Dania wreszcie się budzi? Sąd Najwyższy wydał przełomowy wyrok. Czegoś takiego jeszcze nie było

fot. pixabay.com / Wikipedia

Sąd Najwyższy Danii odebrał dziś duńskie obywatelstwo 25-letniemu mężczyźnie, skazanemu na 6 lat pozbawienia wolności za odbycie przeszkolenia bojowego prowadzonego przez Państwo Islamskie.

Skazany, który urodził się w Danii i posiada również obywatelstwo Turcji, najpierw jednak odbędzie karę więzienia, a następnie zostanie wydalony z kraju – poinformowała rzeczniczka duńskiego sądu.

Według duńskiej agencji Ritzau jest to pierwszy przypadek utracenia obywatelstwa przez osobę urodzoną w Danii.

Czytaj także: PO znowu żąda delegalizacji ONR, a już raz odrzucono ich wniosek. Do tego chcą zakazu marszu w setną rocznicę odzyskania niepodległości

Dwukrotnie, bo w 2013 i 2015 roku, skazany wyjeżdżał do Syrii, gdzie przyłączył się do Państwa Islamskiego i przeszedł szkolenie z bronią w ręku.

Jak głosi orzeczony wobec niego wyrok, usiłował także wesprzeć Państwo Islamskie kwotą 20 tys. koron duńskich (około 2500 euro) i publicznie wychwalał dokonane w 2015 roku w Kopenhadze zamachy terrorystyczne, w których zastrzelono dwie osoby.

Dodajmy, że w 2014 r. Dania przeprowadziła nowelizację prawa odnośnie terrorystów, i tak np. za zamieszczanie fotografii bojownika islamskiego w Internecie, osoba taka miała natychmiast stracić paszport.

Władze Danii domagały się też, aby jej obywatele nie mogli brać udziału jako ochotnicy w wojnach domowych w Syrii, Iraku czy Somalii.

Czytaj także: Kaczyński zdradził, którzy ministrowie pożegnają się ze swoimi stanowiskami?! Te słowa prezesa PiS-u mówią wszystko

Czytaj także: Rumunia nowym tygrysem gospodarczym. Po obniżce podatków kolejne miesiące fenomenalnych wyników. Wyprzedzili Chiny

Czytaj także: Miało być zbrojne powstanie? Przywódcy Katalonii chcieli własnej armii, która stawiłaby opór siłom przysłanym z Madrytu

wolnosc24.pl/PAP