych standardów, bo gdy niepodległości chcą Katalończycy, to jest ona be, lecz jeśli chodzi o oderwanie części Wielkiej Brytanii, to wszystko OK.? Zerknij:
    http://nczas.com/wiadomosci/brytyjczycy-wsciekli-unia-europejska-knuje-by-oderwac-irlandie-polnocna-od-zjednoczonego-krolestwa/#comment-3612022131
    Zaś co do nacjonalizmów, to dopuszczalny jest jedynie inter-nacjonalizm, czyli wyznanie narodowe tych, co już bez-wyznania, a należą przeważnie do potomków narodu wybranego . Parę słów o tym:
    http://nczas.com/wiadomosci/zlot-faszystow-pogan-i-bialych-rasistow-tak-korespondentka-associated-press-opisuje-marsz-niepodleglosci/#comment-3612064757

  2. Cały czas wmawiali nam że Komunizm trzeba zniszczyć bo to jest zaraza. Niema większej niż Uniu z Brukseli

Comments are closed.