USA szantażują Radę Bezpieczeństwa ONZ ws. Syrii. „Jeśli nie podejmiecie kroków to rozpoczniemy własną akcję”

Donald Trump i Baszar al-Asad. / fot. PAP/Wikipedia
Donald Trump i Baszar al-Asad. / fot. PAP/Wikipedia
REKLAMA

Amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley oświadczyła w poniedziałek, że jeśli Rada Bezpieczeństwa nie podejmie kroków ws. konfliktu w Syrii, to USA „rozpoczną własną akcję”. Waszyngton chce nowej rezolucji ONZ ws. monitorowania sytuacji we Wschodniej Gucie.

„Jeśli będziemy musieli, to Stany Zjednoczone są gotowe do podjęcia akcji” – podkreśliła Haley.

REKLAMA

„Nie jest to droga, którą preferujemy, ale jest to droga, którą – jak już pokazaliśmy – poszliśmy już raz i jesteśmy gotowi iść ponownie” – powiedziała Haley, odnosząc się do operacji, jaką USA przeprowadziły rok temu w odpowiedzi na użycie broni chemicznej w Syrii, kiedy to amerykańskie lotnictwo ostrzelało cele należące do syryjskiego reżimu.

USA przedstawiły w poniedziałek sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi własną propozycję nowej rezolucji w sprawie „natychmiastowego zaproponowania” mechanizmów nadzoru nad wprowadzaniem w życie wcześniejszej rezolucji RB ONZ wzywającej do zawieszenia broni.

24 lutego RB ONZ przyjęła rezolucję wzywającą do ustanowienia „natychmiastowego” 30-dniowego rozejmu w Syrii w celu umożliwienia ewakuacji rannych ze Wschodniej Guty oraz udzielenia pomocy poszkodowanym. Już kilka godzin po ogłoszeniu decyzji Rady ponownie rozpoczęły się zacięte walki.

Waszyngton zażądał więc w poniedziałek od Rady, by ponownie podjęła rezolucję w sprawie 30-dniowego rozejmu we Wschodniej Gucie.

Sam sekretarz generalny ONZ zaapelował o utworzenie dostępu do Wschodniej Guty dla pomocy humanitarnej.

Ambasador Francji przy ONZ Francois Delattre zwrócił się do Rosji, by „powstrzymała tę krwawą łaźnię”, do jakiej dochodzi teraz w Syrii.

Delattre powiedział później dziennikarzom, że ze względu na wpływ Mokwy na sojuszniczy reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada oraz zważywszy na to, „że Rosja uczestniczy w operacjach (wojsk reżimowych), może ona powstrzymać ofensywę lądową i powietrzną” przeciw Wschodniej Gucie.

Wcześniej w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że na skutek trwającej od 18 lutego ofensywy wojsk rządowych na Wschodnią Gutę – ostatni bastion rebeliantów – śmierć poniosło ponad 1100 osób. Reżim Asada i Rosja tłumaczą, że ofensywa ma na celu położenie kresu ostrzeliwaniu Damaszku przez rebeliantów.

Obserwatorium podało też, że od rozpoczęcia w 2011 roku wojny domowej w Syrii w konflikcie zginęło około 511 tys. osób.

Około 85 proc. ofiar śmiertelnych stanowią cywile, którzy zginęli z rąk sił syryjskiego reżimu i jego sojuszników – podało Obserwatorium. (PAP)

REKLAMA