Najnowsze odkrycie naukowców. Mózgi starych osób, są w stanie dorównać młodym

fot. Pixabay
REKLAMA

Według najnowszych badań, wbrew panującej powszechnie opinii, mózgi osób starszych są w stanie produkować taką samą ilość nowych komórek, co osób młodych.

Korzystając z autopsji tkanki mózgowej, naukowcy odkryli, że zdrowi starsi dorośli mieli taką samą zdolność tworzenia nowych komórek w hipokampie mózgu, tak jak robili to młodzi dorośli. Hipokamp jest zaangażowany w regulację pamięci i emocji i jak informuje zwykle kurczy się u ludzi cierpiących na chorobę Alzheimera.

REKLAMA

Nowe odkrycia dają migawkę zdrowego starzenia się mózgu i jest ona pozytywna – stwierdzili naukowcy.

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno stary jak i młody mózg były zdolne do wytworzenia takiej samej liczby nowych neuronów z prymitywnych komórek „progenitorowych” w hipokampie.

Dobrą wiadomością jest to, że komórki te znajdują się w mózgach osób starszych – powiedziała prowadząca badania dr Maura Boldrini, profesor nadzwyczajny na Columbia University w Nowym Jorku.

Nie oznacza to jednak, że mózg zdrowego 79-latka wygląda dokładnie tak, jak mózg zdrowego 29-latka.

Na przykład, badacze stwierdzili, że mózgi starszych dorosłych miały mniej „angiogenezy”.

Warto przeczytać: „Posłowie, którzy nie oddadzą nagród poniosą konsekwencje”. Jest reakcja Caritasu

Jak podkreslił dr Ezriel Kornel, asystent profesora klinicznego neurochirurgii w Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku, nie jest jasne, czy nowe komórki mózgowe będą miały takie same połączenia i funkcjonowanie jak młodsze dorosłe komórki mózgowe.

Ale Kornel, który sam nie był zaangażowany w owe badania, powiedział, że wyniki zwiastują pozytywne prognozy na przyszłość.

Nawet gdy się starzejemy, nadal mamy zdolność wytwarzania nowych neuronów.Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, jakie czynniki mogą pomóc „stymulować” większą produkcję neuronów lub lepszą łączność w starszych mózgach – dodaje Kornel.

Badania laboratoryjne wykazały, że u starzejących się gryzoni hipokamp traci zdolność do wywoływania nowych komórek. Ale badania ludzkiego mózgu doprowadziły do ​​sprzecznych wniosków.

Czytaj także: Co wpływa na naszą inteligencję? Odpowiedź jest niebanalna

Źródło: cbsnews.com/nczas.com

REKLAMA