W odmętach politycznej poprawności. „Najfajniejsza małpa w dżungli”. H&M bije się w pierś po krytyce lewicy

Bluza, która wzbudziła kontrowersje internautów. / foto: TT,FB

Internautów zszokowało zdjęcie zamieszczone w ofercie popularnego producenta odzieży H&M. Obrazek przedstawiał małego czarnoskórego chłopca, który miał na sobie bluzę z napisem „Najfajniejszej małpa w dżungli”. Na szwedzką firmę spłynęła ostra krytyka.

Władze przeprosiły wszystkich urażonych, ale nie były w stanie stwierdzić, dlaczego zdjęcie znalazło się na witrynie. Zdaniem części internautów było rasistowskie. Warto jednak zadać pytanie, kto okazał się większym rasistą. Firma, czy odbiorcy, którzy powiązali kolor skóry ze zwierzęciem?

W oficjalnym komunikacie firma oświadczyła: Jest nam przykro, że taki wydruk został wykorzystany. Przepraszamy, że ubrania z nim weszły do produkcji. Nie tylko usuniemy zdjęcie z jakichkolwiek stron internetowych H&M, ale także usuniemy ubrania ze sklepów.

Wszystko to na nic. Na firmę H&M spłynęła prawdziwa fala krytyki. Sytuacja jest bardzo poważna. Firma wciąż traci na wartości. Większość analityków doradza swoim klientom sprzedaż akcji. Tylko w 2017 r. kurs akcji firmy spadł aż o 30 proc. Władze zapowiedziały, że w sprawie zostanie przeprowadzone dochodzenie.

ZOBACZ: Chcą zamykać dziennikarzy?! A może tylko żartują? Sprawdź, o co chodzi

Z powodu zdjęcia swoją współpracę z firmą zakończył czarnoskóry muzyk Weeknd. Jak stwierdził: Obudziłem się rano zszokowany i zażenowany tym zdjęciem. Czuję się do głębi obrażony i nie będę więcej współpracował z H&M. Zarząd firmy ogłosił, że będzie negocjował z raperem wznowienie współpracy.

PRZECZYTAJ: Budowa dróg 2018: wiemy, jakimi trasami będziemy mogli jeździć jeszcze w tym roku. Kilka ważnych

Warto zadać sobie jednak pytanie, czy bluza wzbudziłaby podobne emocje, gdyby miało ją na sobie białe lub żółte dziecko? Wydaje się, że rasistami nie są władze firmy albo autorzy pomysłu, tylko internauci oburzeni faktem, że czarne dziecko pojawiło się w takiej stylizacji. Skojarzyli oni bowiem kolor skóry ze zwierzęciem.

SPRAWDŹ: Kolejny sukces Donalda Trumpa! Tym razem pokonał giganta światowych mediów społecznościowycha

Zdjęcie z oferty internetowej sklepu

Czytaj również: Ta zmiana w rządzie przeszła bez echa. Kuriozalna sytuacja. Powołano nowe ministerstwo

Zobacz także: Chińczycy i ich nowe technologie w Polsce. Okradali klientów banków. Bądźcie czujni! [VIDEO]

Źródło: FB/twitter/.seattletimes.com/rmf24.pl

7 KOMENTARZE

 1. Ale oco chodzi? Że niby nie jest „Coolest monkey in the jungle”? :D
  Nie ma to jak stać się ofiarą własnej głupo.. znaczy poprawności politycznej.

  • „(…)znaczy poprawności politycznej”.

   jestem ogromnie ciekawa jak długo jeszcze będzie trwała moda na rzucanie hasłami i narzekanie na „poprawność polityczną”, czymkolwiek ona by nie była w twoim mniemaniu. bo wychodzi na to że aktualnie poprawność polityczna to tylko kolejna wymówka dla białych żeby mieć powód do darcia mordy pt „ci czarni…” i żeby usprawiedliwiać swój rasizm. Polska to niesamowity kraj: mentalność całego narodu zatrzymała się w czasach średniowiecza, dlatego ksenofobia, rasizm i homofobia to podstawowe cechy narodowe. A bycie kimś, kto nie jest do nikogo uprzedzony i reaguje na takie akcje jak ta rasistowska akcja H&M, jest nazywany pogardliwie lewakiem! Przesympatyczny naród!

