Polska nigdy nie zrzekła się reparacji od Niemiec? Poseł ujawnia dokument ONZ sprzed 48 lat

Zburzona Warszawa fot. wikimedia commons
REKLAMA

Arkadiusz Mularczyk i Józef Menes dotarli do dokumentu ONZ z oświadczeniem rządu PRL z 1969 roku. Wynika z niego, że Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań wojennych od Niemiec.

W piątek z inicjatywy PiS powołany został zespół parlamentarny dla oszacowania wysokości reparacji za szkody wyrządzone Niemcy Polsce w trakcie II wojny światowej. Tego samego Mularczyk i Menes ujawnili dokument, który może być przełomem w kwestii dochodzenia odszkodowań.

REKLAMA

Deklaracja z 1969 roku mówi coś zupełnie innego niż ta z 1953 roku, gdy rząd PRL zrezygnował z praw do reparacji.

„Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jest zdania, że kwestia odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości nie może być ograniczona wyłącznie do uregulowania problemu odpowiedzialności karnej osób winnych takich zbrodni, i że zasady odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane w konsekwencji zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości również powinny być określone w stosownym dokumencie Narodów Zjednoczonych” – brzmi wstęp do dokumentu ONZ, który można znaleźć na stronie internetowej biblioteki ONZ. Mowa jest w nim m.in. o „rekompensacie dla ofiar tych zbrodni”.

Czy ta deklaracje ma znaczenie, skoro 16 lat wcześniej rząd PRL zrezygnował z roszczeń? Okazuje się, że tak. 11 września Biuro Analiz Sejmowych przedstawiło opinię prawną przygotowaną na wniosek posła Mularczyka. Czytamy w niej m.in.:

„Jednostronne oświadczenie Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 1953 r. o zrzeczeniu się przez PRL reparacji wojennych naruszało obowiązującą wówczas Konstytucję z dnia 22 lipca 1952 r., ponieważ sprawy ratyfikacji i wypowiadania umów międzynarodowych należały do kompetencji Rady Państwa, a nie Rady Ministrów. Oświadczenie to nie zostało złożone z inicjatywy rządu polskiego, ale z inicjatywy i w wyniku nacisku ze strony ZSRR”.

Stało się ta, ponieważ po zakończeniu II wojny światowej na konferencji w Poczdamie podjęto decyzję, że reparacje dla Polski miały zostać włączone do puli przyznanej Związkowi Radzieckiemu, w stanowiły około 15 procent. Środków tych jednak nigdy nie przekazano, a Moskwa zablokowała także Polsce możliwość skorzystania ze środków na odbudowę z amerykańskiego planu Marshalla.

Według wyliczeń prawników, po II wojnie światowej na odszkodowania dla obywateli polskich wypłacono z budżetu Niemiec zaledwie 600 mln marek. To mniej niż 1 procent kwot, jakie rząd niemiecki przeznaczył na wypłaty odszkodowań dla obywateli państw Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych oraz Izraela.

Zobacz też: Najszybsza akcja policyjna w historii. Rabusie nie zdążyli zapakować łupów a już leżeli na ziemi [VIDEO]

Czytaj też: Elon Musk chce wyprzedzić NASA. Już za 7 lat ma zamiar wysłać na Marsa aż dwa statki kosmiczne z ludźmi [VIDEO]

REKLAMA