Kolejny niemiecki urzędnik broni Polski przed kłamliwą propagandą. Dlaczego to robią?

Ambasador Niemiec:
Ambasador Niemiec: "Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków oraz zniszczenie ich kultury"/ PAP: Rafał Guz

„Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków oraz zniszczenie ich kultury. Musimy wziąć za to pełną odpowiedzialność” – powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowej „Rzeczpospolitej” ambasador Niemiec w Warszawie Rolf Nikel.

Rolf Nikel pytany o to, że wielu historyków wskazuje, że w czasie okupacji wielu Żydów zostało zamordowanych przez Polaków, ŻiH podaje liczbę 50 tys. ofiar, „to nie jest udział w Holokauście”, odpowiedział: „Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków oraz zniszczenie ich kultury. Musimy wziąć za to pełną odpowiedzialność. Zbrodnie indywidualnych osób, które nie były Niemcami, tego nie zmieniają„.

Czytaj też: Katastrofa samolotu w Rosji. Komitet Śledczy wie kiedy doszło do wybuchu. Jest nagranie z momentu katastrofy [VIDEO]

Ambasador Niemiec, odnosząc się do kwestii rekompensat wojennych i stwierdzenia szefa MSZ Jacka Czaputowicza, że rząd niemiecki jest gotów o tym rozmawiać, odpowiedział:

-„Mogę tylko powtórzyć deklarację naszego ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela: sprawa reparacji jest prawnie i politycznie zamknięta. Nie jesteśmy natomiast przeciwni dyskusjom ekspertów w tej sprawie”.

Na pytanie o to, czy dojdzie do szczytu Trójkąta Weimarskiego, powiedział: „Chcemy zdecydowanie zintensyfikować współpracę w ramach Trójkąta. To także jest zapisane w umowie koalicyjnej. Rzeczywiście, nie mieliśmy takiego szczytu od 2011 r. Ale jestem pewien, że się odbędzie”.

Jak wskazał, nowo zawartą niemiecką umowę koalicyjną „należy rozumieć jako ofertę dla Polski i dla Francji współdziałania z nami na rzecz zjednoczonej Europy”.

„Będziemy teraz mieli bardzo intensywne i ważne rozmowy z Francją, jak pchnąć do przodu integrację. Potem inne kraje będą musiały się zdecydować, jak do tej niemiecko-francuskiej inicjatywy się odnieść.”

„Ktokolwiek będzie chciał się do nas przyłączyć, zostanie przyjęty z otwartymi ramionami. Dokąd ten proces nas zaprowadzi, nie wiem” – zaznaczył.

PO słwoach kanclerz Merkel oraz ministra SZ Niemiec gabriela, głos ambasadora jest kolejnym w obronie Polski przed fałszywymi oskarżeniami o udział w Holocauście. Dlaczego Niemcy to robią?

Stanisław Michalkiewicz stwierdził w jednym z wywiadów, że jest to motywowane czysto politycznie. Niemcy po prostu chcą żeby Jarosław Kaczyński przestał gadać ciągle o reparacjach od Niemiec dla Polski i znalazł sobie jakiś inny temat przewodni. Po ostatnich deklaracjach Niemców teraz głupio będzie PiSowi gryźć tematem reparacji wyciągniętą do nas rękę. I taki może być cel niemieckich działań – zakończenie tematu reparacji.

Czytaj też: HIT Internetu! Prezydent Duda śledzony przez północnokoreańskiego wywiadowcę. Przez lornetkę [FOTO]

Nczas /PAP/  wPolityce