W UE nadal najwyższe na świecie stawki PIT-u

REKLAMA

Najwyższe stawki w podatku od dochodów osób fizycznych obniżyły się na świecie w ciągu ostatnich 6 lat o 2,5 proc., co związane jest z tym, że rządy konkurują o siłę roboczą, która jest coraz bardziej mobilna.

[nice_alert]Jak wynika z badania KPMG International średnia najwyższa stawka w podatku od dochodów osób fizycznych zmniejszyła się na świecie z 31,3 proc. w 2003 r. do 28,8 proc. w 2008 r. Ciągle najwyższe stawki obowiązują w krajach Unii Europejskiej, gdzie najwyższa stawka wynosi średnio 36,4 proc. (w Polsce 40 proc.). Lepiej jest w krajach Azji i Pacyfiku – 34,6 proc., a w Ameryce Łacińskiej – 26,9 proc.[/nice_alert]

REKLAMA

Najwyższa stawka na świecie tego podatku jest w Danii, gdzie wynosi ona aż 59 proc., w Szwecji, gdzie w zeszłym roku obniżono najwyższą stawkę z 57 proc. do 55 proc. oraz w Holandii – 52 proc.

Wyłączając kraje, gdzie w ogóle nie ma podatku dochodowego, najniższa stawka w Europie obowiązuje w Bułgarii – 10-procentowy podatek liniowy, w krajach Azji i Pacyfiku najniższą stawkę na Hongkong – 16 proc., a w państwach Ameryki Łacińskiej – Paragwaj – 10 proc. Z 87 państw świata, które podlegały badaniu, w ciągu ostatnich 6 lat 33 kraje obniżyły najwyższą stawkę podatkową, a tylko 7 państw podniosło.

W tym okresie np. we Francji najwyższą stawkę PIT-u zmniejszono z 48,1 proc. w 2003 r. do 40 proc. w 2007 r. Podobnie Estonia zmniejszyła swój podatek liniowy z 26 proc. do 21 proc., a Słowacja i Rumunia, wprowadzając podatki liniowe, zmniejszyły najwyższą stawkę podatku progresywnego – odpowiednio 38 proc. i 40 proc. do jednolitej stawki podatku liniowego odpowiednio 19 proc. i 16 proc.

[nice_download]Autor: Tomasz Cukiernik, stały współpracownik NCZ!, ekspert Instytutu Globalizacji, redaktor wnp.pl; prowadzi stronę http://www.tomaszcukiernik.pl/ – polecamy!; Źródło: wnp.pl [/nice_download]

REKLAMA