   • Człowiek, który nie jest rasistą nawet nie wpadłby na to, że owe hasło z koszulki mogłoby być rasistowskie. Więc kto najszybciej to mógł zobaczyć? Jestem ogromnie ciekawy czy darłabyś (skoro już przeszliśmy na „Ty” choć nie wiem kiedy) mordę używając swoich haseł o „rasizmie, ksenofobii i homofobii” gdyby to biały był ubrany w ową bluzę? Bycie czy to rasistą czy antysemitą przed 2 wojną światową nie było ani niczym złym, ani nienormalnym (nie myl wygłaszani opinii, ze się nie lubi czy to murzynów czy żydów z ich zabijaniem, bo to dwa różne pojęcia). A dziś jest to karalne. Przesympatyczny naród!

    Ps. Piszesz o uprzedzeniach. To jeśli owy lewak reaguje na takie akcje, to nie jest czasem uprzedzony do rasistów? I tyle w temacie.

    • „Piszesz o uprzedzeniach. To jeśli owy lewak reaguje na takie akcje, to nie jest czasem uprzedzony do rasistów? I tyle w temacie.”

     Co to za bełkot? „Uprzedzony do rasistów”? Żenada taka że aż ręce opadają. Widać nie ma sensu tłumaczyć ci – komuś z tak przesympatycznego narodu z mentalnością rodem ze średniowiecza jakim jest polska – że rasizm jest czymś złym i że nigdy nie można akceptować i zawsze należy go tępić.
     I jeszcze 2 słowa wyjaśnienia:

     po 1, nie darłabym mordy gdyby biały miał na sobie takową bluzę, bo taka bluza na kimś białym nie ma rasistowskiego wydźwięku. udawaj dalej, że słowo „małpa” nie jest powszechną obelgą skierowaną do czarnych. zgrywanie idioty świetnie ci idzie (choć nie sądzę żeby z twojej strony to była faktycznie gra).

     Po 2, nie przeszliśmy na „Ty”. nie będę po prostu stosowała form grzecznościowych wobec kogoś kto jest ograniczonym prostakiem a przede wszystkim rasistą i ksenofobem. takim nie okazuje szacunku.

     Do reszty twojego bełkotu się nie odniosę – szkoda mi na ciebie czasu.

     • Prócz wyzwisk, jadu i braku szacunku (nawet do własnego kraju) nie jesteś wstanie napisać, żadnego rzeczowego argumentu. Kłuje Cie po oczach rasizm wobec czarnych, ale nie rusza Cię rasizm wobec białych, bo przecież w Twoim mniemaniu kolorowy nie może być rasistą.

      Jak widać z powyższych, co najwyżej mogę zgrywać idiotę, z Tobą jednak jest inaczej.

 2. autor tego „artykułu” nie jest nie tyle co rasistą (rzecz oczywista), ale również idiotą.

  serio? „Warto zadać sobie jednak pytanie, czy bluza wzbudziłaby podobne emocje, gdyby miało ją na sobie białe lub żółte dziecko? Wydaje się, że rasistami nie są władze firmy albo autorzy pomysłu, tylko internauci oburzeni faktem, że czarne dziecko pojawiło się w takiej stylizacji. Skojarzyli oni bowiem kolor skóry ze zwierzęciem.”

  powszechnie wiadomo że jedną z ulubionych obelg rasistów jest porównywanie i wyzwanie czarnych od małp. czarne dziecko w bluzie z takim napisem ma wręcz oczywisty rasistowski wydźwięk i jest uwłaczające dla tego chłopca.

  oczywiście teraz modne jest narzekanie i krytykowanie „poprawności politycznej” i udawanie że wcale nie ma czegoś takiego jak rasizm, ale postawa autora „artykułu” jest co najmniej żenująca. cóż, przynajmniej nie musi się przedstawiać. wiadomo przynajmniej kim jest i z jakiego kraju pochodzi. reakcja na rasistowską i uwłaczającą reklamę H&M jest rzecz jasna wyolbrzymiona… Powinni wyprodukować bluzy z hasłami „żółtki”, „biały śmieć” a specjalnie dla ciebie i twojego narodu bluzy z hasłem: „polaczki”.

  • „Powinni wyprodukować bluzy z hasłami „żółtki”, „biały śmieć” a
   specjalnie dla ciebie i twojego narodu bluzy z hasłem: „polaczki”.”
   Takie bluzy istnieją i jakoś nie zauważyłem Ciebie w pierwszej linii krytyków (np. koszulki dla białych dziewczyn z napisem: „Jestem zdzirą”). Podwójne standardy? Modne to stało się nazywać mordercę terrorystą, terrorystę imigrantem, a imigranta-bumelanta uchodźcą. Nikt Ci nie zabrania czy to produkcji czy też sprzedaży bluz z Twoimi „chwytliwymi” hasłami, więc innym sama tego nie zabraniaj.

Comments are closed.