Potężna broń dla Polski coraz bliżej. Jest zgoda Pentagonu. Teraz czas na Kongres. MON chce kupić rakiety Patriot za ponad 10 mld dolarów

Wyrzutnia Patriot niemieckiej Bundeswehry na podwoziu MAN 8x8. Foto: wikimedia
Wyrzutnia Patriot niemieckiej Bundeswehry na podwoziu MAN 8x8. Foto: wikimedia
REKLAMA

Amerykańska agencja DSCA poinformowała w piątek, iż rozważa się sprzedaż Polsce zestawu obronnego typu Patriot. Departament Stanu wysłał oficjalną notę do Kongresu w tej sprawie.

Według IAR, wartość kontraktu szacuje się na ponad 10,5 miliarda dolarów.

REKLAMA

Zobacz też: Skandal roku! Wiadomość dnia w Japonii! Pociąg odjechał 20 sekund za wcześnie [WIDEO]

W piątek Amerykański Departament Stanu przesłał do Kongresu oficjalną notę, w której informuje o planach zawarcia umowy.

Proponowana sprzedaż będzie wspierać cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa sojusznika NATO, który był i pozostaje ważną siłą dla stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie – mówi w oficjalnym oświadczeniu Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego.

Zawiadomienie o sprzedaży jest nieodzownym elementem całej procedury i nie jest on jednoznaczny z dokonaniem transakcji. Na jej przeprowadzenie musi wyrazić zgodę Kongres, który ma 15 dni na podjęcie ostatecznej decyzji.

W tym czasie ma prawo do zmodyfikowania jej warunków bądź zablokowania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do podpisania umowy może dojść jeszcze w grudniu.

Tego samego dnia wieczorem komunikat w sprawie wydał polski resort MON.

Kongres USA ma 15 dni na zgłoszenie ewentualnych uwag do sprzedaży uzbrojenia Polsce, a  w przypadku braku przeciwwskazań, rząd amerykański może rozpocząć procedurę sprzedaży.

Oznacza to, ze w ciągu najbliższych dni strona polska otrzyma projekt umowy LOA, zawierający przedmiot umowy wraz z opisem, koszty oraz standardowe warunki sprzedaży w systemie FMS.

Następnie rozpocznie się finałowy proces uzgadniania zapisów LOA. Dopiero uzgodnione przez obie strony umowa LOA zostanie przedstawiona do podpisania przez rząd RP – czytamy w komunikacie.

Zobacz też: Zaczyna się wielkie cięcie. Izba Reprezentantów USA przyjęła pierwszą ustawę redukującą i upraszczającą podatki

Jak informuje rzecznik resortu, Anna Pęzioł – Wójtowicz, Polska będzie ubiegać się o najnowszą wersję systemu.

Zakup został podzielony na dwie wzajemne zależne fazy. Podkreślić należy, że w ramach fazy pierwszej pozyskiwane są także niektóre elementy kompletnego programu WISŁA, tj. wszytskich 8 baterii.

REKLAMA