Porównanie, które mówi wszystko. Trump zawraca z szaleńczej drogi, a Polska dalej gna ku przepaści. „To właśnie świat, w którym żyjemy”

Trump biurokracja Prezydent Polska USA
Donald Trump. / fot. PAP

Polskę opanowała legislacyjna biegunka, z roku na rok produkowanych jest coraz więcej przepisów. Konferencje w tej sprawie zorganizowała dziś partia Wolność. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, Donald Trump, opowiedział o tym, jak udało się zlikwidować średnio 21 przepisów na rzecz 1 wprowadzanego.

W Polsce biurokratyzacja rośnie, zaś w USA, Trump, przedsiębiorca, postanowił iść w drugą stronę.

W 2017 roku w Polsce już wyprodukowano 34 tysiące stron nowych aktów prawnych. Rok wcześniej było ich nieco ponad 31 tysięcy, a i to było ówczesnym rekordem.
Dla porównania w pierwszych latach po transformacji produkowano odpowiednio: 1348, 1824, 1836.

Przed II wojną światową w Polsce obowiązywało około 1200 wszystkich aktów prawnych. W tym momencie mamy już około 100 tysięcy aktów normatywnych i nie ma prawnika w tym kraju, który tak naprawdę wiedziałby, jakie prawo u nas obowiązuje – skomentował tę sytuację mec. Jacek Wilk (Wolność/Kukiz’15).

10 przykazań zajmuje dwie kamienne tablice, konstytucja Stanów Zjednoczonych zajmuje 4 strony, konstytucja Polski- 40 stron, traktat lizboński- 400 stron, a instrukcja o imporcie dżemu truskawkowego – 40 tysięcy stron. To jest właśnie świat, w którym żyjemy – skwitował Janusz Korwin-Mikke.

Czytaj także: Drogi pysk Michała Boniego. Janusz Korwin-Mikke skazany za spoliczkowanie donosiciela SB

W tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych Donald Trump pochwalił się likwidacją znacznej części zbędnych przepisów. Podczas konferencji w Białym Domu mówił: pozbyliśmy się 21. starych regulacji w zamian za wprowadzenie jednej nowej, nie jak zapowiadaliśmy: dwie stare za jedną nową.

Jesteśmy tu w jednym celu, by pozbyć się nadmiernej biurokracji. Nieustannie zwiększająca się w ostatnich latach ilość przepisów prawnych, restrykcji i żądań kosztowały nasz kraj miliardy dolarów, miliony miejsc pracy, niezliczone amerykańskie fabryki i zdewastowane przemysły – powiedział Trump.

Wcześniej w tym roku postawiliśmy sobie za cel, że dodamy zero nowych kosztów związanych z regulacjami federalnymi do amerykańskiej ekonomii. Dzisiaj jestem dumny, że mogę oznajmić, iż wielokrotnie przekroczyliśmy założony cel – podkreślał Prezydent USA.

Warto przeczytać: Prezent od Trumpa na Święta. Obniżka podatków dla wszystkich i koniec z obowiązkiem ubezpieczeń

Źródło: PAP/Wolnosc.pl/Wolnosc24.pl