Brakuje jednolitej interpretacji

REKLAMA

Z badania przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie Business Center Club wynika, że zdaniem przedsiębiorców system podatkowy w Polsce jest tym obszarem, w którym istnieją największe utrudnienia dla prowadzenia biznesu, i to niezależnie od wielkości firmy czy branży jej działalności.

Według ankietowanych przedsiębiorców, w bardzo dużym i dość dużym stopniu prowadzenie biznesu utrudnia przede wszystkim brak ujednoliconej interpretacji przepisów podatkowych (94%), poziom skomplikowania, brak spójności przepisów (93%) oraz częstotliwość zmiany przepisów prawa podatkowego (90%). W dalszej kolejności badani przedsiębiorcy wymieniają sposób rozstrzygania wątpliwości w przepisach podatkowych (87%), brak stałych terminów wprowadzania w życie zmian przepisów (83%) oraz podwójne opodatkowanie (80%). W związku z tym przedsiębiorcy mają poczucie braku stabilizacji i pewności co do poprawności rozliczeń podatkowych, ale także głębokiej niesprawiedliwości i dyskryminacji.

REKLAMA

Zdaniem przedsiębiorców problemy firm związane z podatkami rozwiązałoby wprowadzenie jednolitej interpretacji wszelkich przepisów podatkowych przez Ministerstwo Finansów oraz brak zmian w regulacjach podatkowych w okresie dłuższym niż 2 lata. Przedsiębiorcy proponują następujące rozwiązania:
1. Obowiązkowe publikowanie, wraz ze zmianą przepisów podatkowych, ich interpretacji przez Ministerstwo Finansów – najlepiej wiążących dla wszystkich urzędów skarbowych oraz izb kontroli skarbowej.
2. Publiczne ogłaszanie zasad funkcjonowania (w tym organizacyjnych) i kryteriów (zakresu) odpowiedzialności instytucji skarbowych – jako sposób na uzyskanie ich rzetelności i wiarygodności.
3. Ustalenie i publiczne ogłoszenie zasad komunikacji instytucji skarbowych z klientami oraz ustalenie standardu obiegu dokumentacji.
4. Stosowanie się przez instytucje skarbowe do zasad określonych w prawie podatkowym oraz do ujednoliconej interpretacji, przy jednoczesnej rezygnacji z realizacji wytycznych determinowanych bieżącymi potrzebami budżetu państwa.

Źródło: www.bcc.org.pl

REKLAMA