Po co była rekonstrukcja? „To element Wielkiego Planu Kaczyńskiego”

Kaczyński rekonstrukcja rząd
Jarosław Kaczyński. / fot. PAP/Jakub Kamiñski

Rekonstrukcja rządu, która trwała kilka miesięcy, nie była robiona „po nic”, ale to element szerszego planu Jarosława Kaczyńskiego. Jego ostatecznym celem wcale nie jest jedynie wygranie wyborów. Gra w tym przypadku toczy się o większą stawkę.

Obecnie w sondażach Prawo i Sprawiedliwość notuje rekordowe poparcie jak na 2 lata rządów. Jednak dokonując rekonstrukcji i wymieniając najbardziej kontrowersyjnych ministrów, Kaczyński może zyskać jeszcze więcej.

Kaczyński pokazał to, że umie wybić argumenty z ręki opozycji już przy ustawach o sądownictwie. Te po masowych protestach zostały zawetowane przez Andrzeja Dudę, a później w podobnym kształcie zostały przegłosowane jako projekty prezydenckie. Dzięki temu zduszono w zarodku bunt społeczny, który opozycja mogła wykorzystać.

Czytaj więcej: Nowa Minister Finansów z doświadczeniem w braniu kredytów. „Na tym teraz będzie polegało jej zajęcie”

Teraz ciesząc się rekordowym poparciem Prawo i Sprawiedliwość wymienia najbardziej kontrowersyjnych ministrów, których opozycji najłatwiej było krytykować, tj. Macierewicza, Szyszko, Waszczykowskiego, czy Radziwiłła.

Pozostali natomiast ci, których opozycja mniej krytykowała. Ciężko bowiem socjalistom krytykować socjalistyczne zmiany ministra Morawieckiego i wprowadzanie 500 plus przez Rafalską. Jedynym ministrem, który będzie wystawiony na dalszą krytykę pozostał Zbigniew Ziobro – ale on zostać musiał, by utrzymać w koalicji Solidarną Polskę.

Reakcja na rekonstrukcję opozycji pokazuje, że po raz kolejny nie wiedzą oni jak skutecznie uderzyć w PiS. Ponadto telenowela dotycząca rekonstrukcji toczyła się przez ponad dwa miesiące – przez tyle czasu była głównym tematem w mediach, przykryła wiele niekorzystnych dla obywateli ustaw, ale też uruchomienie art. 7 wobec Polski.

Jedyne co był dziś w stanie powiedzieć Grzegorz Schetyna, to iż rekonstrukcja jest właściwie sukcesem PO, bo odwołano tych ministrów, których oni krytykowali – jest jednak dokładnie odwrotnie. Podobnie zareagowała Katarzyna Lubnauer, pisząc, że Morawiecki wysłuchał apeli Nowoczesnej.

Warto przeczytać: Ta zmiana w rekonstrukcji rządu przeszła bez echa. Kuriozalna sytuacja. Powołano nowe ministerstwo

Kolejny element to wskazanie winowajcy – za to odpowiedzialni są już medialni przedstawiciele PiS-u, między innymi Sakiewicz z „Gazety Polskiej”, który poinformował, że na Andrzeja Dudę więcej nie zagłosuje. Także na internetowych forach dla najbardziej twardogłowych zwolenników PiS można było znaleźć głosy, że Prezydent został „zdrajcą”.

To jednak nie wpłynie na odpłynięcie od PiS-u tego elektoratu, który już ma, a może pozwolić na zdobycie Centrum. To oznaczałoby odbicie kilku do kilkunastu procent z rąk PO, Nowoczesnej, Kukiza i Wolności. Poparcie powyżej 50 procent przy odpowiednim ułożeniu głosów w okręgach wyborczych może natomiast sprawić, że PiS będzie cieszył się większością konstytucyjną już po 2019 roku.

Morawiecki jako premier trafi do większości wyborców, którzy traktują go jako „ojca gospodarczego sukcesu Polski”, bo przecież większość popiera socjalizm. Nawet Paweł Kukiz powiedział, że gdyby znał ten skład rządu, to nie głosowałby przeciwko wotum zaufania dla premiera.

A co z kandydaturą na Prezydenta Andrzeja Dudy? To prawdopodobnie ciągle się waży, nie zapominajmy, że wybory parlamentarne odbędą się w drugiej połowie 2019 roku, a wybory prezydenckie dopiero na wiosnę 2020 roku. Dla pozyskania Dudzie ponownie żelaznego elektoratu PiS wystarczy odegranie „powrotu syna marnotrawnego” i błogosławieństwo Jarosława Kaczyńskiego.

Zobacz także: Od wolnościowego PRL-u do głębokiego socjalizmu PiS-u

6 KOMENTARZE

 1. W artykule czytam:
  Dla pozyskania Dudzie ponownie żelaznego elektoratu PiS wystarczy odegranie „powrotu syna marnotrawnego” i błogosławieństwo Jarosława Kaczyńskiego” — a co przewidział Kaczyński na możliwość taką, że Duda zbyt okrzepnie, stanie się niesterowalny, albo chociaż spróbuje wydłużyć smycz na której prezes chciałby go prowadzić jak najkrócej? Kaczyński musi zdawać sobie sprawę z takiej możliwości, i, jako polityk, mieć na nią przewidziany jakiś sposób reakcji. Ale jak mógłby Dudę zniechęcić do postępującego usamodzielniania się? Wszak groźba tego, że go nie wesprze w staraniach o 2 kadencję — może tylko i wyłącznie pogorszyć ich relacje, natomiast aby mogła wywrzeć jakikolwiek dyscyplinujący skutek, to musiała by ona być jakoś-tam realizowalna, co oznacza, że Kaczyński musiałby mieć w zanadrzu kontrkandydata, mogącego z Dudą wygrać.

