Włochy kontra Malta. Nikt nie chce statku z uchodźcami

Imigranci na statku Aquarius
Imigranci na statku Aquarius/foto: YT
REKLAMA

Malta działa w pełnej zgodności z jej międzynarodowymi zobowiązaniami. W związku z tym Malta nie przyjmie wspomnianego statku w swoim porcie – głosi oficjalny komunikat rządu Malty ws. statku Aquarius, na którego pokładzie znajduje się 629 migrantów. Jednostki nie chcą również przyjąć Włosi, którzy skierowali statek w kierunku wyspy.

Rząd Malty poinformował, że dotychczas zawsze starał się udzielić imigrantom odpowiedniej pomocy. Jednakże statek Aquarius, który na wyspę został skierowany przez Włochy, nie może być przyjęty w żadnym z portów. Swoją decyzję Maltańczycy tłumaczą pogwałceniem międzynarodowych zasad. Rzym oskarżono również o tworzenie niebezpiecznej sytuacji.

REKLAMA

Valletta najwyraźniej obawia się, że może powstać swego rodzaju precedens i w sytuacji, kiedy nowe władze Włoch zamkną porty dla statków z uchodźcami, tysiące imigrantów zaczną zalewać śródziemnomorską wyspę.

ZOBACZ: Sypią się politycy PiS. Po Kaczyńskim i Terleckim teraz do szpitala trafił Waszczykowski

Europejska „solidarność” w kwestii przyjmowania uchodźców z Azji i Afryki staje się coraz bardziej iluzoryczna. O ile do tej pory twardą pozycję reprezentowały wyłącznie państwa Grupy Wyszehradzkiej, to wyłamanie się Włoch, które stanowią pomost na kontynent, może spowodować zupełne załamanie się dotychczasowej polityki otwartych granic.

Decyzja nowych włoskich władz o niewpuszczeniu statku zszokowała opinię publiczną. W mediach określono ją mianem bezprecedensowej. Na Rzym spadła fala krytyka i oskarżenia o brak współczucia oraz solidarności i tolerancji.

Wicepremier Matteo Salvini utrzymuje jednak swoje twarde stanowisko i zapowiada, że Włochy mówią „nie” napływowi imigrantów. Nie powtórzy się następne lato z kolejnymi statkami z migrantami”, zawijającymi do portów we Włoszech – stwierdził polityk.

Od początku tego roku do Włoch przybyło ponad 11 tysięcy imigrantów. To o 79 proc. mniej w porównaniu z tym samym okresem 2017 roku. W ciągu pierwszych miesięcy zeszłego roku było ich 50 tysięcy.

Liczba przybyłych uchodźców spada jedenasty miesiąc z rzędu czyli odkąd Libia, przy wsparciu władz włoskich, przystąpiła do walki z przemytem imigrantów.

PRZECZYTAJ: Rosja się rozpadnie! Amerykański strateg roztacza bajkowe perspektywy przed Polską

Źródło: nczas.com/PAP/twitter

REKLAMA