Niemcy skarżą się na dotowanie Grecji

REKLAMA

Do Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe wpłynęła 19 sierpnia kolejna skarga na realizowany od połowy maja br. tzw. pakiet pomocowy dla Grecji (chodzi o uchwaloną przez władze RFN pożyczkę w wys. ponad 24 mld euro). Autorem skargi jest grupa 24 małych i średnich przedsiębiorstw – zrzeszona w Związku Rodzinnych Przedsiębiorców. Przymusowej daninie dla rozrzutnego i bankrutującego greckiego państwa zarzucają brak zgodności z konstytucją RFN i prawem UE, bo m.in. łamie ona dotychczasową zasadę zobowiązującą władze RFN i UE do stałej troski o stabilność waluty UE.

Inicjatorem skargi i prawnym doradcą tych przedsiębiorstw jest wybitny berliński prawnik i ekonomista – prof. Markus Kerber. Twierdzi on, że niemiecka i unijna wielomiliardowa pomoc dla Grecji nie ustabilizuje systemu waluty euro, a przyczyni się do znacznych opóźnień w przeprowadzeniu koniecznego zrównoważenia budżetów i systemów finansowych Grecji i innych (południowych) państw strefy euro. Warto przypomnieć, że prof. Kerber był współautorem bardzo skutecznej skargi na lizboński traktat UE złożonej w niemieckim Trybunale w roku 2008 przez liczną grupę niemieckich prawników i posłów. Skarga ta zaowocowała w końcu czerwca ub. roku wydaniem sławnego orzeczenia Trybunału o konieczności wprowadzenia w Niemczech dodatkowych ustaw – znacznie zwiększających uprawnienia parlamentu i Trybunału Konstytucyjnego RFN w relacjach z prawem i władzami UE i chroniących ich suwerenność (w związku z ww. orzeczeniem te ustawy zostały pilnie wprowadzone we wrześniu ub. roku).

REKLAMA

Jak będzie tym razem w sprawie nadzwyczaj hojnego „pakietu” dla Grecji (na koszt niemieckich i europejskich podatników) okaże się zapewne nie wcześniej niż jesienią bieżącego roku.

REKLAMA