To był plan eksterminacji. Płaca minimalna miała wyeliminować słabszych, głupszych, kobiety i Murzynów. Eugeniczne korzenie gwarantowanego wynagrodzenia

REKLAMA

W swoich ’Listach z więzienia w Birmingham’, Martin Luther King Jr. identyfikuje rząd jako wroga praw i godności Murzynów. Został zamknięty za maszerowanie bez pozwolenia. I zainspirował ruch podnoszący świadomość publiczną przeciwko brutalności państwa. Mniej widoczna była jednak rola bardziej ukrytego sposobu podporządkowania sobie mas. Formy przymusu państwowego głęboko osadzonego w prawie i historii Stanów Zjednoczonych, które oferowane były w postaci polityki opartej na nauce i naukowym zarządzaniu społeczeństwem.

Zastanówmy się na płacą minimalną. Co rasizm ma z tym wspólnego? Jak się okazuje znacznie więcej niż większość z nas zdaje sobie sprawę. 

REKLAMA

Jeśli uważnie przeanalizujemy historię to wykaże ona, że płaca minimalna została pierwotnie obmyślona jako część planu eugenicznego, próby zaprojektowania ’rasy panów’ poprzez politykę publiczną mającą na celu oczyszczenie obywateli z niepożądanych gatunków. 

W tym celu państwo musiałoby doprowadzić do izolacji, sterylizacji i eksterminacji ludności nieuprzywilejowanej.

Ruch eugeniczny, który cieszył się powszechnym poparciem prasy naukowej i popularnej w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku powstał w reakcji na drastyczne zmiany demograficzne w drugiej połowie XIX wieku. 

Dochody wzrosły a długość życia zwiększyła się jak nigdy przedtem w historii. Zjawisko to dotyczyło wszystkich ras i klas. Śmiertelność niemowląt spadła. 

Wszystko to spowodowane było ogromną ekspansją rynków, technologii i handlu, która zmieniła świat. Oznaczało to dramatyczną ekspansję populacji wśród wszystkich grup. Masy żyły dłużej i szybciej się rozmnażały.

Trend ten budził niepokój wśród białej klasy rządzącej w większości krajów europejskich i w Stanach Zjednoczonych. John Carey udokumentował w Intellectuals and the Masses (1992), iż wszyscy założyciele nowoczesnej kultury literackiej, od HG Wellsa po TS Elliota, nienawidzili nowego dobrobytu i często opowiadali się za eksterminacją i czystkami rasowymi, aby położyć kres nowo powstającym trendom demograficznym.

Ekstrawagancki rój nowych narodzin był główną katastrofą w XIX wieku – mówił Wells.

Ruch eugeniczny był szczególnie wrogo nastawiony do wolnego rynku.

To, że upośledzenie umysłowe rodzi upośledzenie umysłowe jest tak pewne jak to, że biała kura wydaje białe kurczaki. Pod leseferyzmem daje się upośledzeniu umysłowemu pełną szansę na rozmnażanie się – pisał w The New Republic w artykule 1916 roku.

Aby przeciwdziałać tendencjom wyzwalanym przez kapitalizm, państwa i rządy zaczęły wdrażać politykę mającą na celu wspieranie „wyższych” ras i klas i zniechęcać do prokreacji tych „gorszych”. 

CZYTAJ DALEJ ->

REKLAMA