KNP będzie obniżać podatki

REKLAMA

Jak podaje Onet.pl, w całej Polsce kandydaci KNP w wyborach samorządowych postulują obniżki lub nawet likwidację podatków lokalnych, w tym także od przedsiębiorców oraz opłat za śmieci.

– Będę chciał obniżyć podatki – mówi dla kanał99 Dominik Charasim, kandydat KNP na prezydenta Sosnowca. – Obniżenie podatków, a może nawet zrezygnowanie z niektórych podatków (…) spowoduje napływ do Sosnowca inwestorów, obniżenie w tym wypadku bezrobocia – podkreśla.

REKLAMA

– Obniżymy podatki dla lokalnych przedsiębiorców – obiecuje Wojciech Kuźma, kandydat do Rady Warszawy.

– Deklaruję zniesienie jak największej liczby opłat i podatków miejskich m.in. opłatę targową – mówi Krzysztof Paweł Bogocz, niezależny kandydat na prezydenta Będzina startujący z poparciem KNP. – Z tych opłat miasto niewiele ma, a jednocześnie obniżenie podatków na pewno wpłynie na ożywienie gospodarcze w naszym mieście – dodaje dla kanał99.

Oczywiście podatki to tylko jedna strona medalu. Drugą jest konieczność redukcji wydatków miasta i prowadzenia racjonalnej polityki finansowej, co też deklarują kandydaci KNP. Zdaniem Roberta Gajdy, prezesa warszawskiego oddziału KNP, największym wyzwaniem dla nowych władz lokalnych będzie walka z zadłużaniem samorządów. Bogocz obiecuje restrukturyzację miejskich spółek zgodnie z interesem mieszkańców, a nie władz miasta. Z kolei Michał Bal, kandydat KNP do Sejmiku Śląskiego, postuluje jak najszybszą prywatyzację klubów sportowych.

Poseł Wipler zapowiada, że po swoim zwycięstwie wyborczym dokona szerokiej prywatyzacji spółek miejskich w Warszawie. W swoim blogu napisał, że „jako Prezydent m.st. Warszawy dokonam szczegółowego przeglądu miejskiego majątku i w pierwszej kolejności doprowadzę do restrukturyzacji i docelowo prywatyzacji następujących spółek, w których miasto ma udziały:
1. Gminna Gospodarka Komunalna Ochota Sp. z o.o. – zajmująca się obsługą ok. 300 wspólnot mieszkaniowych i 30 nieruchomości komercyjnych w stolicy.
2. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie Sp. z o.o. – zajmująca się wywozem śmieci i gospodarowaniem odpadami.
3. Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych Sp. z o.o. – zajmująca się wynajmem nieruchomości, projektowaniem i utrzymaniem terenów zielonych.
4. Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkarskie Sp. z o.o. – rynek usług taksówkarskich jest całkowicie uwolniony. Warto rozważyć w tym przypadku prywatyzację przez akcjonariat pracowniczy MPT.
5. Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. – przewoźnik autobusowy posiadający obecnie 70% rynku przewozów autobusowych. Priorytetem będzie restrukturyzacja spółki i przygotowanie jej do całkowitego uwolnienia przewozów autobusowych w 2018 r.
6. Przedsiębiorstwo Gospodarki Maszynami Budownictwa „Warszawa“ Sp. z o.o. – wynajmujące żurawie wieżowe i maszyny budowlane.
7. Przedsiębiorstwo Robót Elewacyjnych Budownictwa „Warszawa“ Sp. z o.o. – zajmujące się wykonywaniem robót remontowych oraz wynajmem pomieszczeń biurowych i magazynowych.
8. Stołeczne Przedsiębiorstwo Usług Plastycznych i Wystar Artystycznych „WAREXPO“ Sp. z o.o. – które jest właścicielem nośników reklamowych, znanych warszawiakom słupów ogłoszeniowych w najważniejszych punktach miasta.
9. TBS „Warszawa Północ“ Sp. z o.o. i TBS „Warszawa Południe“ Sp. z o.o. – spółki non-profit zajmujące się budową i eksploatacją mieszkań.
10. Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o. – ta spółka będzie wzbudzała największe kontrowersje, szczególnie z uwagi na to, że w budynku zarządzanym przez tą spółkę znajduje się wiele instytucji miejskich, kulturalnych i edukacyjnych. W tym przypadku szczegółowo przeanalizujemy sytuację spółki, zadbamy o zawiązanie długoletnich umów na preferencyjnych warunkach, żeby komercjalizacja budynku nie spowodowała utrudnień dla mieszkańców i następnie doprowadzimy do prywatyzacji spółki. Plac Defilad 1 to najbardziej prestiżowy adres stolicy i z pewnością będzie się cieszył ogromnym zainteresowaniem biznesu.
Ponadto zaliczana do instytucji kultury „Stołeczna Estrada“, zajmująca się organizacją imprez, powinna zostać przekształcona w spółkę prawa handlowego, a następnie sprywatyzowana”.

Źródło: kanal99.pl, biznes.onet.pl, www.wipler.pl

REKLAMA