Dlaczego Polacy wybierają takich polityków? Ciekawe wyniki sondażu. Odkrywają motywy głosowania na daną partię

Wybory. fot. PAP, autor: Tomasz Waszczuk
Wybory. fot. PAP, autor: Tomasz Waszczuk
REKLAMA

Sondażownia CBOS przeprowadziła interesujące badania dotyczące motywów wyboru poszczególnych partii przez głosujących w wyborach. Motywy są dość ciekawe.

Wyborcy PiS głosują na tę partię głównie ze względu na pozytywną oceną dotychczasowych wyników rządów tej partii.

REKLAMA

Druga grupa to ci, którzy uważają, że partia dba o los zwykłych obywateli i wyprowadza Polskę z biedy.

Trzecia w kolejności grupa uważa, że partia jest wiarygodna, tzn. spełnia swoje wyborcze obietnice.

Z kolei najwięcej wyborców PO stanowią osoby, dla których najważniejszym motywem jest chęć odsunięcia PiS-u od władzy (22 proc. badanych).

Druga grupa to ci, którzy pozytywnie oceniają ich rządy w przeszłości. Inne motywy to uważanie, że PO jest stabilna i jest „mniejszym złem”.

Zwolennicy Kukiz’15 to osoby głosujące ze względu na „czystą kartę” tej formacji, ze względu na patriotyczne i prawicowe poglądy, „krytykę wszelkiej partiokracji” a także za program.

Czytaj też: Kim jest kandydat wspierany przez Kukiz’15 w Warszawie? Założyciel żydowskiej młodzieżówki i lewicowych organizacji

Nowoczesna zbiera punkty za „młodość” i „nowość”, za program i kompetentność.

Na SLD głosują ludzie ze względu na liberalny światopogląd partii i troskę o prawa kobiet, a także za negatywny stosunek do „całej sceny politycznej”. Ponadto część wyborców popiera tę partię za ich rządy, które oceniają jako dobre.

Czytaj też: Duda dogadał się z Trumpem? Prezydent sugeruje, że spotkają się w tym roku. A o żydowskie roszczenia każe nam się nie martwić

PSL – główny motyw to reprezentacja interesów wsi i rolników oraz wizerunek i styl działania partii – jest przez nich uznawana za rozsądną, sprawdzoną, umiarkowaną czy niekłótliwą.

Dane CBOS pochodzą z dwóch badań realizowanych w marcu i w kwietniu. Pierwsze z nich przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1–8 marca 2018 roku na liczącej 1092 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Drugie tą samą metodą w dniach 5–12 kwietnia 2018 roku na liczącej 1140 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: Onet.pl

REKLAMA