Tak kłamie rosyjska propaganda: „Armia Krajowa w większości uczestniczyła w eksterminacji ludności żydowskiej”

Uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie. Foto: PAP/Radek Pietruszka
Uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie. Foto: PAP/Radek Pietruszka

„Nie ofiary, lecz ich kaci są uważani w Polsce za bohaterów”. Tak rosyjski portal Funduszu Kultury Strategicznej ocenia historię Polski podczas II Wojny Światowej,

Rosyjski portal pisze o Armii Krajowej: „AK została sformowana na rozkaz wodza naczelnego Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego jako przeciwwaga do Armii Ludowej, walczącej z hitlerowcami ramię w ramię z Armią Czerwoną.”

Czytaj też: Rosjanie podali przyczynę katastrofy samolotu AN-148. Inna niż do tej pory podejrzewano

To kompletna bzdura. Armia Krajowa powstała bowiem w 1942 roku, Armia Ludowa natomiast – w 1944. Ponadto AK de facto powstała już z 1939 r. jako Związek Walki Zbrojnej, który własnie w 1942 r. przyjął nazwę AK.

Czytaj też: Muzułmanki ujawniają ponurą tajemnicę. Tysiące z nich było molestowanych i atakowanych w czasie pielgrzymki w Mekce

O Armii Krajowej rosyjski portal pisze: „miały miejsce przypadki sytuacyjnej współpracy AK z hitlerowcami. AK marzyła o Rzeczpospolitej od morza do morza – z Białorusią, Litwą i Ukrainą w swoich granicach, organizowała ekspedycje karne przeciwko prawosławnej ludności”.

Dalej piszą: „W kontekście celebracji rocznicy utworzenia AK można rozpatrywać oświadczenie premiera Morawieckiego o tym, że nigdzie tak nie pomagano Żydom w czasie II wojny światowej jak w Polsce. To oczywiste kłamstwo. Akurat polscy bohaterowie, bojownicy AK, w większości uczestniczyli w eksterminacji ludności żydowskiej.”

Takie kłamstwa serwuje nam rosyjski portal. Jak widać tradycja zakłamywania historii jest w tym kraju wiecznie żywa.

Źródło: dorzeczy.pl