Sprzątanie równie szkodliwe jak palenie papierosów? Zaskakujące wyniki badań naukowców

REKLAMA

Najnowsze badania norweskich naukowców będą wkrótce stanowić doskonałą wymówkę dla osób niechętnych obowiązkom domowym. Badacze twierdzą, że czyszczenie domu może być równie szkodliwe dla naszych płuc jak palenie papierosów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii odkryli, że kobiety, które pracowały jako sprzątaczki lub regularnie używały aerozoli do czyszczenia od 20 lat, wykazywały obniżenie czynności płuc, porównywalne z efektem palenia 20 papierosów dziennie.

REKLAMA

Badanie, opublikowane w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine , również wykazało, że wdychanie chemikaliów zawartych w produktach czyszczących również zwiększało ryzyko wystąpienia astmy nawet o 43 proc. w ciągu dwóch dekad.

Podczas gdy poprzednie badania skupiały się na tym, jak chemikalia czyszczące wpływają na zdrowie ludzi w perspektywie krótkoterminowej, jest to jedno z pierwszych, które bada ich długoterminowy wpływ.

– Na dłuższą metę chemikalia czyszczące najprawdopodobniej powodują raczej znaczne uszkodzenie płuc. Kiedy myślisz o wdychaniu małych cząstek z środków czyszczących, które są przeznaczone do czyszczenia podłogi, a nie płuc, być może nie jest to wcale takie zaskakujące – powiedział główny autor badania, prof. Oistein Svanes.

Badacze prześledzili stan zdrowia 6 000 dorosłych osób w okresie 20 lat, przeglądając dane ECRHS (European Community Respiratory Health Survey).

Regularne wdychanie środków czyszczących powoli podrażnia wyściółkę dróg oddechowych, prowadząc do długotrwałego uszkodzenia płuc.

– Obawialiśmy się, że takie chemikalia, systematycznie wyrządzając niewielkie szkody drogom oddechowym dzień po dniu, rok po roku, mogą przyspieszyć spadek funkcji płuc, który występuje wraz z wiekiem – powiedziała prof. Cecile Svanes, która również pracowała nad badaniem.

Okazuje się, że kobiety odczuły poważniejszy wpływ chemikaliów czyszczących niż mężczyźni. Naukowcy zasugerowali, że może być to spowodowane faktem, że znacznie mniej mężczyzn pracuje w charakterze personelu sprzątającego. Dodali jednak, że możliwe jest, że kobiety są po prostu bardziej narażone na skutki działania chemikaliów.

Profesor Oistein Svanes dodał, że środki czyszczące są „niepotrzebne”, ponieważ stare stare ściereczki z mikrofibry i woda są „wystarczające w większości przypadków”.

Również Brytyjczycy zaleacją ograniczenie użycia środków w aerozolu.

– Oddychanie w jakimkolwiek rodzaju zanieczyszczenia powietrza może mieć wpływ na nasze zdrowie, szczególnie dla osób z chorobą płuc Badanie to potwierdza również, że zanieczyszczenie powietrza może pochodzić z różnych źródeł, w tym z farb, klejów i środków czyszczących, które stosujemy w pomieszczeniach – mówi Sarah MacFadyen z British Lung Foundation

Źródło: ladbible.com

REKLAMA