Pakiet klimatyczny spowolni gospodarkę

REKLAMA

Zbliża się okres polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Krajowa Izba Gospodarcza zorganizowała 14 kwietnia 2011 roku konferencję prasową, na której przedstawiono stanowisko w sprawie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego i polityki klimatycznej UE. Ostrzegano przed znaczącym spowolnieniem gospodarki.

Polityka klimatyczna wiąże się odpowiedzialnością przedsiębiorców za ochronę środowiska. Jak twierdzą przedstawiciele KIG, wraz z ochroną klimatu należy, zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności, troszczyć się o losy pracowników, dobrobyt społeczności lokalnych i etyczne zasady funkcjonowania rynku, starając się wypośrodkować interes wszystkich wymienionych zainteresowanych. Tymczasem troska o środowisko naturalne może powodować negatywne skutki dla konkurencyjności przedsiębiorstw.

REKLAMA

Zagrożona gospodarka

– Polska jest sygnatariuszem konwencji klimatycznej oraz protokołu z Kioto. Uzyskała jedne z największych redukcji emisji gazów cieplarnianych w stosunku do postanowień tegoż protokołu. Redukcje te zostały osiągnięte kosztem dotkliwych przemian społecznych i kosztownej restrukturyzacji i modernizacji gospodarki. Działo się to w pierwszym rzędzie w gałęziach energochłonnych ze znacznym podwyższeniem efektywności energetycznej – informowano podczas śniadania prasowego zorganizowanego przez KIG. Przedstawiciele organizacji gospodarczej wyrażają poważne zaniepokojenie skutkami i kosztami wdrożenia w Polsce od roku 2013 postanowień pakietu klimatyczno-energetycznego, związanych nie tylko z zakupem uprawnień emisyjnych na aukcji. Podczas konferencji prasowej podano, że wprowadzenie w życie wszystkich zasad pakietu klimatyczno-energetycznego będzie miało bardzo niekorzystny wpływ na polską gospodarkę. Do negatywnych skutków zaliczono skokowy wzrost cen energii elektrycznej i ciepła, pogorszenie konkurencyjności polskiej gospodarki, co w konsekwencji doprowadzi do utraty wielu miejsc pracy – a także doprowadzenie do zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego i znaczące pogorszenie warunków życia społeczeństwa.

Wzrost cen energii

Konkurenci polskich przedsiębiorców z Unii Europejskiej nie muszą borykać się z tak znacznym wzrostem cen energii. Podobnie przedsiębiorcy spoza UE, którzy nie podlegają takim obciążeniom. Tymczasem wiele polskich przedsiębiorstw stoi przed groźbą znacznego wzrostu kosztów własnej produkcji energii, a także wzrostu cen energii kupowanej na rynku. Przedstawiciele KIG z niepokojem obserwują rosnące zadłużenie finansów publicznych, narastanie problemów w systemie ubezpieczeń społecznych, służbie zdrowia, zahamowanie inwestycji infrastrukturalnych, a także utrzymywanie nieprzyjaznej dla przedsiębiorców infrastruktury instytucjonalno-prawnej. Nieuporządkowanie tych kwestii spowoduje, że wdrożenie pakietu klimatyczno-energetycznego bez podania sposobów ograniczenia wzrostu kosztów będzie zagrożeniem dla całych sektorów polskiej gospodarki. W jednym okresie skumuluje się wiele niekorzystnych zjawisk.

Unijna polityka

Unia Europejska okazuje się wyjątkowo restrykcyjna wobec przedsiębiorców. USA i Chiny to kraje, które nie są skłonne przyjmować podobnych rozwiązań. Łatwo wytknąć słabości unijnej polityki klimatycznej. Brakuje silnej argumentacji naukowej, legislacja jest nieprzejrzysta, strategia w skali globalnej nielogiczna, zachowania rynkowe trudne do przewidzenia. Dodatkowo brakuje przejrzystości finansowej, a polityka klimatyczna jest ściśle scentralizowana. Pojawiają się jednak kolejne inicjatywy Komisji Europejskiej idące w kierunku dalszego zaostrzana celów emisyjnych, takie jak „Plan działań dla przejścia do konkurencyjnej niskoemisyjnej gospodarki w 2050 r.”. To kolejne wyzwanie dla Polski. Znów narzucono krótki czas konsultacji w tej sprawie, a w tym wypadku także należy przyjrzeć się kosztom całego przedsięwzięcia. Krajowa Izba Gospodarcza sugeruje, że bez pełnej oceny skutków nowej unijnej inicjatywy powinna ona zostać zawetowana.

„Krajowa Izba Gospodarcza zwraca się do Rządu Polskiego o podjęcie na forum unijnym, a także krajowym zdecydowanych działań dla zahamowania rosnących kosztów gospodarczych i społecznych, wynikających z eskalowania polityki klimatycznej. Dotyczy to kilku krajów UE, ale przede wszystkim Polski, co wynika ze specyficznej, bo znaczącej konsumpcji paliw stałych.

Ostatnie awarie elektrowni jądrowej w Fukushimie stwarzają sprzyjające okoliczności do podjęcia takich działań, ale także dla istotnych przemyśleń strategicznych” – czytamy w oświadczeniu KIG. Istotnym zagrożeniem dla polskich przedsiębiorstw stają się koszty wynikające z wdrażanego pakietu klimatyczno-energetycznego. KIG sugeruje, aby rozważyć możliwość przygotowania rozwiązań prawnych pozwalających na złagodzenie oddziaływania prawa unijnego na terenie Polski w sytuacji zagrożenia ważnego interesu społecznego lub gospodarczego. Czy będzie nas stać na to, aby sprzeciwić się Unii Europejskiej?

REKLAMA