Tragiczny bilans. W Himalajach zginęło już 57 Polaków!

Mackiewicz NANGA PARBAT
Tomasz Mackiewicz. / fot. Facebook
REKLAMA

Polacy mają na swoim koncie szereg wspaniałych osiągnięć w zdobywaniu Himalajów. Niestety góry są bardzo niewdzięczne i niebezpieczne, a często wszelkie sukcesy okupione są ludzkim życiem. W Himalajach i na Karakorum straciło je 57 naszych rodaków.

„Pierwszymi śmiertelnymi ofiarami Himalajów z Polski byli Stefan Bernadzikiewicz i Adam Karpiński. Kilka tygodni przed wybuchem II wojny światowej wspinali się oni na szczyt Tirsuli (7074 m.). Na obóz, który założyli zeszła lawina i zmiotła ich z góry” – podał „Przegląd Sportowy”. Była to pierwsza polska wyprawa w Himalaje, po tej tragedii zdecydowano się zakończyć wędrówkę.

REKLAMA

24 października 1989 roku zmarł Jerzy Kukuczka podczas próby zdobycia Lhotse. Drugi w historii zdobywca 14 ośmiotysięczników zginął, kiedy jego lina pękła na wysokości 8300 metrów.

W 1991 roku w trakcie wspinaczki na Tirsuli z wyczerpania zmarła Anna Bruzdowicz. Rok później w Himalajach zginęła Wanda Rutkowska, była legendą, jako pierwsza kobieta zdobyła K2. Okoliczności jej śmierci nie są do końca znane. W tym samym roku w wyniku upadku życie straciła Sylwia Dmowska, która usiłowała zdobyć ośmiotysięcznik Manaslu w Nepalu.

W 1999 roku po zdobyciu Mount Everstu, przy próbie szybkiego zejścia wywołanej gwałtownym pogorszeniem warunków zginął Tadeusz Kudelski.

„Pierwszymi śmiertelnymi ofiarami Himalajów z Polski byli Stefan Bernadzikiewicz i Adam Karpiński. Kilka tygodni przed wybuchem II wojny światowej wspinali się oni na szczyt Tirsuli (7074 m.). Na obóz, który założyli zeszła lawina i zmiotła ich z góry” – przypomina „Rzeczpospolita”. Z relacji francuskiej towarzyszki Mackiewicza wynika, że stan zdrowia Polaka był fatalny. Przypuszcza się, że kiedy Revol trafiła w ręce himalaistów, którzy przyszli jej z odsieczą, Mackiewicz był już w stanie agonalnym.

To tylko kilka przykładów tragicznie zakończonych wypraw naszych rodaków w Himalaje. Poniżej pełna lista osób, które realizując swoją pasję oddały za nią wszystko co miały najcenniejsze.

Polacy, którzy stracili życie w Himalajach i na Karakorum:

1939 – Stefan Bernadzikiewicz, Adam Karpiński

1971 – Jan Franczuk

1973 – Zbigniew Stepek, Andrzej Grzązek

1974 – Stanisław Latałło

1975 – Marek Kęsicki, Bogdan Nowaczyk, Andrzej Sikorski

1978 – Andrzej Młynarczyk

1979 – Józef Koniak, Jerzy Pietkiewicz, Julian Ryznar

1979 – Jan Oficjalski, Jacek Szczepański

1981 – Przemysław Nowacki, Marek Malatyński

1982 – Halina Krüger-Syrokomska, Tadeusz Szulc

1983 – Stanisław Jaworski, Andrzej Bieluń Mount Api Himalaje

1985 – Barbara Kozłowska, Piotr Kalmus, Andrzej Hartman, Karol Sopicki, Bogusław Janczała, Krzysztof Przystał, Rafał Chołda

1986 – Jacek Klincewicz, Ewa Kalinowska, Tadeusz Piotrowski, Wojciech Wróż, Dobrosława Miodowicz-Wolf, Andrzej Czok

1987 – Czesław Jakiel

1988 – Jan Nowak, Ryszard Kołakowski

1989 – Eugeniusz Chrobak, Mirosław Dąsal, Mirosław Gardzielewski, Zygmunt Andrzej Heinrich, Wacław Otręba, Jerzy Kukuczka

1991 – Anna Bruzdowicz

1992 – Wanda Rutkiewicz, Sylwia Dmowska

1999 – Tadeusz Kudelski

2003 – Krzysztof Liszewski

2009 – Piotr Morawski

2011 – Bernadeta Szczepańska

2013 – Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski, Artur Hajzer

2015 – Aleksander Ostrowski Gaszerbrum

2016 – Grzegorz Kukurowski, Łukasz Chrzanowski

2018 – Tomasz Mackiewicz

Zobacz: Dziennikarz ostro przegiął. Zażenowany Kamil Stoch opuścił studio [VIDEO]

Źródło: „Przegląd Sportowy”, „Rzeczpospolita”

REKLAMA