Czy to się kiedyś skończy? Państwo Islamskie dogorywa, za to Talibowie się odradzają. Zamordowali kilkudziesięciu policjantów

Talibowie w Afganistanie. Foto: PAP/EPA/BANARAS KHAN
Talibowie w Afganistanie. Foto: PAP/EPA/BANARAS KHAN

Afgańscy talibowie w ciągu kilku godzin w nocy z poniedziałku na wtorek przeprowadzili ataki na kilkanaście punktów kontrolnych w prowincji Kandahar na południu kraju, zabijając 22 policjantów i raniąc co najmniej 15 – poinformowała miejscowa policja.

Chalid Pasztun, deputowany afgańskiego parlamentu z zaatakowanego regionu, twierdzi, że zginęło 37 funkcjonariuszy, a 30 doznało obrażeń.

Zobacz też: Największa akcja w historii CBA! Kilkadziesiąt osób zatrzymanych w jednej sprawie

Według władz siły rządowe zabiły 45 bojowników i raniły 35; zapewniono, że napastnicy nie przejęli kontroli nad żadnym z zaatakowanych posterunków.

„Afgańskie siły stawiały opór do czasu dotarcia posiłków i zapewnienia wsparcia z powietrza. Talibowie zostali pokonani” – oświadczył rzecznik szefa policji w Kandaharze. Jak dodał, w niektórych miejscach wymiana ognia trwała kilka godzin.

Z kolei talibowie poinformowali media za pośrednictwem komunikatora WhatsApp, że zabili 43 funkcjonariuszy oraz zniszczyli 13 pojazdów opancerzonych. Reuters wskazuje jednak, że terroryści często podają mocno zawyżony bilans ofiar.

Zobacz też: Wojna coraz bliżej? Armia USA nagle złagodziła zasady werbunku. Biorą teraz wszystkich jak leci

W ostatnich tygodniach nasiliły się ataki na afgańskie siły bezpieczeństwa. 19 października co najmniej 43 afgańskich żołnierzy zginęło w ataku talibów na ich bazę na zachodzie Kandaharu, a dwa dni wcześniej w zamachach talibskich bojowników w prowincjach Ghazni i Paktia na południowym wschodzie życie straciło łącznie ponad 80 osób, a 240 zostało rannych.(PAP)