Szaleństwo rządu PiS. Oto najważniejsze zmiany w podatkach. „Zwiększanie biurokracji i zmniejszanie wolności gospodarczej”

Morawiecki Szydło podatki
Premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. / fot. flickr.com

Wprowadzenie odwrotnego obciążenia w budownictwie oceniono na 2,5 w skali od 0 do 5. W związku ze zmianami zobowiązano podwykonawców do wystawiania faktur bez VAT, a to nabywca został obciążony obowiązkiem rozliczenia.

Odwrotne obciążenie pogorszyło znacznie płynność finansową podwykonawców, którzy zostali zmuszeni do czekania na zwroty VAT od kupowanych materiałów budowlanych – oceniają specjaliści.

Na 2,8 we wspomnianej skali oceniono wprowadzenie klauzuli unikania opodatkowania. Ma ona uniemożliwić podatnikom podejmowanie legalnych działań, które zmierzają do obniżenia opodatkowania.

Ogólnikowość wprowadzonych regulacji i brak praktyki w ich stosowaniu powodują, że przedsiębiorcy mają niekiedy poważne trudności z ustaleniem konsekwencji podatkowych realizowanych operacji gospodarczych – czytamy w ocenie Grant Thorton.

Najbardziej istotną regulacją wprowadzoną przez Prawo i Sprawiedliwość jest Jednolity Plik Kontrolny, czyli pliku za pomocą którego podatnicy przekazują organom podatkowym rejestry VAT, wyciągi bankowe, księgi rachunkowe, faktury itd. Obecnie pojawił się pomysł, aby przedsiębiorcy musieli składać JPK codziennie, a nie z częstotliwością miesięczną. Zmiana ta zyskała 3,5 pkt.

Nie byłoby zatem zbyt wielu zastrzeżeń do tego rozwiązania, gdyby nie zawrotne tempo, w jakim polski fiskus je wdrażał. Niestety nadal wiele rzeczy wymaga dopracowania i doprecyzowania – uważają eksperci.

Warto mieć świadomość, że to uszczelnianie systemu podatkowego wiąże się ze zwiększeniem biurokracji i zmniejszeniem wolności gospodarczej – podkreśla Małgorzata Samborska, doradca podatkowy.

Warto przeczytać: Robert Gwiazdowski zdradza – podatki dochodowe są instrumentem polityki rządów. Państwa, w interesie służb specjalnych, tolerują raje podatkowe

Źródło: money.pl/nczas.com