  I taką kandydaturę, jak sądzę, Kaczyński niedawno pieczołowicie sobie zabezpieczył. Kogoś, kto cieszy się bardzo dużą popularnością, na tyle, że przy poparciu PiS-u mógłby wygrać z obecnym mieszkańcem Pałacu. Dzięki czemu groźba zagania tą kartą jest dostatecznie mocna. Aby tego atutu nie stracić Kaczyński zadbał o to, aby pani Beata Szydło nie narażała już dłużej swej popularności na erozję, i wycofał ją na swoistą ławę rezerwowych, i w tych kategoriach widzę właśnie jej „odwołanie”.

  Czy będzie musiał tą kartą zagrać? No cóż, to zależy od rozwoju sytuacji, ale dobry gracz planuje na kilka ruchów naprzód.

 2. Powinni – z takim myśleniem – wziąć na ministrów kilku z PO i Nowoczesnej oraz od Kukiza i ZSL a mieliby 100% poparcia. Tak wygląda legendarna mądrość Prezesa.

 3. Szyszko i Macierewicz – to akurat te postacie których mi szkoda : Pamiętam jak Szyszko pochwalał ustawę ,, o wolności wycinki drzew na swojej ziemi ” i następnego dnia ustawa poszła do przeróbek ” , podobnie Macierewicz [ choć nie z mojej ,, bajki ” ] jednak zaczął organizować OTK i miał plan budowy strzelnic – to mało ale więcej – niż do tej pory .

 4. Wyglada na to że teraz Gowin obejmie wszystko po P. Kaczyńskim – który swoje lata już ma – wraca PO – PiS . Jeszcze te natrętne ,, trucie ” o ,, smogu ” do znudzenia > rzygać się chce . Wkrótce zaczniemy kupować ruski gaz , od Amerykanów z ich marżą .

 5. https://stooq.pl/n/?f=1216132&c=1&p=4+22
  Zwiększenie kontyngentu przywozowego drobiu – którego Polska jest największym producentem w UE i takimż dostawcą w UE – do UE, zostało wprowadzone, jako argument (jeden z wielu) w dyskusji mającej na celu umocnienie pozycji Polski, jaką ona odgrywa i odgrywać ma dalej w zamierzeniach Dojczów i ich przydupasków. No i co na to Kaczyński i inni miłośnicy UE? Dla nich to jeszcze jeden „powód do życia” w UE i „walczenia o interesy Polski”. A ta cała walka stanowi jedną wielką przykrywkę dla bezsensu przynależności Polski do UE. Bezsensu i szkodliwości z punktu widzenia polskiego interesu.
  Podobnie rzecz się ma z obecną władzą sprawowaną przez PIS!
  To całe miglowanie socjalistycznymi „dawaniami’ na dziś i obietnicami realizacji „wielkich planów” (MOŻLIWYMI DO ZREALIZOWANIA TYLKO PRZEZ PAŃSTWO!) za pieniądze podatnika, jest tak naprawdę, tylko przykrywaniem przeciągania czasu potrzebnego do ostatecznego podporządkowania sobie Polski przez Waszyngton i Moskwę. Chodzi, o uniemożliwienie stania się przez Polskę niezależnym podmiotem gospodarczym i politycznym, mogącym swobodnie wybierać sobie partnerów gospodarczych i politycznych; z których to, przedstawiające największe możliwości są dziś Chiny, ale… nie jedyne.
  Z państwami Mercosur (Argentyna, Brazylia Paragwaj, Urugwaj) możemy się układać w sprawach gospodarczych i politycznych SAMI!
  We wszystkich sprawach! I wyjdziemy napewno na tym lepiej, niż dzisiaj, pozostając socjalistycznych dybach.
  O tym dobrze wiedzą wiedzą ANTYCHIŃSKIE Waszyngton i Moskwa, które – CORAZ MNIEJ MOGĄ I CORAZ MNIEJ CZASU MAJĄ na dokonanie egzekucji na krajach, które nie zechcą się z nimi liczyć w przyszłości wcale niedalekiej.
  Jak komuś brakuje konkretów, to niech policzy chociażby zadłużenie Polski, to oficjalne i to ukryte. A liczenie tego ukrytego nie jest łatwym zadaniem.

 6. PiS jest dziki, PiS jest zły,
  PiS ma bardzo ostre kły.
  Kto spotyka w lesie PiS,
  Ten wrzeszczy, że to nazizm.

  Wciąż wszyscy prześcigają się w pomstowaniu na PiS, ale nikt nie wysilił się na rzeczową krytykę ich działalności. Królują obelgi, co jest najlepszym dowodem bezsilności i braku koncepcji politycznego programu.
  W związku z powyższym ogłaszam konkurs na najlepszą krytykę programu 500+. Zobaczymy, co wolnościowcy potrafią.
  Nagrody nie będzie.

Comments are closed.