Polska uległa presji i przyłączy się do projektu unijnej obrony wojskowej. „Zainicjowany przez Niemcy i Francję”

Żołnierze Wojska Polskiego. Foto: PAP/Lech Muszyński
Żołnierze Wojska Polskiego. Foto: PAP/Lech Muszyński

„W poniedziałek ministrowie około 20 państw unijnych, w tym Antoni Macierewicz, podpiszą dokument uruchamiający tzw. stałą strukturalną współpracę w dziedzinie wojskowej (PESCO)” – donosi „Rzeczpospolita”. Polska początkowo była przeciwna projektowi. 

Unia próbowała tego wiele razy. Po raz pierwszy inicjatywa może zakończyć się sukcesem – mówiła Sophia Besch, ekspertka think tanku Centre for European Reform w Londynie.

Projekt zainicjowany przez Francję i Niemcy ma szansę powodzenia również dzięki temu, że ostatecznie zdecydowała się do niego przystąpić Polska, która jest bardzo ważna ze względu na swoje położenie geograficzne i potencjał militarny.

Gra o równowagę strategiczną jeszcze się nie zakończyła. Ale chcemy ją prowadzić wewnątrz PESCO – powiedział „Rzeczpospolitej” Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich. Rząd długo wahał się czy przystąpić do tego projektu, ostatecznie jednak uległ Unii.

Zobacz: Jeden z najpopularniejszych światowych serwisów blokuje forum za stwierdzenia, że „kobiety lubią być gwałcone” i „same do tego zachęcają”

W poniedziałek państwa, które są chętne do przyłączenia się do programu notyfikują swój udział. Nie będzie to 28 krajów, ponieważ udział nie jest obowiązkowy.

„Nieoficjalnie dyplomaci w Brukseli mówią o grupie około 20 państw, która obejmuje na pewno największe, czyli Niemcy, Francję, Włochy, Hiszpanię i Polskę. Do PESCO mogą też przystąpić kraje neutralne, które nie są członkami NATO. Austria już zapowiedziała, że zrobi to w poniedziałek, Irlandia ma dołączyć później” – podała „Rzeczpospolita”.

Nowa inicjatywa będzie się skupiać na dwóch obszarach – tworzeniu zdolności bojowej i wykonywaniu operacji.

Zobacz: W Kolonii ledwo rozpoczął się karnawał, a już doszło do licznych przypadków molestowania. Zatrzymanych zostało ok. 50 osób

Źródło: rp.pl

3 KOMENTARZE

  1. „…..państwa, które są chętne…..” to nie przymus tylko dobra wola kraju. Chcą i ja też.

Comments are closed.