Spada zainteresowanie Polaków wyjazdem „za chlebem”. Tak wynika z najnowszego sondażu. Zobacz dokąd emigrują Polacy

Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay
Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay
REKLAMA

Już tylko 14 proc. Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku. Jednocześnie 85,5 proc. nie rozważa emigracji – wynika z badania Kantar Millward Brown, na zlecenie Work Service.

W sondażu „Migracje zarobkowe Polaków” podkreślono, że najważniejszym powodem dla którego badani powstrzymują się od wyjazdu jest przywiązanie do rodziny i przyjaciół w Polsce (75 proc.).

REKLAMA

Na drugim miejscu jest atrakcyjna praca w kraju (40 proc. – wzrost o 5 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem), na trzecim zbyt duże różnice kulturowe i mentalność ludzi za granicą (17 proc.).

Głównym powodem, który skłania Polaków do emigracji są wyższe niż w naszym kraju zarobki.

W porównaniu z badaniem sprzed roku odsetek osób, których do wyjazdu motywują pieniądze zwiększył się o 12 punktów procentowych i wynosi 82 proc.

Czytaj także: UWAGA! Weszły ważne zmiany w rejestrze dłużników. To zasadnicza reforma dotychczasowych zasad

Drugim najważniejszym czynnikiem jest wyższy standard życia (40 proc. – wzrost o 18 pkt. proc.), a na trzecim znalazła się możliwość podróżowania i zwiedzania świata (37 proc.).

Do emigracji skłania ankietowanych także lepsza perspektywa rozwoju zawodowego (36 proc. – wzrost o 13 pkt. proc.), lepsze warunki socjalne (24 proc.) oraz brak odpowiedniej pracy w Polsce (24 proc. – spadek o 3 pkt. proc.).

Z badania wynika, że wyjazd z kraju rozważa ponad 2,8 mln osób. Najczęściej ankietowani myślą o emigracji krótkoterminowej, na okres 3 miesięcy. Co piąty badany rozważa wyjazd na stałe. Wśród z tych osób 2/3 myśli o zabraniu ze sobą rodziny.

Głównym kierunkiem emigracji są Niemcy. Ten kraj wybiera 32 proc. potencjalnych emigrantów. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania z wynikiem 19 proc.

Czytaj także: Do Polski wracają ekstremiści. Naukowcy ostrzegają: wśród obywateli państw V4 walczących dla Państwa Islamskiego najwięcej jest Polaków

Prezes Work Service Maciej Witucki zwrócił uwagę, że na przestrzeni czterech ostatnich lat, poziom rozważających wyjazd z kraju zmniejszył się o 5,7 pkt. proc., a odsetek osób, które zdecydowanie odrzucają plany emigracyjne wzrósł z 50 proc. do 68 proc.

– „Rośnie odsetek osób deklarujących posiadanie atrakcyjnej pracy w kraju, a jednocześnie maleją deklaracje o braku odpowiedniego zatrudnienia w Polsce. Dlatego coraz większą rolę odgrywają czynniki geopolityczne. Już niemal połowa respondentów uważa, że zamachy terrorystyczne w zachodniej Europie negatywnie wpływają na decyzje o emigracji” – dodał.

źródło: bankier.pl

REKLAMA