Idee: Rząd światowy – mit czy rzeczywistość?

REKLAMA

Powraca koncepcja, którą – wobec powszechnej odrazy do hasła „rządu światowego” – w latach 80. ochrzczono dziwacznym terminem global governance. Barack Obama ma być patronem tego projektu.

[nice_alert]Zgodnie z prześmiewczym doniesieniem Ryszarda Czarneckiego w „Gazecie Polskiej”, Lech Wałęsa na posiedzeniu Rady Mędrców Unii Europejskiej na początku grudnia zaproponował powrót do idei rządu światowego. Wbrew opinii Czarneckiego, nie jest to indywidualny wyskok byłego spawacza ze stoczni.[/nice_alert]

REKLAMA

Ów spawacz jest bowiem od 1991 roku rycerzem Imperium Brytyjskiego i – jak sądzę – ktoś nad nim czuwa. Multilateralizm istotnie powraca, a centrum decyzyjne wielobiegunowego (czy – jak niektórzy obecnie mówią – „bezbiegunowego”) świata miałoby zostać wyemancypowane z dotychczasowego uniwersum suwerenności narodowych. Jest to powrót idei przejściowo triumfującej w latach 40. i 60. XX wieku.

Wałęsa zatem nie „wyskoczył jak Filip z Konopi”. Grupa „Zarządzanie Globalną Niepewnością” (MGI) sporządziła dla think tanku Brookings „Plan Działania” z podtytułem „Nowa Era Międzynarodowej Współpracy dla Zmienionego Świata: 2009, 2010 i dalej”. Szefem Brookings Institution jest Strobe Talbott, jeden z architektów demontażu imperium sowieckiego.

W projekcie, jako patroni, uczestniczyły największe nazwiska strategii amerykańskiej, głównie z epoki
Billa Clintona, ale nie tylko. Wśród sponsorów Jest Fundacja Bertelsmanna i Fundusz Braci Rockefellerów. Plan MGI jest głównym elementem koncepcji, której patronować ma nowy prezydent USA. Inne elementy tego programu też są prezentowane na stronie www.brookings.edu.

Cztery ścieżki

Program składa się z czterech ścieżek (tracks). Pierwsza miałaby odbudować wiarygodne amerykańskie przywództwo. Kluczowa jest tu „wiarygodność”, której miało zabraknąć w okresie rządów Busha młodszego. Wiarygodność ma zachęcić partnerów Ameryki do włączenia się w program.

[nice_info]Ścieżka druga miałaby odtworzyć żywotność instytucji międzynarodowych. Tekst wymienia G-8 i Radę Bezpieczeństwa ONZ. Wzywa też do powołania Grupy-16 (w odróżnieniu od obradującej w listopadzie Grupy-20), która poza dotychczasowymi członkami G-8 objęłaby Brazylię, Chiny, Indie, RPA i Meksyk. Trzy państwa miałyby zostać prawdopodobnie wybrane z czwórki: Indonezja, Turcja, Egipt i Nigeria. Oznaczałoby to zapewne wykluczenie z decyzji Unii Europejskiej jako całości (reprezentowanej w G-20).[/nice_info]

G-16 byłaby forum decyzji o składzie Rady Bezpieczeństwa. W rozszerzonej z 15 do 21 miejsc Radzie Bezpieczeństwa dysponenci weta mieliby się go dobrowolnie wyrzec według niejasnych jeszcze kryteriów. Ścieżka trzecia miałaby wzmocnić współpracę międzynarodową i instytucje międzynarodowe w zarządzaniu kluczowymi ryzykami światowymi. Dwa pierwsze zagrożenia dla świata według tego programu to: „zmiana klimatu” w wyniku stosowania paliw kopalnych oraz użycie broni jądrowej przez „niepowołane podmioty”. Miałoby to pociągać za sobą redukcję arsenałów atomowych USA i Rosji. Ta ścieżka zawiera propozycję utworzenia 50-tysięcznych sił pokojowych (i 20-tysięcznej policji) oraz
zgromadzenia 2-miliardowego funduszu pokojowego.

Światowa armia pochodziłaby z kontyngentów państw Grupy-16. Gideon Rachman w „Financial Times”
opisał tę propozycję jako powołanie rządu światowego z własną armią wyłączoną spod suwerenności państw delegujących swych żołnierzy. Instytucją zarządzającą globalną polityką tego rządu miałby być „Wysoki Komisarz ONZ do spraw tworzenia zdolności antyterrorystycznych”.

