Brawo dobra zmiana. Kolejny podmiot przemysłowy przejęty przez zagranicę. Wcześniej ogłosił upadłość

Huta Częstochowa/fot. ilustracyjne/fot. Cezary Miłoś/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
Huta Częstochowa/fot. ilustracyjne/fot. Cezary Miłoś/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
REKLAMA

Kolejna polska placówka staje się własnością zagranicznych koncernów. Zarząd banku PKO BP wyraził zgodę na przejęcie Huty Częstochowa przez brytyjski fundusz inwestycyjny Greybull Capital. W Warszawie odbyła się demonstracja związkowców pod siedzibą PKO BP.

PKO BP zgodził się na przejęcie Huty Częstochowa w ramach proponowanego przez nowego inwestora tak zwanego postępowania przygotowanej likwidacji. To – mówiąc w dużym uproszczeniu – oznacza, że PKO BP, razem z innymi wierzycielami ograniczy swoje roszczenia finansowe – informuje RMF FM.

REKLAMA

W ten sposób huta zostanie sprzedana Brytyjczykom. Według oficjalnych informacji, w planach jest zasilenie zakładu pieniędzmi oraz wznowienie produkcji, następnie stopniowa spłata zadłużenia.

Przed rozpoczęciem protestu hutnicy spotkali się z wiceprezesem PKO BP Piotrem Mazurem. Zapewnił związkowców, że bank zgadza się na łagodniejsze podejście do długów huty, co umożliwiłoby jej znalezienie inwestora.

W kasie Huty nie mamy pieniędzy, nie mamy zagwarantowanej wypłaty. Negocjacje trwają, przeciągają się, a mamy jednego inwestora, potencjalnego nabywcę. Więc prosimy, żeby kończyć negocjacje, a uruchamiać produkcję. Chcemy pracować i godnie żyć – mówił Mariusz Ciupiński szef działającego w hucie związku Kadra.

W hucie zatrudnionych jest 1,2 tys. pracowników. Związana jest ona z 5 tys. firm. 28 czerwca właściciel Huty Częstochowa złożył wniosek o upadłość. Produkcja wstrzymana jest od maja.

Huta Częstochowa została sprywatyzowana w 2005 roku i stała się własnością ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbas (ISD). To jedyny producent w Polsce grubych blach m.in. dla przemysłu stoczniowego i obronnego.

Źródło: rmf24.pl

REKLAMA