Szaleństwo rządu PiS. Oto najważniejsze zmiany w podatkach. „Zwiększanie biurokracji i zmniejszanie wolności gospodarczej”

Morawiecki Szydło wieceministrowie rząd
Premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. / fot. flickr.com

Rząd Prawa i Sprawiedliwości, nazywany celnie przez Grzegorza Brauna „grupą rekonstrukcyjną sanacji”, wprowadza w Polsce od dwóch lat wiele socjalistycznych zmian, z czym wiąże się też podnoszenie podatków.

16 listopada miną równo dwa lata rządów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego jako „superministra” z ogromną władzą. W tym czasie przyjęto 2,3 tys. stron przepisów podatkowych, czyli średnio 3 strony regulacji dziennie.

Jakie były te najważniejsze zmiany? Zestawienie przygotowali eksperci podatkowi z Grant Thornton.

Wybierając „najważniejsze zmiany podatkowe” kierowali się oni pięcioma kategoriami:

  • istotnością zmian przepisów, czyli stopień ingerencji w działalność firmy ;
  • powszechność, czyli ilu podatników dotyka ;
  • utrudnienia organizacyjne dla podatnika ;
  • ułatwienia organizacyjne dla podatnika ;
  • wpływ zmiany podatkowej na budżet państwa.

Zobacz również: Rumunia nowym tygrysem gospodarczym. Po obniżce podatków kolejne miesiące fenomenalnych wyników. Wyprzedzili Chiny

Na ostatnim miejscu znalazł się podatek bankowy z oceną 1,4 w skali od 0 do 5. Podatek wywołał w początkowym okresie wiele kontrowersji i obaw dotyczących przerzucenia go na klientów banków – piszą eksperci.

Kolejną zmianą są sankcje VAT i kary za puste faktury, które uzyskały ocenę 1,7 w skali od 0 do 5. Chociaż przywrócenie sankcji VAT jest wymierzone głównie w oszustów podatkowych, to negatywne konsekwencje mogą dotknąć również uczciwych przedsiębiorców – zauważa Grant Thorton.

Bardziej istotną zmianą było powołanie Krajowej Administracji Skarbowej, która „zdobyła” 2,2 pkt w skali od 0 do 5.

Wprowadzenie przepisów tzw. pakietu paliwowego zyskało ocenę 2,4 w skali od 0 do 5.  Przepisy te utrudniły działalność w zakresie sprowadzania z krajów Unii Europejskiej paliw silnikowych. Podatnik zmuszony jest bowiem już w terminie pięciu dni „wyłożyć” środki na zapłatę podatku VAT – oceniają eksperci.

Równie istotną zmianą jest zaostrzenie zasad rejestracji i wykreślanie z rejestru VAT podatników, to także oceniono na 2,4 pkt. Przeciągające się procedury rejestracyjne uderzają w uczciwych podatników, ograniczając wejście na rynek nowych podmiotów. Dodatkowo większość podatników wykreślonych z rejestru to uczciwe firmy, które nie dochowały pewnych formalności – uważają eksperci „Grant Thorton”.

Czytaj dalej i zobacz 3 najistotniejsze zmiany rządu Prawa i Sprawiedliwości! ->