Ścieżka czwarta sprowadza się do umiędzynarodowienia odpowiedzi na obecny kryzys z akcentem na „rozszerzony Bliski i Środkowy Wschód”. W programie pojawia się pojęcie „odpowiedzialnej suwerenności”. „Przywiązanie do tradycyjnej suwerenności” – czytamy bowiem – „nie zdołało wytworzyć pokoju i pomyślności”.

Polska w elitarnym klubie?

Zespół Talbotta, komentując 9 grudnia listopadowy szczyt G-20, wyjaśnia więcej. G-7 – jak czytamy
– już nie działa. W odróżnieniu od cytowanego wyżej dokumentu, w nowym tekście o G-8 (z udziałem
Rosji) nie ma nawet wzmianki. Wielobiegunowy świat pod przywództwem Obamowskiej Ameryki ma zatem przyjąć nową, elitarną platformę zarządzania „zagrożeniami ponadnarodowymi” z „ociepleniem klimatu” na czele.

[nice_alert]Tą platformą ma być G-16, czyli rozbudowane G-8. Takie czy inne ścieżki dojścia do rządu światowego będą niewątpliwie testowane w czasie depresji globalnej. Wykoncypowane przez Talbotta G-16 nie funkcjonuje. Ale przy wykorzystaniu mechanizmu G-20 z wielkim trudem promotorzy projektu mogą popchnąć do przodu koncepcję planowanego rządu światowego, dobranego według chwilowych kryteriów spolegliwości wobec jego autorów. Zapewne i z tego względu nabiera rumieńców G-20.[/nice_alert]

Prezydent Lech Kaczyński słusznie zwracał uwagę na racje przemawiające za udziałem Polski w tym gremium. Czytał bowiem zapewne w połowie listopada raport, który zaleca takie rozwiązanie. Otrzymał go premier Donald Tusk. Ci, którzy chcą zwalczać globalistyczne zakusy, powinni być bliżej centrum wydarzeń.

[nice_download]Wybrane ksiażki w e-księgarnii:[/nice_download]


Tylko u nas!Korwin – wolnościowiec z misją” (JKM, Sommer): Pierwszy wywiad rzeka z najbardziej znanym polskim orędownikiem wolnego rynku! Kim naprawdę jest JKM?

Tylko u nas w takiej cenie!Mitologia efektu cieplarnianego” (Tomasz Teluk): Jedyna książka na rynku demaskująca ekofaszystów zarabiających na szantażu globalnym ociepleniem!

Mamy ją jako jedni z pierwszych!Sprawa Lecha Wałęsy” (Sławomir Cenckiewicz): „SB a Lech Walesa” ale w wersji przystępnej dla nie-historyka! Bez rozbudowanych przypisów i aneksów źródłowych ale z kapitalnym językiem narracji! Uzupełniona obszernym biogramem Wałęsy oraz sporą liczbą fotografii i fotokopii dokumentów!

Rekomendacja dr Roberta Gwiazdowskiego i Romana Kluski!Krótki kurs ekonomii praktycznej” (Krzysztof Dzierżawski): Autor demaskuje fałsz socjalistycznych haseł, uczy pragmatyzmu gospodarczego, ukazuje alternatywne do obecnych rozwiązania dla Polski!

Końcówka nakładu!Podatki czyli rzecz o grabieży” (Korwin Mikke) + „Czy można usprawiedliwić podatki” (T. Sommer): Pakiet dwóch klasycznych książek w świetnej cenie! Ograniczona liczba egzemplarzy!

oraz… niezwykle inspirujące „Listy do młodego konserwatysty” (Dinesh D’Souza), wnikliwa diagnoza współczesnego świata w „Zachodzie i całej reszcie: globalizacja a zagrożenie terrorystyczne” (Roger Scruton), apologia zdrowego rozsądku w „Prawach człowieka i ich krytyce” (Adam Wielomski, Pawel Bala) i kilkanaście innych nowości!

[nice_download]UWAGA: Przedruk artykułów (w całości lub części), jest możliwy jedynie: a) za podaniem klikalnego źródła b) tylko w niezmienionej formie: artykuł + informacje poniżej artykułu np. o ewydaniu, nowych publikacjach w sklepie;[/nice_download]

REKLAMA