Chleb z Czarnobyla. Zaskakujący projekt brytyjskiego naukowca może wejść w życie [MAPA]

REKLAMA

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Ukrainy planują rozpocząć hodowlę zboża na radioaktywnych terenach wokół elektrowni w Czarnobylu. Projekt otrzymał finansowanie w postaci 100 tys. funtów. Badacze chcą sprawdzić, czy uprawa będzie możliwa a zboże zdatne do spożycia.

Profesor Jim Smith z uniwersytetu w Portsmouth otrzymał znaczne środki na przeprowadzenie badań. Zgodę i chęć współpracy wyraził Ukraiński rząd. Miejscowi naukowcy są również zainteresowani badaniami.

REKLAMA

PRZECZYTAJ: Zagraniczna prasa – wiadomo jaka – krytycznie o Marszu Niepodległości w Warszawie. „Defilada ekstremistów! Upiorna atmosfera!”

Pieniądze mają początkowo posłużyć do stworzenia specjalnego systemu informatycznego, który pomoże w pracach i badaniach nad uprawą zboża.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nam strzelać nie kazano. Brukselscy policjanci oskarżają władze miasta o dopuszczenie do rozruchów

31 lat po sławnej katastrofie ziemie wokół elektrowni wciąż zawierają radioaktywne pierwiastki. Gromadzą się one również w roślinach rosnących w okolicy.

SPRAWDŹ: Bruksela dokręci śrubę. Unia potrzebuje naszych pieniędzy. Szef Parlamentu Europejskiego chce zwiększyć podatki

Badania mają stanowić ważny punkt odniesienia. Naukowcy chcą sprawdzić, czy hodowla zboża na terenach skażonych radioaktywnie jest w ogóle możliwe.

Kolejnym celem jest określenie czasu niezbędnego, by na zanieczyszczonych promieniotwórczymi pierwiastkami terenach przywrócić normalną gospodarkę rolną.

Ważne jest również potwierdzenie, czy podobne przedsięwzięcia są bezpieczne dla ludzi. Według oficjalnych prognoz życie na tym terenie będzie bowiem niemożliwe przez kilkaset lat.

Badania maja pozwolić na stworzenie modelu, który będzie można zastosować w wypadku innych terenów skażonych promieniotwórczymi odpadami.


ZOBACZ TAKŻE: Co zrobi Trzaskowski jak wygra wybory na prezydenta Warszawy? Stolicę homoseksualizmu. W ogóle to „ma być fajnie”

Wokół elektrowni wciąż znajdują się strefy, gdzie promieniowanie jest zabójcze. Wstęp na te tereny jest surowo zabroniony.

Niektóre okolice elektrowni są aktualnie popularnym celem wycieczek, które co roku przyciągają turystów z różnych części świata.

Mapa radiacji z elektrowni. 1996/ źródło: wikipedia

Źródło: express.co.uk

REKLAMA