To może być koniec Wielkiej Brytanii jaką znamy. Obywatele popierają tak głupi pomysł, że nie mieści się w głowie

Wielka Brytania facepalm terroryzm
Wielka Brytania. Facepalm. Zdjęcie ilustracyjne.
REKLAMA

Badanie przeprowadzone przez Institute for Policy Research pokazało, że więcej Brytyjczyków popiera wprowadzenie dochodu gwarantowanego niż jest przeciwnych temu pomysłowi.

Obywatele Wielkiej Brytanii popierają także zasiłki dla bezrobotnych.

REKLAMA

Według wyników badania Institute for Policy Research 49 procent ankietowanych popiera wprowadzenie dochodu gwarantowanego. Miałaby być to określona kwota wypłacana z budżetu państwa każdemu obywatelowi powyżej 18 roku życia – np. 500 funtów.

Oczywiście nic w przyrodzie nie ginie, ani też nie bierze się znikąd, więc pieniądze rozdawane obywatelom wcześniej trzeba by było zebrać w podatkach.

Warto przeczytać: Zmiany Morawieckiego niczym w „Helikopterze Friedmana”. Wicepremier zapowiada rewolucję

W teorii dochód gwarantowany wygląda pięknie, brak przymusu pracy, każdy otrzymuje co miesiąc pieniądze za nic. Niestety, wbrew temu, co sądzą socjaliści, rzeczywistość wygląda trochę inaczej.

Rynek może szczególnie odczuć odpływ ludzi najsłabiej wykształconych, na najmniej płatnych posadach i wchodzących dopiero na rynek pracy. Po co bowiem pracować za np. 700 funtów, jeżeli można otrzymać 500 funtów od państwa, nic nie robiąc?

Pamiętajmy ponadto, że rząd ma tylko i wyłącznie te pieniądze, które zabierze komu innemu w podatkach. To oznacza, że żeby komuś wypłacić określoną kwotę w postaci „dochodu gwarantowanego” państwo musi komuś innemu zabrać większą kwotę (dochód gwarantowany + koszt utrzymania urzędników, którzy go rozdystrybuują).

Czytaj więcej: Morawiecki to socjalista pełną gębą! Krytykuje wolny rynek, zapowiada dochód gwarantowany i chce opodatkować roboty. Mocny wywiad z wicepremierem [WIDEO]

Eksperymenty dotyczące tego pomysłu przeprowadzano już w ubiegłym wieku, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Odnotowano wówczas spadek osób chętnych do podjęcia pracy o kilka procent wśród mężczyzn i kilkanaście wśród kobiet. Co ciekawe efektem był także spadek poczucia odpowiedzialności za trwałość rodziny.

Wprowadzenie dochodu gwarantowanego ma więc negatywne skutki zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społecznym. Przeciwnym wprowadzeniu takiego pomysłu było zaledwie 26 procent. Liczba osób udzielającej odpowiedzi na „nie” wzrosła, kiedy do pytania dołączono fragment o wiążącym się z tym wzrostem podatków.

Źródło: wolnosc24.pl

REKLAMA