Polacy nie chcą euro!

REKLAMA

Z właśnie opublikowanego kompleksowego badania CBOS, przeprowadzonego w listopadzie br., wynika, że odsetek zwolenników przystąpienia Polski do strefy euro od lutego 2013 roku zmniejszył się o 5 pkt proc. i aktualnie należy do najniższych w historii badań ośrodka.

68 procent dorosłych Polaków jest przeciwna przyjęciu przez nasz kraj euro, a wprowadzenie tej waluty popiera zaledwie 24 procent ankietowanych. Sprzeciw wobec przystąpienia Polski do strefy euro przeważa we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Najczęściej zwolenników przystąpienia Polski do strefy euro można spotkać wśród sympatyków PO (40 procent na tak i 53 procent na nie). Najbardziej niechętni temu projektowi są zdeklarowani wyborcy PiS (78 procent na nie i 17 procent na tak) i KNP (81 procent na nie i 16 procent na tak).

REKLAMA

Wcześniejszy październikowy sondaż przeprowadzony przez GfK Polonia wskazywał, że liczba zwolenników wspólnej waluty wśród Polaków spadła do nieco ponad 18 procent, a liczba przeciwników wzrosła do ponad 76 procent.

Z badania CBOS wynika też, że niekorzystnych dla zwykłych ludzi następstw przyjęcia euro spodziewa się aż 67 procent badanych, czyli o 7 pkt proc. więcej niż w lutym 2013 roku. 64 procent ankietowanych wskazuje na wzrost cen jako główny skutek wprowadzenia euro.

Tymczasem na Litwie, gdzie 1 stycznia 2015 roku zostanie wprowadzone euro, decyzję tę popiera zaledwie 26 procent Litwinów, a przeciwko jest 49 procent ankietowanych. I gdzie tu jest unijna demokracja?

Źródło: cbos.pl

REKLAMA