Niemcy chcą mieć swoją partię w Polsce. Liczą, że wniosek zostanie przyjęty jeszcze w tym roku

Mniejszość niemiecka z terenu województwa opolskiego złożyła do sądu w Warszawie wniosek o rejestrację własnej partii. Jak powiedział poseł Ryszard Galla, liczy że sąd przyjmie wniosek jeszcze w tym roku.

Nowa partia ma nosić nazwę „Regionalna Mniejszość z Większością”. Wniosek o jej rejestrację poparty tysiącem podpisów złożono do sądu w Warszawie.

Poseł Galla tłumaczy, że decyzja o rejestracji partii jest efektem informacji o potencjalnych zmianach w ordynacji wyborczej.

„Dochodziły do nas głosy, że przyszłe wybory będą dedykowane partiom politycznym, więc postanowiliśmy się zabezpieczyć. Liczę, że za dwa, trzy tygodnie powinien być już rozpatrzony” powiedział Galla.

Na listach partii Regionalna znajdą miejsce głównie działacze korzystający do tej pory z formuły Komitetów Wyborczych Mniejszość Niemiecka.

Jak informują wnioskodawcy, ugrupowanie ma skupiać się na wartościach bliskich chrześcijańskiej demokracji i dbaniu o interes wspólnoty regionalnej.

Zobacz: Miecz Damoklesa nad Polską. Rosjanie na stałe instalują rakiety Iskander nad polską granicą

Zdaniem jednego z założycieli struktur mniejszości, byłego posła Henryka Krolla, pomysł z utworzeniem partii jest już spóźniony i może nie zaistnieć w świadomości potencjalnych wyborców.

W rozmowie z „Radiem Opole” Kroll skrytykował także obecne władze za trwanie w samorządowej koalicji z PO, która jego zdaniem, traktuje mniejszość niemiecką instrumentalnie, czego dowodem miało być akceptowanie przez lokalnych polityków PO powiększenia miasta Opole o tereny ościennych gmin zamieszkałych przez duże skupiska Niemców.

Poseł Galla odpiera krytykę swojego poprzednika.

„Nie wiem, czy w tej chwili jest sens wychodzenia z obecnej koalicji. Zamiast rozrabiać, musimy przygotować dobry program wyborczy, z którym będziemy walczyli o wynik w wyborach. Już za rok o tej porze będziemy w zupełnie innej konstelacji politycznej i wtedy przyjdzie czas na rozmowy o potencjalnym partnerstwie” – powiedział poseł.

Zobacz: UWAGA! Można dostać po kieszeni za spaliny. Pierwszy wyrok na podstawie przepisów antysmogowych

Źródło: PAP

3 KOMENTARZE

  1. Partie jak partie, ale obowiazuje (czesciowo teoretycznie) zasada, ze dana mniejszosc sponsoruje panstwo-gospodarz. Biorac roznice w sile nabywczej danej waluty jest to chory system — Polska nie powinna oplacac mniejszosci rosyjskiej, czy niemieckiej, ale jesli juz to polskie poza granicami kraju. A najlepiej rzecz jasna wcale.

Comments are closed.