Największa sieć supermarketów w kraju podnosi płace pracownikom. Wszystko przez obniżkę podatków

sklep podwyżka płacy
Sklep Walmart. / fot. YouTube

Sieć sklepów Wal-Mart, zatrudniająca w USA ok. 1,5 mln. osób zdecydowała się podnieść płacę minimalną pracowników do 11 USD za godzinę i wypłacić wszystkim pracownikom premię w wysokości do 1 tysiąca USD – poinformował zarząd Wal-Mart.

Wal-Mart, jeden z największych prywatnych pracodawców nie tylko w USA ale także Meksyku i w Kanadzie, płaci obecnie nowozatrudnionym pracownikom od 9 USD do 11 USD za godzinę – więcej niż wynosi gwarantowana przez rząd federalny obowiązkowa federalna płaca minimalna w wys. 7,25 USD/godz.

Obok tej dobrej wiadomości dla zatrudnionych w sieci supermarketów Wal-Mart – działającej od roku 1962 – zarząd korporacji operującej pod 58 różnymi nazwami w 28 państwach świata podjął kilka mniej korzystnych dla pracowników Wal-Marta w USA decyzji: jednorazowe premie w wysokości tysiąca dolarów otrzymają pracownicy z przynajmniej 20 letnim stażem pracy, pozostali otrzymają niższe premie w zależności od wysługi lat w Wal-Mart.

Zobacz także: Afera w USA po słowach Donalda Trumpa. Zarzucają mu nawet rasizm i ksenofobię. Prezydent zaprzecza

Zdaniem analityków giełdowych wypłacenie przez Wal-Mart Stores, Inc. dodatkowej, jednorazowej premii – jak wyjaśnił dyrektor wykonawczy korporacji Doug McMillon – będącej skutkiem przyjęcia przez Kongres w ub. miesiącu kompleksowej reformy podatków w USA – będzie kosztowało ok. 400 mln. USD w pierwszym kwartale br.

Podwyżka płacy minimalnej, która spowoduje zwiększenie kosztów zatrudnienia w Wal-Mart o dodatkowe 300 mln. USD w bieżącym roku, to zdaniem analityków zaledwie 15 proc. spodziewanych zysków Wal-Mart w br.

Roczne obroty Wal-Mart wynoszą ok. 500 mld. USD.

Niskie bezrobocie powoduje, że firmy korzystające z pracy nisko wykwalifikowanych pracowników – restauracje, składy przemysłowe i handel detaliczny – cierpią na niedobór pracowników i zaczynają oferować wyższą płacę.

Wcześniej płacę minimalną do 11 USD za godzinę podwyższył konkurent Wal-Mart, sieć sklepów Target, natomiast sieć Costco Wholesales Inc. oferuje nowym pracownikom na początek 13 USD za godzinę.

Czytaj także: Szaleństwo po obniżce podatkowej Trumpa. Firmy rozdają premie swoim pracownikom. Skorzystało już ponad milion osób

Premie, dzięki redukcji podatków korporacyjnych, w ramach reformy podatków opracowanej przez Partię Republikańską, zawitały nawet do podupadającego do niedawna sektora produkcyjnego amerykańskiej gospodarki.

Firma motoryzacyjna Fiat Chrysler Automobiles NV poinformowała w czwartek, że wypłaci wszystkim swoim pracownikom zatrudnionym na pełnym etacie w USA (jest to ok. 60 tys. osób) premie w wysokości 2 tys. dolarów i zainwestuje w zakłady produkcyjne pod Detroit ponad 1 mld. USD.

Ponadto podczas gdy minimalna federalna płaca za godzinę – 7,25 USD (jedna z najniższych wśród państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) pozostała niezmieniona, 18 stanów i setki lokalnych władz od nowego roku wprowadziły wyższą niż federalną płacę minimalną za godzinę.

(PAP)