Ekoterroryści się zapłaczą. Erupcja tego wulkanu powstrzyma globalne ocieplenie lepiej niż miliardowe wydatki rządowe

Erupcja wulkanu Agung/foto: YT
REKLAMA

Naukowcy obserwujący aktywność balijskiego wulkanu Agung przedstawili zaskakujące informacje. Potężna erupcja może doprowadzić do obniżenia temperatury na całej planecie. Podobne przypadki zdarzały się już w historii. Skutki erupcji mogą być odczuwalne nawet przez kilka lat.

Naukowcy już od dawna zdają sobie sprawę z faktu, że największe erupcje wulkanów mają bardzo poważny wpływ na temperaturę Ziemi.

REKLAMA

Zjawisko zostało wielokrotnie opisane w pracach naukowych. Wszystko zależy od wielkości wybuchu i tego, ile, uwolnionych w wyniku eksplozji, pyłów dostanie się do górnych warstw atmosfery.

SPRAWDŹ: Tego się nie odzobaczy. Młoda dziewczyna zrobiła ponad 50 operacji plastycznych, żeby wyglądać jak Angelina Jolie [ZDJĘCIA]

Chris Colose badający klimat dla NASA podał, że kiedy pyły dostają się do stratosfery, zaczynają odbijać docierające do naszej planety promienie słoneczne.

W ten sposób dochodzi do globalnego ochłodzenia, które może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Ostatnia eksplozja wulkanu Agung, która miała miejsce w 1963, spowodowała spadek temperatury o 0,2 stopnia Celsjusza.

Naukowcy przypuszczają, że wulkan może teraz eksplodować ze znacznie większą mocną. Zmiany, które wywoła erupcja, mogą trwać nawet to 2023 r.

ZOBACZ: Będzie gorzej. Nad Warszawę nadciągają jeszcze większe opady śniegu. Powroty z pracy mogą dzisiaj być długie

W kronikach zanotowano dwa ekstremalne przypadki, kiedy to wybuch wulkanu w poważny sposób wpłynął na zjawiska atmosferyczne na Ziemi. Pierwszy z nich wydarzył się w 535 r. W jego wyniku w wielu regionach zapanował głód. Pojawiały się też zaskakujące sytuacje, jak sierpniowe opady śniegu w Chinach.

Drugi przypadek miał miejsce w 1816 r. zwanym „rokiem bez lata”. Zmiany klimatyczne wywołane przez erupcję wulkanu nazywa się zimą wulkaniczną.

Jeżeli przewidywania naukowców się sprawdzą, czeka nas nawet kilka chłodniejszych lat. Wszyscy wierzący w globalne ocieplenie będą musieli na jakiś czas odłożyć walkę ze zjawiskiem ocieplenia się klimatu. Wulkan zatrzyma proces.

PRZECZYTAJ: Sex w cenie cheeseburgera z frytkami. Rzeczywistość ulic miasta Beatlesów. Winne prostytutki ze wschodu

W wyniku aktywności Agung władze na Bali ewakuowały już 100 tys. mieszkańców. Wokół wyspy unosi się olbrzymia chmura pyły, która uniemożliwiała do niedawna lądowanie samolotów.

Wszystkie były kierowane na inne lotniska w regionie. Wciąż utrzymywany jest najwyższy stopień zagrożenia.

W ostatnim czasie doszło już do dwóch erupcji. Władze i naukowcy wciąż spodziewają się kolejnych wybuchów.

Wpływ erupcji wulkanów na temperaturę na Ziemi/ źrodło: carbonbrief.org

Źródło: express.co.uk

REKLAMA