NASA skonstruowała „wehikuł czasu”! Kosztował miliardy. Zostanie uruchomiony w przyszłym roku

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com

W przyszłym roku na orbitę Ziemi zostanie wystrzelony „wehikuł czas”! Tak NASA nazwała najlepszy teleskop kosmiczny na świecie, nadano mu imię Jamesa Webba. Dzięki niemu naukowcy będą mogli obserwować galaktyki wczesnego wszechświata, które powstały ponad 13 miliardów lat temu.

Najdokładniejszy teleskop, który pozwoli ludziom zajrzeć w dotąd nieznane zakątki wszechświata kosztował ponad 6,5 miliarda funtów!

Teleskop Jamesa Webba został opisany jako „wehikuł czasu”, który może pomóc w rozszyfrowaniu tajemnic kosmosu.

Teleskop będzie używany do oglądania pierwszych galaktyk powstałych we wczesnym wszechświecie, ponad 13,5 miliarda lat temu i obserwowania gwiazd, planet pozasłonecznych, ale też księżyców i planet naszego Układu Słonecznego.

Po uruchomieniu w 2019 roku, będzie to najdokładniejszy i najpotężniejszy teleskop na świecie. Jest następcą teleskopu Hubble’a.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani po pomyślnym zakończeniu testów nad najwspanialszym „wehikułem czasu” na świecie, czyli teleskopem Webba” – powiedział Mark Voyton, kierownik Optical Telescope Element i Integrated Science Instrument Module.

Teleskop był testowany w sumie przez 100 dni, w bardzo ciężkich warunkach, gdzie temperatura wynosiła kilkaset stopni poniżej zera. Takie środowisko jest według NASA niezbędne, żeby wykryć światło podczerwone z odległych obiektów. Teleskop Jamesa Webba działa w temperaturze prawie minus 200 stopni Celsjusza.

Zobacz: Nowe wyzwanie podbija Internet. Jest tak głupie, że aż trudno uwierzyć. Są pierwsze ofiary śmiertelne „Tide Pod Challenge” [VIDEO]

Źródło: „Daily Express”

4 KOMENTARZE

  1. Rozumiem, że tematy takie jak „stoliczku nakryj się” i „kij samobij” też mają opanowane…

    • Hmm a może ma to coś wspólnego z tym, że oglądanie odległych galaktyk na prawdę niesie ze sobą sposób do podróży czasowych, ponieważ gwiazdy, które teraz widzimy mogły już dawno wygasnąć. Po prostu ich wygaszanie niemal nie rzadko zajmuje nawet kilka milionów lat świetlnych?

Comments are closed.