Paweł Kukiz brutalnie o swoich byłych kolegach. „Weszli do Sejmu i zdradzili obywateli. Dziwnym trafem dziś debatowaliśmy nad śmieciami”

Kukiz Kukiz'15 PiS PO
Paweł Kukiz. / fot. PAP/Jakub Kamiński

W swoim najnowszym wpisie na Facebooku Paweł Kukiz z uznał za zdrajców i śmieci byłych posłów z jego listy, którzy zagłosowali za likwidacją jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do samorządów.

Zdaniem Pawła Kukiza „dostali się do Sejmu dzięki obietnicy walki o JOW. Dziś sprzedali swoich wyborców, głosując za procedowaniem projektu PiS znoszącego JOW w Samorządach. Dziwnym trafem również dziś odbywała się w Sejmie debata nad śmieciami i odpadami. Trudno nie znaleźć analogii”.

Swój wpis Paweł Kukiz zilustrował grafiką z wizerunkami i nazwiskami posłów: Siarkowskiej, Zwiercan, Janowskiej, Chruszcza, Morawieckiego, Zyska. I napisem „zdradzili obywateli”.

Paweł Kukiz zapomniał chyba o tym, że posłowie są przede wszystkim reprezentantami narodu, głosują w interesie narodu, i nie są związani żadnymi instrukcjami partyjnymi. I można się tylko cieszyć, że posłowie wybrani z listy Pawła Kukiza w interesie narodowym odrzucili obsesje JOW.

Zobacz także: Andruszkiewicz odgryza się Kukizowi. „Chciałbym porozmawiać z mądrzejszymi ludźmi”

Jednomandatowe okręgi wyborcze, ordynacja większościowa, są zagrożeniem dla demokracji. Konsekwencją wprowadzenia JOW jest odebranie narodowcom i wolnościowcom możliwości posiadania własnej reprezentacji w parlamencie. Środowiska na prawo od PiS nie dysponują nigdzie w Polsce poparciem pozwalającym na przekroczenie bariery 50% poparcia lub zdobycie pierwszej lokaty (zależnie od modelu JOW).

JOW zabetonuje Polską scenę polityczną. Spowoduje powstanie układu dwupartyjnego. Skorzystają tylko na tym partie centrum, czyli PiS i PO (lub zjednoczona opozycja pod nową banderą). Stanie się tak, bo tylko te dwie partie dysponują znacznymi środkami finansowymi. W rywalizacji w JOW partie mniejsze, wolnorynkowe, narodowe, czy katolickie, nawet mające poparcie większe niż kilkanaście procent nie będą się liczyły. W wyniku JOW prawica nie będzie miała możliwości posiadania swojej reprezentacji politycznej.

JOW zablokuje też drogę do sejmu ludziom biednym. W JOW kampanie wyborczą wygrywają bogaci. Bo to oni mają środki na przeprowadzenie kampanii wyborczej. W wyniku JOW w parlamencie będzie słyszalny tylko głos bogatych, a nie biednych. Istnieje też poważne ryzyko że w JOW stanie się doskonała okazją do zdobycia mandatów poselskich przez figurantów finansowanych nie tylko przez lokalnych oligarchów.

W ordynacji większościowej władza lidera partyjnego rośnie a nie maleje. W ordynacji proporcjonalnej osoby nie lubiane przez prezesa mogły wchodzić do parlamentu z niższych miejsc na listach. W JOW niższych miejsc na listach nie będzie, będzie tylko jeden kandydat startujący pod lubionym przez wyborców logo wyznaczony przez lidera partii.

Czytaj więcej: Paweł Kukiz ostrzega przed nową ustawą PiS i apeluje o zjednoczenie. „Zamach na społeczeństwo obywatelskie”

Świetnym przykładem szkodliwości JOW jest sytuacja Frontu Narodowego we Francji. Francuski sejm czyli Zgromadzenie Narodowe składa się z 577 reprezentantów. Front narodowy w wyborach z 2012 zdobył 13,6% głosów. W wyniku JOW zdobył 2 posłów. Gdyby ordynacja była proporcjonalna miał by 78. Dzięki temu, że wybory do europarlamentu są proporcjonalne, Front Narodowy, który zdobył 24,86% głosów, ma 23 mandaty z 74 francuskim mandatów w europarlamencie.

Podobnie w wyniku JOW prawicowa Partia Niepodległości Wielkiej Brytanii UKIP nie ma swojej rzeczywistej reprezentacji w brytyjskim parlamencie. Dzięki ordynacji proporcjonalnej do euro parlamentu UKIP, który zdobył 26,6 % głosów, ma w europarlamencie 23 europosłów na 73 jakich maja Brytyjczycy. W wyniku JOW UKIP, który zdobył 12,6% ma tylko jednego członka parlamentu brytyjskiego, gdyby ordynacja była proporcjonalna UKIP miałby 82 z 650.

W Polsce z jednomandatowych okręgów wyborczych wybierani są senatorowie. W wyniku JOW od 2011 w polskim senacie było na 100 senatorów 63 senatorów z PO i 31 z PiS. Nie ma wśród nich żadnych wybitnych liderów.

anty JOW

Zobacz także: Paweł Kukiz ostrzega przed nową ustawą PiS i apeluje o zjednoczenie. „Zamach na społeczeństwo obywatelskie”