Najwyższy CZAS! Pismo konserwatywno - liberalne. Serwis internetowy.

E-wydanie | Prenumerata | Księgarnia

Nowy dział w księgarni NCZ! Systematycznie uzupełniane recenzje prawicowych książek autorstwa Korwina Mikke, Zarzecznego, Sommera i innych (kliknij tutaj)!

16/06/2009, 12:50. Kategorie: europa, oblicza socjalizmu

Francja: rząd wyśle do supermarketów “brygady” kontroli cen

Adam Wawrzyniec »

Francuski rząd nakaże wzmożoną kontrolę cen żywności w supermarketach, wysyłając tam specjalne “brygady” inspektorów – zapowiedział w sobotę minister rolnictwa Michel Barnier. Chce on w ten sposób uspokoić gniew rolników, protestujących nadal przeciw wysokim marżom w wielkich sieciach handlowych.

Już od czwartku kilka tysięcy francuskich rolników i hodowców bydła blokuje centrale zaopatrzenia supermarketów, sprzeciwiając się niskim cenom skupu żywności i wysokim marżom narzucanym w supermarketach. W sobotę blokady osłabły, ale nadal protestujący barykadowali dostęp do około 20 wielkich magazynów, gdzie zaopatrują się sieci handlowe.

W sobotę z przedstawicielami związków zawodowych rolników spotkali się minister rolnictwa Michel Barnier i sekretarz stanu w ministerstwie finansów Luc Chatel. Barnier zapewnił protestujących, że rząd wzmoże kontrole cen w supermarketach i “będzie je karał, tam gdzie to będzie konieczne”. W tym celu rząd powoła specjalną “brygadę kontroli”, złożoną z pracowników generalnej dyrekcji ds. konkurencji i konsumpcji. Według ministra rolnictwa, pozwoli to na większą “przejrzystość” w ustalaniu cen żywności przez duże sieci handlowe i zapobiegnie nadużyciom.

Po spotkaniu z ministrami Jean-Michel Lemetayer, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Rolników (FNSEA) powiedział, że protestujący “w terenie” powinni sami zdecydować, czy chcą kontynuować blokady central zaopatrzenia. Właściciele supermarketów i rząd obawiają się przedłużenia rolniczych demonstracji. Według relacji handlowców, wskutek przerwania dostaw w piątek, w niektórych sklepach, zwłaszcza w Bretanii, zaczęło brakować na półkach artykułów żywnościowych.

“Mamy problem z zaopatrzeniem, ciężarówki z towarem są zatrzymywane i opróżniane (przez rolników). Obroty mojego kolegi z innego sklepu spadły w ubiegłym tygodniu o połowę” – mówił w radiu France Info właściciel jednego z supermarketów w Cambourg koło Rennes, Yves Petitpas.

Skomentuj

Użyteczne tagi:

<a href="adres strony www"> link </a>
<blockquote> "cytat" </blockquote>
<code> kod </code>
<i> italic </i>
<strong> pogrubienie </strong>